واردات موبایل جوابگوی احتیاج داخلی نیست

به گزارش مجله ایرکا، به گفته دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، طی 12 ماه اخیر تا سرانجام شهریور ماه 15 میلیون و 380 هزار دستگاه موبایل وارد شده، در حالی که مصرف کشور در این مدت زمان 15 میلیون و 500 هزار دستگاه بوده است.

واردات موبایل جوابگوی احتیاج داخلی نیست

امیر اسحاقی -دبیر انجمن واردکنندگان موبایل- در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به ایجاد اختلالات شدید در زنجیره تامین موبایل کشور گفت: طی 60 روز اخیر تامین موبایل در کشور به دلیل مسائل پیرامون محدودیت های سقف و سابقه و همچنین عدم تخصیص ارز دچار اختلال جدی شده است. تا جایی که ثبت سفارش شرکت ها طی دو ماه اخیر نسبت به تیرماه بیش تر از 10 برابر کاهش داشته است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت تامین موبایل مورد احتیاج کشور، در سال گذشته با درخواست انجمن بخشنامه های محدودیت سقف و سابقه در مورد شرکت های واردکننده موبایل اعمال نشد. چرا که بسیاری از این شرکت ها نوپا بوده و کمتر از یک سال از عمر فعالیتشان در حوزه واردات موبایل می گذشت. اما در امسال این محدودیت ها اعمال شد و شرکت های واردکننده را در ثبت سفارش با مشکل روبرو کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در مورد میزان واردات و مصرف موبایل در کشور گفت: طبق گزارش های دریافتی از سامانه همتا، تا خاتمه شهریور ماه امسال تعداد یک میلیون و 183 هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده است که ثبت سفارش بخش عمده این موبایل ها در تیرماه و میانه مردادماه اجرا شده بود.

اسحاقی گفت: این در حالی است که مصرف کشور با توجه به بازگشایی مدارس بیشتر از حد انتظار بوده، تا جایی که در شهریورماه 99 تعداد یک میلیون و 500 هزار دستگاه موبایل خریداری و وارد شبکه ارتباطی کشور شده است. به این ترتیب با مقایسه میزان واردات در شهریور و مصرف در همان ماه می توان دریافت که تقاضا از عرضه پیشی گرفته است و این اتفاق پیامدهای خوشایندی برای آینده بازار ندارد.

برهم خوردن عرضه و تقاضا

وی با اشاره به برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا گفت: با توجه به اتفاقات پیش آمده ناشی از همگیری ویروس کرونا و مسائل ارزی کشور، طی ماه های اخیر تعادل بین عرضه و تقاضا برهم خورده، به شکلی که آمارها از واردات 15 میلیون و 380 هزار دستگاه موبایل طی 12 ماه اخیر خبر می دهند در حالی که طی همین مدت 15 میلیون و 500 هزار دستگاه موبایل در کشور مصرف شده است. درواقع می توان گفت بازار موبایل با خطر جدی کمبود کالا روبرو است.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در مورد راهکار ایجاد تعادل در بازار موبایل گفت: مسائل جدی در تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و موانع پیش آمده در بعضی اصلاحیه های ثبت سفارش باعث بروز مسائلی در زنجیره تامین شده است. با توجه به محدودیت های ارزی کشور، پیشنهاداتی به بانک مرکزی و وزارت صمت داده ایم تا موانع پیش روی شرکت های واردکننده موبایل به منظور تامین این کالای کاربردی برطرف گردد. این پیشنهادات شامل اصلاح در بخشی از قانون سقف و سابقه واردات مختص شرکت های واردکننده موبایل و نظامندسازی تخصیص ارز است.

اسحاقی ادامه داد: انتظار می رود دولت با توجه به احتیاج جدی کاربران ایرانی به موبایل، اقدامات ویژه ای برای حل مسائل این حوزه انجام دهد تا با تسهیل فرآیند واردات موبایل (تایید مجوزهای ثبت سفارش و سایر مجوزها و تخصیص سریع ارز)، موانع فعلی برطرف و بازار از خطر قریب الوقوع کمبود عرضه دور بماند.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس گزارش های دریافتی از سامانه همتا، سهم بازار برندها در بازار ایران به غیر از یک جابجایی، تغییرات محسوس دیگری نداشته است. به این ترتیب که سامسونگ همچنان رتبه اول سهم بازار را با 52 درصد در دست دارد و پس از آن شیائومی با 15 درصد در صندلی دوم واقع شده است. نوکیا، هواوی و اپل نیز صندلی های بعدی را در سهم بازار موبایل کشور به ترتیب با 13، 10 و 5 درصد به خود اختصاص داده اند.

این در حالی است که در مرداد ماه پس از سامسونگ، نوکیا بیشترین سهم بازار را در اختیار داشته است و پس از آن شیائومی و هواوی قرار داشتند. البته به لحاظ ارزش اقتصادی، اپل با 19 درصد پس از سامسونگ قرار می گیرد و نوکیا با وجود کسب 13 درصد از سهم بازار، تنها دو درصد ارزش مصرف کشور را به خود اختصاص داد است. سامسونگ مدل A10s پرمصرف ترین تلفن همراه در بین کاربران ایرانی است و در بین مدل های مختلف اپل نیز آیفون 11 با تعداد 148 هزار دستگاه پرمصرف ترین مدل این برند آمریکایی طی 12 ماه اخیر بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 600

به "واردات موبایل جوابگوی احتیاج داخلی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات موبایل جوابگوی احتیاج داخلی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید