اوپک بدون پلان بی به مذاکره سرنوشت ساز می رود!

به گزارش مجله ایرکا، بی شک الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه که روز جمعه برای مذاکرات با اوپک در خصوص طرح کاهش بیشتر تولید نفت به وین بازمی گردد، مورد توجه ترین شخصیت بازار نفت خواهد بود.

اوپک بدون پلان بی به مذاکره سرنوشت ساز می رود!

به گزارش مجله ایرکا، اوپک روز پنج شنبه خاطرنشان کرد با طرح اضافه نمودن یک میلیون بشکه در روز دیگر به کاهش تولید نفت موافقت کرده است مشروط به این که روسیه و سایر متحدان این گروه با کاهش 500 هزار بشکه در روز تا خاتمه سال موافقت کنند.

مقامات اوپک اعلام کرده اند که انتظار دارند مذاکرات دشواری در پیش باشد زیرا نواک حاضر نشده است هیچ طرحی برای کاهش بیشتر تولید را قبول کند.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی صبح روز جمعه در گفت و گو با مجله ایرکا اظهار کرد: این نشست راحتی نخواهد بود. نمی توانم عدم توافق بین تولیدکنندگان را ببینم زیرا این مسئله برای بازار اهمیت زیادی دارد.

وی اضافه نمود: در صورت عدم توافق، درباره این که اوپک به صورت یکجانبه تولیدش را کاهش دهد، فکر نکرده است. با این حال تیمیپره سیلوا، وزیر نفت نیجریه گفت: اگر مجبور شویم چنین کاری را انجام خواهیم داد. این موضوع اصلا خوب نیست اما انتظار داریم به توافق برسیم.

بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان اظهارات روز پنج شنبه خود را تکرار کرد و گفت: اگر روسیه با این پیشنهاد مخالفت کند ما پلان بی نداریم. در مقابل، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی سکوت اختیار کرده و با مجله ایرکا صحبت نکرد.

وزیر انرژی روسیه که ریاست کمیته فنی مشترک اوپک پلاس را به طور مشترک با همتای سعودی خود برعهده دارد، نشست روز چهارشنبه این کمیته را پس از سه ساعت مذاکره بدون موافقت با پیشنهاد کاهش بیشتر تولید نفت ترک کرد. منابع آگاه اظهار کردند که روسیه با پیشنهاد کاهش بیشتر تولید نفت که مورد حمایت عربستان سعودی و سایرین واقع شده است مخالفت و پیشنهاد کرده بود توافق فعلی کاهش تولید اوپک پلاس تا خاتمه سه ماهه دوم امسال اجرا شود.

وی روز چهارشنبه برای مشورت با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به مسکو بازگشت.

موضع روسیه بسیاری از اعضای اوپک به خصوص عربستان سعودی را که خواستار اقدام قاطع برای بهبود اعتماد بازار هستند، رنجانده و سد راه تلاشهای این گروه برای مقابله با اثرات منفی شیوع ویروس کرونا شده است.

این امر باعث شد پس از دیدارهای دوجانبه متعددی که انجام گرفت طرح عربستان سعودی که در دیدارهای وزیران و کنندگان اوپک در سوییت هتل محل اقامت شاهزاده عبدالعزیز مطرح شده بود، در نشست روز پنج شنبه تصویب شود. با این حال روسیه درباره این پیشنهاد اظهارنظر نکرد.

بر اساس گزارش پلاتس، محمد دروازه، تحلیلگر شرکت مدلی گلوبال ادوایزرز در وین اظهار کرد: توپ اکنون در زمین مسکو است. مذاکرات روز جمعه ممکن است فشرده باشد زیرا تا شب چهارشنبه اختلاف نظر گسترده ای میان روسیه و عربستان سعودی وجود داشت.

اوپک، روسیه و 9 کشور غیرعضو اوپک که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، در چهارمین سال توافق کاهش تولید نفت هستند که هدف آن تقویت قیمتها بوده است. این گروه در دسامبر با 1.7 میلیون بشکه در روز کاهش تولید موافقت کردند که مدت اجرای آن در خاتمه ماه میلادی جاری منقضی می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 174

به "اوپک بدون پلان بی به مذاکره سرنوشت ساز می رود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوپک بدون پلان بی به مذاکره سرنوشت ساز می رود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید