انتقاد جنبش النهضه از سفر رئیس جمهوری تونس به مصر

به گزارش مجله ایرکا، جنبش اسلامی النهضه تونس ضمن انتقاد از سفر غیر منتظره قیس سعید رئیس جمهوری این کشور به مصر گفت که وی درگیری سیاسی و مسائل داخلی را به خارج انتقال می دهد.

انتقاد جنبش النهضه از سفر رئیس جمهوری تونس به مصر

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، در پی سفر از پیش اعلام نشده قیس سعید رئیس جمهوری تونس به مصر که سه روز به طول انجامید، مخالفان وی از این سفر انتقاد کردند.

رفیق عبدالسلام عضو ارشد جنبش النهضه تونس که از مهم ترین گروه های مخالف دولت و سفر رئیس جمهوری این کشور به مصر بود، گفت: مشکل قیس سعید این است که او به دنبال فرصت هایی برای انتقال درگیری های سیاسی از داخل به خارج است، درست مانند کاری که با سفرای خارجی در کاخ قرطاج برای وارد کردن آنها به مبارزات سیاسی بی فایده خود انجام داده است.

عبدالسلام در ادامه نقدهاش از قیس سعید اضافه کرد که رئیس جمهوری تونس اکنون به دنبال پیوستن به مخالفان دمکراسی و انقلاب های مردمی و آزادی ها در منطقه است.

عضو جنبش النهضه گفت که منظور قیس سعید از سفر به مصر و ملاقات با عبدالفتاح السیسی قبل از هر چیزی این است که او خود را به عنوان یک امپراطور عظیم معرفی کند.

عبداللطیف المکی از دیگر رهبران جنبش النهضه نیز از سفر سعید به مصر انتقاد کرد و گفت که این سفر باید در داخل تونس برنامه ریزی گردد تا مورد شک و شبهه قرار نگیرد.

وی عنوان نمود که راهی که تونس انتخاب نموده با مصر متفاوت است و ارتش تونس تفاوت زیادی با ارتش مصر دارد.

پیش از این، منصف المرزوقی رئیس جمهوری اسبق تونس از سفر قیس سعید به مصر انتقاد نموده بود و گفت که او شخصی نیست که نماینده مردم تونس در قدرت باشد.

ریاست جمهوری تونس واکنشی به این نقدها نداشته است، اما پنجشنبه گذشته در بیانیه ای بیان کرد که هدف از سفر سعید به مصر ایجاد پل ارتباطی و افزایش هماهنگی میان رهبران دو کشور است.

ریاست جمهوری تونس با انتشار این بیانیه اضافه کرد که این سفر بنا به دعوت رسمی عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر انجام شده بود.

قیس سعید رییس جمهوری تونس آدینه گذشته به دعوت السیسی همتای مصری وی سفر سه روزه ای به قاهره داشت.

از اوایل سالجاری میلادی اختلافاتی بین قیس سعید رییس جمهوری و هاشم المشیشی نخست وزیر تونس درباره چگونگی انجام اصلاحات مالی بروز نموده است. تونس پس از انقلاب این کشور و سرنگونی بن علی دیکتاتور این کشور، با مسائل مالی روبرو شده و با شیوع ویروس کرونا بر این مسائل اضافه نموده شده است.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 933

به "انتقاد جنبش النهضه از سفر رئیس جمهوری تونس به مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد جنبش النهضه از سفر رئیس جمهوری تونس به مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید