توضیحات فردین خلعتبری درباره یک رویداد اینترنتی حوزه موسیقی خبرنگاران

به گزارش مجله ایرکا، سومین نشست از مجموعه نشست های جشنواره هنر زنده است با حضور مازیار رضاخانی مدیر جشنواره و فردین خلعتبری مدیر بخش موسیقی این رویداد به صورت آنلاین برگزار گشت.

توضیحات فردین خلعتبری درباره یک رویداد اینترنتی حوزه موسیقی خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از ستاد اطلاع رسانی جشنواره هنر زنده است، سومین نشست از مجموعه نشست های جشنواره هنر زنده است، با حضور مازیار رضاخانی، مدیر جشنواره و فردین خلعت بری، دبیر بخش موسیقی ظهر دوشنبه 17 اسفند پیش روی مخاطبان قرار گرفت

خلعتبری در ابتدای این برنامه درباره هدف جشنواره هنر زنده است گفت: در ابتدا وقتی نام جشنواره می آید، در ذهن آدمی کلیشه ای، چون شکل کلی همه جشنواره ها شکل می گیرد. دید کلی من این است که تعداد جشنواره ها کم و کیفیت آن ها بیشتر شود. اما به دلیل نبود تخصص، بودجه، ابزار و افراد کافی این اتفاق رخ نمی دهد. به همین دلیل باید به جهت جشنواره ها نگاه کرد و آن را ارزیابی کرد.

برگزاری جشنواره هنر زنده است و طرح یک مسئله

وی ادامه داد: جشنواره هنر زنده است برای من به منزله جریانی اثرگذار است که محلی برای حضور هنرمندان در بستر آنلاین باشد. ارتباط شرکت کننده ها با مسئولان جشنواره کم است و به نوعی می توان گفت دیواری نامرئی بین این دو گروه حائل است که این را می توان نقص جشنواره دانست. اما با حضور هنرمندان در جشنواره، این رویداد هویت پیدا می کند و با حضورشان جریانی کلی را در خدمت هنر پایه گذاری می کنند و به دور از فردیت برای خود مقوله هنر می کوشند. ما در بخش های مختلف حوزه موسیقی، یک دری گذاشتیم که بر مبنای خاستگاه جشنواره، آثار از آن عبور کرده و به جشنواره بپیوندد. در این راستا و در قسمت موسیقی چهار بخش داشتیم و پذیرای گروه های حرفه ای بسیار خوبی در بخش های رقابتی جشنواره بودیم.

مدیر بخش موسیقی جشنواره هنر زنده است بیان کرد: 235 اثر از 172 گروه موسیقی در پرتال جشنواره ثبت نام کرده اند. 82 گروه دو تا شش نفره با 90 اثر در بخش گروهی شرکت کردند که از میان آن ها 24 اثر به بخش مسابقه راه پیدا کرده است. در بخش یک خواننده و یک ساز 67 اثر با 99 شرکت کننده داشتیم که از میان آن ها هم 24 اثر داوری شد. در بخش بانوان 9 اثر داشتیم که به دلیل کمبود رپرتوار این بخش تعداد شرکت کننده کمی داشت. نکته دیگر اینکه بیش از سی درصد آثار در بخش موسیقی برای جشنواره هنر زنده است ساخته شده، در بخش موسیقی الکترونیک از 25 اثر 21 اثر داوری شده است.

این آهنگساز درباره فعالیت هنرمندان حاضر در جشنواره گفت: هنرمندی حرفه ای است که از آن حرفه ارتزاق کنند. در واقع شغل و حرفه شان موسیقی به حساب بیاید. به نظر من بخش موسیقی جشنواره هنر زنده است می تواند درباره تولید محتوای هنری جریان خوبی را راه اندازی کند.

چالش های داوری بخش موسیقی یک رویداد اینترنتی

خلعتبری درباره چالش های داوری در بخش موسیقی گفت: احمد پژمان، محمد رضا علیقلی، پیمان یزدانیان و حامد ثابت داوران بخش موسیقی ما هستند که همه این هنرمندان در بسیاری از حوزه های موسیقی کار کردند و تک بعدی نیستند. احمد پژمان نیز همواره به روز و آوانگارد است. داوران به آثار رای دادند و جمع بندی شد و بعد طی یک جلسه آنلاین با گفت وگویی نهایی تصمیم خود را بیان کردند. من و داوران از شرکت کننده های این جشنواره در کار های خود استفاده خواهیم کرد، البته بسیاری از این گروه ها حرفه ای هستند و سخت وارد رقابت می شوند، اما در این جشنواره حاضر شدند و خود را در معرض رقابت قرار دارند. نباید از مورد قضاوت قرار گرفته شدن هراس داشته باشیم، چراکه نتیجه این رقابت ها در سرنوشت هنری هنرمند خللی ایجاد نمی کند.

خلعتبری گفت: ما در جشنواره هنر زنده است جمعی را ایجاد کردیم و دوست دارم که این شرکت کنندگان با هم به تعامل برسند و همکاری داشته باشند. در واقع هدف من شکل گیری یک جمع محبت آمیز در این حوزه است. من اگر سال بعد خودم دبیر نباشم، در جشنواره شرکت خواهم کرد. به هر حال آرزویم این است که جشنواره هنر زنده است پایش را از مرز های ایران بیرون بگذارد و از دیگر کشور ها هم پذیرای آثار باشد.

خلعتبری گفت: اعتباری که بهروز غریب پور در این جشنواره ایجاد کرده، ستودنی است و ساختمان جشنواره را محکم پی ریزی کرده است. او در هر چهار رشته این جشنواره کار کرده است و حمایت از افرادی، چون بهروز غریب پور بر عهده همه ما است چراکه هنر به مدیر نیاز دارد و این مدیران باید از خود هنرمندان انتخاب شوند چرا که با هنر، درد هنرمند و موقع هنر آشنا است. من فکر می کنم در آینده نه چندان دور جشنواره های خصوصی بیشتری خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 860

به "توضیحات فردین خلعتبری درباره یک رویداد اینترنتی حوزه موسیقی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات فردین خلعتبری درباره یک رویداد اینترنتی حوزه موسیقی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید