تدوین پروتکلهای محرم با تعامل ذینفعان ، رعایت نکات بهداشتی از منزل تا دسته های سینه زنی

به گزارش مجله ایرکا، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره پروتکل های بهداشتی برگزاری مراسم ماه محرم گفت: رعایت نکات بهداشتی از منزل شروع می گردد و تا هیئت ها، تکایا و دسته های سینه زنی قابل تعمیم خواهد بود. اما در نظر دریافت این نکته که عزاداری های سال جاری با سال گذشته متفاوت است، نکته بسیار مهمی است.

تدوین پروتکلهای محرم با تعامل ذینفعان ، رعایت نکات بهداشتی از منزل تا دسته های سینه زنی

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محسن فرهادی درباره برگزاری مراسمات آیینی ماه محرم و صفر، گفت: واقعیت این است که یکی از مردمی ترین مراسمات در کشورمان، مراسم ماه محرم است. محرم و مراسم تاسوعا و عاشورا چندان دستور بردار نیست؛ زمانی ممکن است مراسمی داشته باشیم که دولت در آن موثر است و اعلام می نماید مراسم تعطیل است اما مراسم محرم سوای مراسمات عظیم دیگری که برگزار می گردد، در هیئت ها، تکایا و منازل این مراسم برگزار می گردد و طبیعتا برای کنترل آن شاید تنها دستور ممنوعیت کافی نباشد.

وی اضافه نمود: دو راه برای برگزاری این مراسمات و بویژه مراسمات تاسوعا و عاشورا پیش روی ما قرار می گیرد، اولین راه ارتباط مستقیم ما با مردم به وسیله رسانه ها که به آنها اعلام کنیم عزاداری حسینی سال جاری منوط به رعایت بعضی نکات بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری است. نکته دوم نیز در نظر دریافت چارچوب های قانون مند یا پروتکل های بهداشتی است که برای مراسمات عزاداری دو ماهِ محرم و صفر از خود مردم توقع یاری و همراهی داشته باشیم، درست مانند روزهای ابتدایی بروز بیماری که مردم به سمت یاری به رعایت پروتکل بهداشتی سوق پیدا نموده بودند. مراسمات محرم و صفر اینگونه نیست که با صدور یا ابلاغ بخشنامه تعطیل گردد.

وی با تاکید بر اینکه بهترین راه چاره در مراسمات عزاداری رعایت پروتکل های بهداشتی است، توضیح داد: رعایت نکات بهداشتی از منزل شروع می گردد و تا هیئت ها، تکایا و دسته های سینه زنی قابل تعمیم خواهد بود. اما در نظر دریافت این نکته که عزاداری های سال جاری با سال گذشته متفاوت است نکته بسیار مهمی است.

فرهادی درباره نوشتن پروتکل های بهداشتی برگزاری مراسمات عزاداری، اظهار کرد: وزارت بهداشت با ذی نفعانی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان حج و زیارت و... در تعامل هستیم و بر اساس نقطه نظرهای اعلام شده پروتکل ها نیز تدوین می گردد.

فرهادی با اشاره به اینکه هرساله به مردم برای رعایت موازین بهداشتی در مراسمات عزاداری توصیه هایی انجام می شد، ادامه داد: سال های قبل در ماه محرم و صفر مشکل بیماری های روده ای و بیماری های واگیر را داشتیم که مرتبط با بهداشت مواد غذایی، یخ و ... بود. سال جاری علاوه بر دقت بر این نکات باید به پروتکل های بیماری کووید19 نیز دقت کنیم. اگر رعایت نکات بهداشتی به قلب عزاداران منتقل گردد قطعا پیروز خواهیم بود.

وی اضافه نمود: علاوه بر توجه به نکات حائز اهمیت در برگزاری حضوری مراسمات عزاداری برای بعضی مناطق همچون اردبیل مواردی در نظر گرفته شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 390

به "تدوین پروتکلهای محرم با تعامل ذینفعان ، رعایت نکات بهداشتی از منزل تا دسته های سینه زنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین پروتکلهای محرم با تعامل ذینفعان ، رعایت نکات بهداشتی از منزل تا دسته های سینه زنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید