آینده ادبیات فارسی روشن است، سینماگران از متون پرافتخار ادبیات و تاریخ اقتباس نمایند

به گزارش مجله ایرکا، محمود جعفری دهقی، استاد دانشگاه تهران و رییس انجمن ایران شناسی در گفت وگو با خبرنگاران درباره جایگاه و پیشینه ادب و زبان فارسی و افق پیش روی ادبیات کشورمان بیان نمود: من همواره برخلاف بعضی از فعالان این حوزه، افق را روشن می بینم. ما به مقدار ای از ذخیره های فرهنگی برخوردار هستیم و آثار مجذوب نماینده و ارزشمند در فرهنگ و ادب کشورمان داریم که هرچقدر هم عده ای بخواهند آنها را کم رنگ یا از توجه مردم دور نمایند پیروز نخواهند شد.

آینده ادبیات فارسی روشن است، سینماگران از متون پرافتخار ادبیات و تاریخ اقتباس نمایند

وی با اشاره به برگزاری نشست های متعدد فرهنگی در کشورمان گفت: متون ادب فارسی در نشست ها خوانده می گردد. ما در گوشه و کنار تهران یا شهرهای مختلف کشور نشست های شاهنامه خوانی ، حافظ شناسی، بیهقی خوانی و سعدی خوانی که باید برگزاری این نشست ها ادامه یابد و تشویق شوند تا روزبه روز توجه و جذابیت این فعالیت ها بیشتر گردد.

جعفری دهقی ادامه داد: مسئولیت هنرمندان کشور و متفکران دوره معاصر این است که بیشتر از توجهی که اکنون وجود دارد جامعه را به ادب فارسی معطوف نمایند. به عنوان نمونه هنرمندی که در رشته سینماست باید به این کار اهتمام ورزد. در حاشیه نمایشگاه کتاب سال جاری با هنرمندی که در عرصه سینما فعالیت می کرد صحبتی درمورد اقتباس داشتم و تاکید نمودم که متون بسیار پرافتخار و پرباری در ادبیات و تاریخ داریم که قابل اقتباس هستند. فرهنگ ما به قدری غنی است که می توانیم بیشتر از هر کشور دیگری آثار مهم سینمایی خلق کنیم. ما حتی در حد ترکیه هم در فراوری آثار و استفاده از منابع تاریخی پیروز نیستیم که این جای تاسف دارد.

وی با تاکید براینکه هرکدام از شخصیت های ادبی و هنری ما می توانند سوژه های مهم تئاتر، سینما و تمام حوزه های هنر باشند، گفت: من مشوق هنرجویان هستم تا از منابع اسطوره ای کشورمان استفاده نمایند. وقتی به کشورهای غربی می رویم تمام نقاشی هایی که در کلیساهایشان وجود دارد سرگذشت بزرگان و اسطوره هایشان است.

این استاد دانشگاه تاکید نمود: با تمام این اوصاف من افق آینده را روشن می بینم زیرا هر اتفاقی بیفتد آینده روشن است، اما باید کوشش کنیم تا این روشنی زودتر ایجاد گردد.

وی بعلاوه گفت: باید این ارزش های ملی و فرهنگی در متون درسی و دانشگاهی منعکس گردد. سواد فقط خواندن و نوشتن نیست و ما نیازمند سواد فرهنگی هستیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1586

به "آینده ادبیات فارسی روشن است، سینماگران از متون پرافتخار ادبیات و تاریخ اقتباس نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده ادبیات فارسی روشن است، سینماگران از متون پرافتخار ادبیات و تاریخ اقتباس نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید