اولین آزمایش انسانی واکسن غیرفعال کرونا در جهان

به گزارش مجله ایرکا، اولین واکسن غیرفعال جهان برای مهار بیماری کووید-19 در شهر جیائوزو واقع در استان هنان چین، همسایه شمالی مرکز شیوع بیماری یعنی استان هوبی، روز سه شنبه وارد فاز کارآزمایی بالینی می شود.

اولین آزمایش انسانی واکسن غیرفعال کرونا در جهان

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، واکسن غیرفعال (یا واکسن کشته شده) یک واکسن متشکل از ذرات ویروس، باکتری یا سایر عوامل بیماری زا است که در آزمایشگاه کشت شده و سپس ظرفیت تولید بیماری را از دست می دهند. در مقابل، واکسن های زنده از پاتوژن هایی استفاده می کنند که هنوز زنده هستند، اما تقریباً همیشه رقیق می شوند، یعنی تضعیف می شوند.

پاتوژن های واکسن غیرفعال در شرایط کنترل شده رشد می کنند و به عنوان وسیله ای برای کاهش عفونت (شدت واگیری) کشته می شوند و در نتیجه مانع از آلودگی توسط واکسن می شوند. ویروس در واکسن غیر فعال با استفاده از روش هایی مانند گرما یا فرمالدئید کشته می شود.

این واکسن امروز برای شروع آزمایش های بالینی از اداره ملی محصولات پزشکی چین تاییدیه گرفت.

این واکسن غیر فعال توسط یک شرکت تابعه از شرکت گروه ملی بیوتکنولوژی چین به نام انستیتوی محصولات بیولوژیکی ووهان به همراه انستیتوی ویروس شناسی ووهان و آکادمی علوم چین ایجاد شده است.

اخذ تاییدیه و اجازه برای شروع کارآزمایی بالینی نشان می دهد که این واکسن، بررسی های اخلاقی را پشت سر گذاشته و در حال حاضر در مرحله ثبت نام برای انجام هر دو مرحله اول و دوم آزمایشات بالینی قرار گرفته است. این آزمایشات به صورت تصادفی، دو سویه کور و کنترل شده با دارونما انجام خواهد شد.

این آزمایش به منظور ارزیابی ایمنی و واکسن پنومونی غیر فعال کروناویروس جدید روی افراد سالم 6 ساله به بالا انجام می شود. این مطالعه قرار است تا 10 نوامبر 2021 به انتها برسد.

تعداد 288 داوطلب در مرحله اول حضور خواهند داشت که 216 نفر از آن ها دوز های مختلفی را از واکسن دریافت می کنند، در حالی که 72 نفر دیگر دارونما دریافت می کنند.

مرحله دوم شامل 1616 داوطلب خواهد بود که 876 نفر واکسن را دریافت می کنند و 292 نفر در گروه کنترل قرار می گیرند.

شیا شنگلی مسئول آزمایشات، به رسانه های محلی گفت که انجام آزمایشات به جای استان هوبی در استان هنان باعث می شود نتایج گیج کننده نباشد و فرایند اثربخشی و ایمنی واکسن را آسان تر می کند.

سازندگان می گویند این واکسن قابل تولید انبوه در دسته های بیش از 50 هزار تایی است و می توان سالیانه 100 میلیون از آن را تولید کرد.

به گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، واکسن های غیرفعال از نسخه کشته شده میکروبی استفاده می کنند که باعث ایجاد بیماری برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن می شود و این یک روش کاملاً ایمن برای ایمن سازی انسان ها است، زیرا میکروب های مرده نمی توانند تکثیر شوند و بدن را آلوده کنند.

چنین واکسن هایی برای ایمن سازی افراد در برابر هپاتیت، آنفلوانزا، فلج اطفال و هاری استفاده می شود. اما یک ایراد وجود دارد؛ واکسن های غیرفعال ایمنی شدیدی ایجاد نمی کنند و ممکن است افراد برای افزایش ایمنی مداوم به چندین تزریق در یک دوره طولانی نیاز داشته باشند.

در حالی که جهان بر اثر شیوع بیماری پاندمی کووید-19 در شرایط جنگی واقع شده است، تمام هم و غم نخبگان، دانشمندان و سازمان های علمی برجسته علیه این ویروس متحد شده اند. با انجام چنین آزمایشاتی می توانیم به بهترین اتفاقات امیدوار باشیم و انتظار داشته باشیم که یک واکسن مناسب با کاربرد جهانی ساخته شود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 288

به "اولین آزمایش انسانی واکسن غیرفعال کرونا در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین آزمایش انسانی واکسن غیرفعال کرونا در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید