نشست آن لاین طرح لچک ترنج در اصفهان برگزار می شود

به گزارش مجله ایرکا، مدیر موزه ملی فرش ایران گفت: نشست آن لاین طرح لچک ترنج در اصفهان روز دوشنبه 22 اردیبهشت ماه در گفتگو با حمید زارعی طراح و مربی فرش دستبافت برگزار می شود.

نشست آن لاین طرح لچک ترنج در اصفهان برگزار می شود

به گزارش مجله ایرکا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تهران، پریسا بیضایی 20 اردیبهشت ماه 99 ،گفت: طرح لچک و ترنج، طرحی است عمومی، معروف و زیبا و بسیار رایج در قالی ایران که از مکتب شاه عباسی به این سو در قالی بافی مناطق مختلف کشورمان، کاربردهای زیادی داشته است.

او افزود: لچک در لغت به نام گوشه است که جایگاه قرارگیری آن در قسمت گوشه زمینه لچک ترنج است، به یک چهارم نقشه میانی با شکلی مشابه و یا اکثراً متفاوت با آن در چهارگوشه متن فرش در اصطلاح قالی بافان لچک می گویند و اگر این لچک ها توأم با ترنج باشند طرح را لچک و ترنج می نامند.

مدیر موزه ملی فرش گفت: ترنج ها معمولاً به صورت دایره ای، بیضی و نواری، طراحی می شوند و در واقع ترنج ها فضای مشخصی است که در داخل آن فضا نقوشی شکل می گیرد و این نقوش از نقوش خُتایی و اسلیمی و یا نقوش متعدد دیگری باشند که ما از آن ها استفاده می کنیم در حقیقت با به کارگیری نقوشی که در ترنج استفاده می شود و رنگ هایی که در آن به کار می رود، ما فضای زمینه را از بخش ترنج جدا می کنیم و ترنج مانند یک مدال یا کادر مرکزی در مرکز فرش، خودنمایی می کند.

پریسا بیضایی گفت: علاقه مندان می توانند روز دوشنبه 22 اردیبهشت ماه ساعت 11 با جستجوی نام کاربری carpet.museum.iran در شبکه های اجتماعی از این نشست برخط، استفاده کنند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 336

به "نشست آن لاین طرح لچک ترنج در اصفهان برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست آن لاین طرح لچک ترنج در اصفهان برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید