نخست وزیر یونان در راه ایران؛ امضای تفاهمنامه برای تسویه بدهی شرکت یونانی

به گزارش مجله ایرکا، الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان هفتم فوریه (18بهمن ماه جاری) به ایران سفر می نماید تا در این سفر بدهی شرکت نفتی یونانی به تهران در قالب تفاهم نامه ای تسویه گردد.

نخست وزیر یونان در راه ایران؛ امضای تفاهمنامه برای تسویه بدهی شرکت یونانی

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران خبرگزاری روسی اسپوتنیک به نقل از دفتر مطبوعاتی نخست وزیر یونان اعلام نمود: این ملاقات رسمی قرار است روزهای هفتم و هشتم فوریه (18 و 19 بهمن ماه) صورت گیرد.

نیکوس کوتزیاس (Nikos Kotzias) وزیر امور خارجه یونان ماه دسامبر گذشته به ایران سفر نموده بود.

ایران و یونان از دوهفته گذشته و به دنبال برداشته شدن تحریم های ایران، مذاکرات پیرامون از سرگیری تحویل نفت به آتن را شروع کردند.

ایران در سال 2011 میلادی روزانه یکصد هزار بشکه نفت به یونان تحویل می داد.

به گزارش ایرنا، پیش از این، امیر حسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از سفر رسمی آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان به تهران در ماه آینده میلادی و امضای تفاهمنامه انرژی اطلاع داد و گفت: در قالب این تفاهمنامه، بدهی نفتی یونان تسویه می گردد.

زمانی نیا درباره سفر نمایندگان وزارت نفت به یونان، اضافه نمود: در سفر دو روزه به یونان تفاهمنامه مقدماتی مشترکی برای تسویه بدهی شرکت نفتی هلنیک پترولیوم و خرید نفت از ایران حاصل شده است. در قالب این تفاهمنامه قرار است بدهی یونان به ایران تسویه گردد.

به گزارش ایرنا، یونان در گذشته از خریداران ثابت نفت ایران بود و پالایشگرهای این کشور مانند هلنیک پترولیوم از خریداران ثابت و سنتی نفت ایران بوده اند، اما پس از تشدید تحریم ها، این کشور ناچار به توقف خرید نفت از ایران شد.

با لغو تحریم ها، یونانی ها تمایل خود برای خرید نفت از ایران را اعلام نمودند و در نهایت پس از سفر هیاتی از وزارت نفت ایران به آتن، دو طرف درباره جزئیات واردات دوباره از ایران به توافق رسیدند.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز از آتن، شرکت هلنیک پترولیوم، بزرگترین پالایشگر نفت یونان برای خرید نفت ایران با مسئولان شرکت ملی نفت ایران به توافق دست یافت تا نخستین مشتری اروپایی نفت جمهوری اسلامی پس از سرانجام تحریم ها باشد.

شرکت هلنیک پترولیوم پیش از شروع تحریم ها، یکی از مشتریان عمده نفت ایران بود و 2 درصد از احتیاج نفت خام خود را از راه واردات از جمهوری اسلامی تأمین می کرد.

گفته می گردد که یونان براساس توافق جدید با ایران، قرار است 25 درصد نفت خام مورد احتیاج خود را از ایران خریداری کند.

منبع: تسنیم
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 267

به "نخست وزیر یونان در راه ایران؛ امضای تفاهمنامه برای تسویه بدهی شرکت یونانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر یونان در راه ایران؛ امضای تفاهمنامه برای تسویه بدهی شرکت یونانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید