شورای عالی اصلاح طلبان: نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم ، تکلیف 160 کرسی از پیش معلوم است

به گزارش مجله ایرکا، شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان در بیانیه ای اعلام داشت: هشدار می دهیم که چنانچه دایره انتخاب مردم همچنان بسته بماند ما نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم و به دلیل سلب امکان معرفی فهرست نامزدها از ما، لیست قابل قبولی برای معرفی به مردم نخواهیم داشت.

شورای عالی اصلاح طلبان: نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم ، تکلیف 160 کرسی از پیش معلوم است

به گزارش مجله ایرکا به نقل از ایرنا، در بیانیه عصر سه شنبه شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان با عنوان گزارش به مردم، آمده است: ایران امروز در بزنگاهی سرنوشت ساز قرار گرفته است. از یک سو مخالفان ایران با اعمال فشارهای بی سابقه و ظالمانه بر کشور در کوششند تا با ناتوانی و منزوی کردن ایران و ایجاد شکاف و بی اعتمادی بین حاکمیت و مردم و بین مردم و نخبگان، تمامی راه هایی که به اصلاح امور منجر می گردد را یکی پس از دیگری فاقد اثرگذاری نمایند و از سوی دیگر کوشش های گسترده و مستمر جریان های تندرو و رفتارهای نادرست و هزینه ساز بعضی دستگاه ها در حاکمیت که باعث ایجاد یأس و سرخوردگی در جامعه شده و خسارتهای جبران ناپذیری در پی خواهد داشت، این باور را در جامعه ایران القاء می نماید که هیچ راهی برای اصلاح وجود ندارد. ناگفته پیداست که جریان های تندرو چه خوابهایی دیده اند و در صورت موفقیت چه سرنوشت تلخی در انتظار ایران عزیز خواهد بود.

این بیانیه اضافه نمود: اصلاح طلبان با این استدلال و درک واقع بینانه از فرصت ها و تهدیدهای پیش روی کشور، و به رغم همه موانعی که پیش پای اصلاح طلبان به چشم می خورد، با فعال کردن شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان همچنان بر این باور بوده و هستیم که یکی از مهم ترین عرصه های موجود برای بازدارنگی دشمنان کشور و اصلاح امور و برون رفت از مسائل و بحران ها و نیز سیاست ورزی اصلاح طلبانه که می تواند مقوم وجوه جمهوریت و اسلامیت نظام باشد، مبنا قرارگرفتن خواست مردم است که به وسیله صندوق رأی و مشارکت حداکثری در انتخاباتی واقعی و غیر نمایشی تحقق می یابد.

  • به نظر می رسد تکلیف بیش از 160 کرسی مجلس از پیش معلوم است

شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در ادامه با تشریح فرایند فعالیت این شورا در یکسال پرداخت و ادامه داد: متاسفانه ردصلاحیت های گسترده و بی سابقه، اکثریت قریب به اتفاق چهره های اصلاح طلب را از صحنه انتخابات حذف نموده است و از هم اکنون به نظر می رسد تکلیف بیش از 160 کرسی مجلس، از پیش معلوم است و اساسا هیچ رقابتی در آنها، حتی بین اصولگرایان نیز شکل نخواهد گرفت و در نزدیک 70 کرسی، در بهترین حالت، رقابتی کم رمق فقط بین اصولگرایان برقرار است.

این بیانیه اعلام کرد: در استانهای سراسر کشور به جز حوزه انتخابیه تهران، حدود 30 نامزد اصلاح طلب، شانس رقابتی کم رمق در انتخابات را دارند و تقریبا بیش از 90 درصد نامزدهای حزبی ما نیز از گردونه رقابت در انتخابات با دلایلی نظیر عدم التزام به نظام و اسلام و قانون اساسی یا رد صلاحیت شده اند و یا صلاحیتشان احراز نشده است. در حالی که مبنای تشکیل حزب، طبق همین قانون اساسی و عضویت در آن روشن است.

شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان یادآور شد: در حوزه انتخابیه تهران نیز علاوه بر حذف نامزدهای شاخص اصلاح طلب بخش قابل توجهی از نمایندگان فعلی مجلس نیز ردصلاحیت شده اند. این حذف، شامل تقریبا بیش از 90 درصد نمایندگان اصلاح طلب در دیگر حوزه های انتخابیه غیر از تهران است.

شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان در ادامه خطاب به مردم اعلام داشت: کوشش ما تا این لحظه، مشارکت فعال در انتخابات بوده است. به رغم سردی عرصه سیاست و تازیانه های سرمایه سوز سختی که در این روزها با بی تدبیری و پنهان کاری بر پیکره جامعه وارد آمده، همچنان تصور می کنیم که اگر انتخاباتی عادلانه و رقابتی برگزار گردد و مبنای عمل مجریان و ناظران انتخابات، مرّ قانون باشد، و همگان به وصایای بنیانگذار کبیر انقلاب عمل نمایند، می توان با حضور پر شور مردم، به اصلاح فرایندها و روینمودها و تحقق مطالبات شهفرایندان امید داشت. اما در شرایطی که امروز با ردصلاحیت های پیش روی ما عملا امکان رقابت و مشارکت فعال را از ما سلب نموده اند.

این بیانیه افزود: تأکید می کنیم که مبنای عمل ما برای حضور در انتخابات، منافع ملی و به کرسی نشاندن خواست مردم وحفظ تمامیت ارضی و دور کردن سایه شوم تحریم و جنگ و دروغ و بی ثباتی و فساد و ناکارآمدی از سر کشور بوده و در این راه، حداکثر توان خود را به کار بسته ایم و کوشش نموده ایم با رای زنی و تعامل با مقامات ذیربط بخشی از مشکل رد صلاحیت ها را در چارچوب قانون حل و فصل کنیم.

شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان تاکید نمود: ما با پذیرش همه ضعف ها و کاستی های خود در دفاع از حقوق ملت، بر این باوریم که اگر در فرایند انتخابات تجدید نظر اساسی انجام نگیرد خواست مردم به عنوان ولی نعمتان کشور و نظام تحقق پذیر نخواهد بود. البته این نافی مسؤولیت مسؤولان نیست. چه این که عملکرد وزارت کشور در این دوره انتخابات در خور نقد فراوان است واین وزارت به عنوان مجری انتخابات باید بیش از پیش در پاسداری ودفاع از حقوق مردم کوشش می کرد وکوشش بکند.

  • هشدارهای رییس جمهوری را باید جدی گرفت

این بیانیه اضافه نمود: هشدارهای رییس جمهور محترم در مورد احتمال هدم و حذف جمهوریت نظام را باید بسیار جدی گرفت. رییس جمهور به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی، از منظر مخاطراتی که عملکرد ناصواب هیات های نظارت و دیگر دست اندرکاران در انتخابات متوجه انسجام ملی و امنیت کشور می نماید، و به عنوان مجری قانون اساسی، می تواند به دلیل تعطیلی فصل حقوق ملت، از اختیارات قانونی خود و ظرفیت های قانون اساسی نظیر اخطار قانون اساسی استفاده کند.

شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان توضیح داد: به رغم همه مسائل و برای دفع هرگونه بهانه، ما درعین حال منتظر اعلام نظر شورای محترم نگهبان می مانیم و امیدواریم شورای محترم نگهبان با تجدید نظر اساسی در این شرایط مخاطره آمیز که انتخابات را از هویت واقعی ان خارج خواهد نمود، شرایط یک انتخابات پرشور و واقعی و رقابتی را فراهم کند. هشدار می دهیم که چنانچه دایره انتخاب مردم با تنگ نظری همچنان بسته بماند ما نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم و به دلیل سلب امکان معرفی فهرست نامزدها از ما، لیست قابل قبولی برای معرفی به مردم نخواهیم داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 115

به "شورای عالی اصلاح طلبان: نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم ، تکلیف 160 کرسی از پیش معلوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای عالی اصلاح طلبان: نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم ، تکلیف 160 کرسی از پیش معلوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید