تور یونان: نخست وزیر یونان: تمایلی به رقابت تسلیحاتی با ترکیه نداریم

به گزارش مجله ایرکا، نخست وزیر یونان تاکید نمود، تمایلی به ورود پیدا کردن به رقابت تسلیحاتی با ترکیه نداشته و به حل اختلافات با این کشور همسایه به وسیله تبادل نظر امیدوار است اما یونان باید از خاک خود و حاکمیت خود دفاع کند.

تور یونان: نخست وزیر یونان: تمایلی به رقابت تسلیحاتی با ترکیه نداریم

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

این اظهار نظرهای کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان دو روز بعد از آن مطرح شد که یونان یک توافق نظامی را با فرانسه با ارزش حدودا سه میلیارد یورو (3.5 میلیارد دلار) از جمله بر سر خرید سه ناوچه فرانسوی برای نیروی دریایی یونان امضا کرد.

میتسوتاکیس در اظهاراتش طی کنفرانس موسوم به مجمع دموکراسی در شهر آتن گفت: ما نمی توانیم این حقیقت را که یک همسایگی بسیار پیچیده را تجربه می کنیم نادیده بگیریم. این یک واقعیت جغرافیایی است که نمی توانیم نادیده بگیریم.

وی اعلام کرد: من میلی به ورود پیدا کردن به یک رقابت تسلیحاتی با ترکیه ندارم و همواره به سمت ترکیه دست دوستی دراز می کنم. ما در قبال مسائل فراوانی اختلافاتی بزرگ داریم اما باید راهی برای حل این اختلافات به وسیله مصاحبه وجود داشته باشد. این نخست وزیر یونان توضیح داد: هم زمان ما از خاکمان و از تمامیت ارضی خود و حاکمیت و حقوق حاکمیتی خود دفاع خواهیم کرد. و به این منظور ما احتیاج به یک بازدارندگی قدرتمند داریم.

میتسوتاکیس اظهار کرد: ناوچه های فرانسوسی که یونان خواهد خرید، کشتی هایی هستند که قرار است نیروی دریایی یونان را وارد یک عصر دیجیتال نو نمایند و این کشتی ها به ما یک قابلیت بازدارندگی بسیار قدرتمند را برای سال آینده و برای دهه های آینده می دهد. و ما این الزام را داریم که اطمینان حاصل کنیم ظرفیت دفاع از خودمان را داریم.

توافقی که یونان با فرانسه امضا نموده شامل توافقی بر سر یاری دوجانبه در صورت وقوع حمله ای از سوی یک کشور ثالث است.میتسوتاکیس توضیح داد، این بند اساسا می گوید اگر هر یک از کشورها مورد حمله قرار بگیرد، اگر خاکشان به چالش کشیده گردد، حاکمیتشان به چالش کشیده گردد، در آن صورت طرف دیگر وظیفه یاری به آن را دارد. و این یک شراکت راهبردی است که از نظر من فراتر از بندهای مربوط به یاری دوجانبه که هم اکنون در معاهدات اروپا هم گنجانده شده اند و ماورای آنها است. این توافق رقیبی برای ناتو یا هیچ ائتلاف دیگری نیست.

او گفت: ما یک شراکت راهبردی هم با آمریکا داریم که هر چه بیشتر پیروز بوده است. ما در آستانه امضای یک توافق همکاری و دفاع دوجانبه پنج ساله نو با آمریکا هستیم. فرانسه، یونان و آمریکا اعضای ناتو هستند، بنا براین در اینجا رقابتی واقعی در کار نیست. ما درباره ابتکارعملهای تکمیلی داریم حرف میزنیم.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1152

به "تور یونان: نخست وزیر یونان: تمایلی به رقابت تسلیحاتی با ترکیه نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: نخست وزیر یونان: تمایلی به رقابت تسلیحاتی با ترکیه نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید