ارزشمندترین استارت آپ های جهان در 2020

به گزارش مجله ایرکا، یک شرکت بزرگ اعلام کرده است که انتظار دارد شرکت های کوچک زیرمجموعه اش در دو فصل آینده 30 درصد درآمدشان را از دست بدهند و ناچار به کاهش هزینه های جاری شان بشوند.

ارزشمندترین استارت آپ های جهان در 2020

شیوع ویروس کرونا همه چیز را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار داده است و استارت آپ های بزرگ تکنولوژی هم از این فرایند مستثنا نیستند. حالا تک شاخ ها هم که استارت آپ های خصوصی با ارزش یک میلیارد دلار و بیشتر هستند، از آسیب های کرونا در امان نمانده اند.

برای آنکه چگونگی این تاثیر را بهتر درک کنیم، شرایط دو تک شاخ مهم تکنولوژی جهان را بررسی می کنیم. Lime استارت آپی که اسکوتر اجاره می دهد و ارزشی برابر 4/ 2 میلیارد دلار دارد، ادامه سرویس دهی خودش در اروپا و آمریکا را متوقف کرده است، چون در این کشور ها اغلب شهفرایندان دیگر به خیابان ها نمی آیند.

DoorDash هم استارت آپ ارسال غذا با ارزش 13 میلیارد دلاری است که ناگهان به دنبال قرنطینه خانگی مردم آمریکا، شاهد افزایش چشمگیر سفارش های غذا بوده است. ظاهرا DoorDash از شیوع این بیماری سود خوبی بدست آورده و در مقابل Lime متضرر شده است. در واقع ویروس کرونا شرایط کسب و کار ها را کاملا به هم ریخته است.

این ویروس درست در زمانی به 450 تک شاخ مهم جهان ضربه زد که به نظر می رسید در شرایط چندان خوبی نبودند و الگو های تجاری آن ها به فرایندی ضررده رسیده بود. پس ارزش بالای تک شاخ های جهان که در مجموع به 3/ 1 تریلیون دلار می رسد، چه می شود؟

دارا خسروشاهی مدیرعامل شرکت Uber که سال گذشته میلادی از دسته تک شاخ ها جدا شد و سهامش را در بازار بورس عرضه کرد، ماه پیش به اکونومیست گفته است در بررسی های جدید، ممکن است بعضی از تک شاخ ها به خاطر کاهش ارزش خود کم کم از دسته این استارت آپ ها خارج شوند.

آلفرد لین یکی از سرمایه گذاران شرکت بزرگ سرمایه گذاری Sequoia Capital - که بزرگ ترین شرکت سرمایه گذاری سیلیکون ولی است- معتقد است که ترس از ضرر در میان سرمایه گذاران حالا به ترس از شکست و نابودی تبدیل شده است. بسیاری از سرمایه گذاران به جای حفظ معاملات قدیمی شان، به دنبال معاملات جدید هستند.

یک شرکت بزرگ اعلام کرده است که انتظار دارد شرکت های کوچک زیرمجموعه اش در دو فصل آینده 30 درصد درآمدشان را از دست بدهند و ناچار به کاهش هزینه های جاری شان بشوند. در روز پنجم ماه مارس امسال شرکت سرمایه گذاری Sequoia نامه ای را با عنوان ویروس کرونا: قوی سیاه سال 2020 منتشر کرد و در آن هشدار داد که شیوع این ویروس باعث کاهش رشد استارت آپ ها شده و به شرکت های زیرمجموعه خودش - شامل DoorDash- اظهار داشت که هزینه های جاری خودشان را کنترل، نقدینگی شان را حفظ و خودشان را برای جبران کمبود سرمایه آماده کنند.

اغلب کارشناسان فکر می کنند که موضوع رشد به هر قیمتی، دیگر اهمیت چندانی ندارد. ریان زیرنیجکو از شرکت حقوقی Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom معتقد است که بعد از سال ها که عرضه اولیه سهام بدون تمرکز زیاد بر سود انجام می شد، راستا سودآوری به شعار جدید تبدیل شده است. مایکل مورتیز یکی دیگر از شرکای سرمایه گذار شرکت Sequoia هم در این مورد می گوید: قانون جاذبه اقتصادی در هر دهه تغییر می کند.

در یک دهه گذشته بیشتر سرمایه استارت آپ ها از طریق صندوق های سرمایه گذاری مستقل، سرمایه گذاری های مشترک، صندوق های سرمایه گذاری تامینی، سرمایه گذاری مستقیم یا شرکت های سرمایه گذاری تامین شده است.

مجموع سرمایه گذاری های ریسک پذیر انجام شده در استارت آپ های آمریکایی از 32 میلیارد دلار در سال 2009 به 121 میلیارد دلار در سال 2018 رسیده است و این نشان از رشد فضای سرمایه گذاری ریسک پذیر در این کشور دارد.

جالب آنجاست که چیزی در حدود 822 میلیارد دلار از این سرمایه گذاری ها از سال 2010 به بعد وارد اکوسیستم استارت آپی آمریکا شده و این میزان حدودا برابر کل سرمایه گذاری های ریسک پذیر انجام شده در بقیه جهان است.

این در حالی است که در آخرین فصل سال گذشته میلادی شرکت های سرمایه گذاری آمریکایی نسبت به فصل پیش از آن، تا 16 درصد کمتر سرمایه گذاری کردند. راستی آزمایی تک شاخ ها تا پیش از روز سیزدهم ماه مارس و اعلام شرایط اضطراری ملی در آمریکا به خاطر شیوع ویروس کرونا، در حال انجام بود.

سرمایه گذاران ریسک پذیر تخمین زده بودند که یک سوم تک شاخ های آمریکایی در فرایند سود و رشد قرار خواهند گرفت، یک سوم شکست می خورند و یک سوم دیگر از بین می فرایند. در حالی که این روز ها سرمایه گذاران در سراسر جهان به شدت تلاش می کنند تا سرمایه و دارایی هایشان را در امان نگه دارند، دارا خسروشاهی پیش بینی کرده است که رکود بازار با سرعتی سریع تر از چیزی که تصور می شود، اتفاق بیفتد.

بعضی ها این شرایط را مشابه حباب دات کام می دانند که بیست سال پیش منفجر شد. بعضی دیگر امیدوارتر و خوش بین هستند. با این همه و صرفنظر از دیدگاه های مختلفی که در این زمینه وجود دارد، شرایط فعالیت استارت آپ ها در آینده با چیزی که امروز وجود دارد، کاملا متفاوت خواهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 259

به "ارزشمندترین استارت آپ های جهان در 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزشمندترین استارت آپ های جهان در 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید