آمریکا موظف است با لغو تحریم ها به برجام بازگردد

به گزارش مجله ایرکا، تهران (پانا) - رئیس جمهوری تقویت چندجانبه گرایی را از اولویت های مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد ایران همواره از تلاش های جمعی کشورهای همسو برای تحقق یک نظام اقتصادی بین المللی عادلانه و غیر تبعیض آمیز حمایت کرده است.

آمریکا موظف است با لغو تحریم ها به برجام بازگردد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز پنج شنبه در سخنانی در دهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی 8 که به صورت مجازی و به میزبانی بنگلادش، رئیس دوره ای این سازمان برگزار گشت، هدفِ غایی تمام این تلاش های جمعی و مآغازِ کشورهای در حال توسعه را دستیابی به رشد اقتصادی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش ها و فرهنگ های ملی و کسب جایگاهِ مناسب، در روابط بین المللی دانست.

روحانی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: امروز در کنار بلیه کرونا؛ یکجانبه گرایی و تروریسم اقتصادی و نحوه روبروه با آن، از دیگر موضوعاتی است که چهره جامعه جهانی را لکه دار نموده است.

رئیس جمهوری اضافه نمود: این اقدامات نه تنها دولت های حاکم و ملت های مستقل را بطور غیرقانونی و نامآغاز، هدف قرار داده اند بلکه تهدیدی جدی علیه دستاوردهای جامعه جهانی است. همچنین، جهان اسلام هدفِ اقدامات اسلام هراسانه سازمان یافته می باشد که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش ها و کرامت های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی اقتصادی و توسعه ای گسترده برای کشورهای اسلامی، بهمراه داشته است.

متن کامل سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس مجازی سران دی 8 به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله و الصلاه علی رسول الله و آله و صحبه

سرکار خانم شیخ حسینه

نخست وزیر محترم جمهوری خلق بنگلادش

در آغاز مراتب تشکر و قدردانی خودم را از سرکار عالی و همکارانتان جهت برگزاری این اجلاس مهم، ابراز می دارم. لازم می دانم از رئیس نشست پیشینِ سران، برادر عزیزم جناب آقای اردوغان و جمهوری ترکیه به دلیل ریاست مؤثر بر سازمان دی 8 سپاسگزاری نمایم. امیدوارم که این نشست گامی دیگر در راستای دستیابی به اهداف بلندِ سازمان، و بنیانگذاران آن باشد.

رؤسای محترم، نخست وزیران محترم

عالیجنابان، خانم ها و آقایان،

تقویت چندجانبه گرایی، از اولویت های مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. در زمینة توسعه اقتصادی نیز همواره از تلاش های جمعی کشورهای همسو برای تحقق یک نظام اقتصادی بین المللی عادلانه، و غیرتبعیض آمیز حمایت نموده ایم. هدفِ غایی تمام این تلاش های جمعی و مآغازِ کشورهای در حال توسعه، دستیابی به رشد اقتصادی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش ها وفرهنگ های ملی و کسب جایگاهِ مناسب، در روابط بین المللی است.

با همین رویکرد، ما از اعضای فعال گروه بندیهای بین المللی و منطقه ای اقتصادی همچون گروه 77، اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند، سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، سازوکار همکاری کشورهای ساحلی دریای خزر و البته سازمان دی 8 هستیم. در حوزه همگرایی و تعاملات تجاری نیز در حال پی ریزی بنیان های منطقه ای تجارت آزاد با کشورهای همسایه می باشیم و لذا بزودی اولین منطقه تجارت آزاد را با کشورهای حوزه اورآسیا، شکل خواهیم داد.

سازمان دی 8 علیرغم گسستگی جغرافیایی، از ظرفیت ها و موهبت های بسیار بالایی در زمینه هایی، همچون منابع انسانی و طبیعی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل و بخش خصوصیِ علاقمند، بهره مند می باشد. در مقابل، همه ما با چالش هایی کمابیش مشابه بر سر راه توسعه اقتصادی، روبرو ایم. آخرین آن، پاندمی کروناست که همه محاسبات و طراحی های اقتصادی و توسعه ای کشورها را برهم زده و جامعه جهانی را با یک نوع عدم قطعیت در چشم اندازهای پیش رو، روبرو نموده است. کشورهای عضو دی 8 نیز در معرضِ انتخاب های مهمی برای همکاری در دوره پساکرونا خواهند بود. از این منظر، این نشستِ سران، می تواند کشورهای عضو و دبیرخانه سازمان را، در راستا روشنی قرار دهد.

عالیجنابان،

جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدایِ تأسیس سازمان همکاری اقتصادی دی 8، در تلاش برای ایفای نقش خود جهت تحقق اهدافِ بلند سازمان، بوده است. اقداماتی همچون تأسیس دانشگاه بین المللی دی هشت ایجاد شبکه انتقال و تبادل فناوری دی هشت که دو حوزه کلیدیِ آموزش و توسعه نیروی انسانی و گسترش همکاری های فنآورانه در بین 8 کشور کلیدی می باشند؛ مؤید اهتمام ما دراین راستاست. آمادگی کامل، داریم برای عملیاتی کردن توافقات حاصله در دی 8 در حوزه های فناوری اطلاعات، تسهیل تجارت، سرمایه گذاری، کشاورزی، پتروشیمی، علمی، بهداشتی، گردشگری و تسهیل صدور ویزا، می باشد.

با توجه به اهمیت تجارت خارجی برای توسعه ملی و رفاه مردم کشورهای عضو دی 8، مایلم تأکید کنم حجم تجارتِ فعلی فی مابین 8 کشور با ظرفیت های واقعی تجاری آن فاصله زیادی دارد و لازم است سازوکارهایی برای تسهیل و توسعه تجارت میان اعضا، از جمله از طریق تسهیلات و مکانیزم های گمرکی و بانکی، و نیز مکانیزم های غیربانکی ایجاد نمود. در این راستا ابتکارات پیشنهادی همچون ایجاد اتاق تهاتر و کارت اعتباری دی هشت، می تواند کمک کننده باشد.

یکی از سرمایه های قابل توجه کشورهای D-8، در کنار فرهنگ غنی اسلامی و سرمایه بزرگ انسانی، بازار گسترده 8 کشور و دیگر کشورهای مسلمان جهان است.

با اتکا به این بازار، می توان در حوزه هائی که سرمایه گذاری بزرگ و بازار بزرگ می طلبد، با همکاری یکدیگر، سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم. طرح مگا پروژه های بزرگ صنعتی و تحقیق و توسعه در حوزه های اقتصاد نوین، که پیش از این در این سازمان، مورد مطالعه و تصمیم گیری قرار گرفته است، شایسته توجه مجدد و اقدام جدی تری می باشد.

خانم ؛ آقایان

در کنار بلیه کرونا؛ یکجانبه گرایی و تروریسم اقتصادی و نحوه روبروه با آن، از دیگر موضوعاتی است که چهره جامعه جهانی را لکه دار نموده است. این اقدامات نه تنها دولت های حاکم و ملت های مستقل را بطور غیرقانونی و نامآغاز، هدف قرار داده بلکه تهدیدی جدی علیه دستاوردهای جامعه جهانی است. همچنین، جهان اسلام هدفِ اقدامات اسلام هراسانه سازمان یافته می باشد که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش ها و کرامت های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی اقتصادی و توسعه ای گسترده ای برای کشورهای اسلامی، بهمراه داشته است.

در اینجا مایلم با افتخار اعلام نمایم اقداماتِ غیرقانونی یکجانبه گرایانه ایالات متحده آمریکا برای به زانو درآوردن ملت بزرگ ایران، کاملا ناکام مانده و علیرغم تحمیل فشارهای سنگینِ اقتصادی، با تکیه بر اراده و توان داخلی خود توانسته ایم به موفقیت های چشمگیر و دستاوردهای بزرگی در حوزه های مختلف از جمله در زمینه مقابله با کووید 19 و آثار و تبعات آن دست یابیم. شاهد گویای شکست آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران، این واقعیت درخشان است که در سالی که اقتصاد جهانی، کاهش رشد 5/3 ٪ را تجربه کرد و بسکمک از کشورها رشد منفی 5- تا 10- را داشتند، اقتصاد ایران علیرغم تحریم ها و کرونا، به رشد اقتصادی مثبت بیش از 2٪ دست یافته است.

در چهار سال اخیر، جامعه بین المللی شاهد تشدیدِ جنگ اقتصادی دولت آمریکا علیه ایران بوده است. این تحریم ظالمانه، خسارات فراوانی را بر کشور ما وارد نموده است. توافق هسته ای که آمریکا، آن را نقض و برای نابودی آن، حداکثر تلاش را نمود، با درایت جمهوری اسلامی ایران کماکان حفظ شده است. ایالات متحده آمریکا موظف است با کلیه لغو تحریم ها و اتخاذ تدابیرعملی به برجام بازگردد؛ چراکه این تکلیفِ همان دولتی است که، نقض عهد را انجام داده است. جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام آمریکا را حتما با اقدام مثبت متقابل پاسخ خواهد داد.

در سرانجام، مجدداً بر اراده جمهوری اسلامی ایران و دست اندرکاران بخش های دولتی و خصوصی کشور جهت تعمیق همکاری ها در چارچوب سازمان دی 8 تأکید نموده از سرکارعالی و سایر همکاران برگزاری این اجلاس تشکر و سپاسگزاری می نمایم.

از توجه همگی سپاسگزارم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 927

به "آمریکا موظف است با لغو تحریم ها به برجام بازگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا موظف است با لغو تحریم ها به برجام بازگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید