انواع کتل بل و نکاتی که برای خرید آن باید در نظر داشته باشید

به گزارش مجله ایرکا، کتل بل یکی از محبوب ترین لوازم ورزشی است که هم در باشگاه ها و هم برای تمرین در خانه از آن استفاده می گردد. کتل بل در واقع یک وسیله ورزشی همه کاره است که می توانید برای رسیدن به تناسب اندام، بهبود عملکرد ورزشی، تقویت عضلات و افزایش حجم عضلات از آن بهره ببرید و مطمئن باشید که تأثیرگذار خواهد بود. برای خرید کتل بل به این نکات توجه کنید.

انواع کتل بل و نکاتی که برای خرید آن باید در نظر داشته باشید

در فروشگاه های ورزشی انواع زیادی کتل بل در شکل ها و مقدار های مختلف عرضه می شوند و همین تنوع باعث می گردد تا انتخاب یک کتل بل مناسب کار چندان آسانی نباشد. افرادی که می خواهند تمرین با کتل بل را آغاز نمایند و در حال تصمیم گیری برای خرید اولین کتل بل هستند، پرسش هایی دارند که در این مقاله کوشش می کنیم به رایج ترین آن ها پاسخ دهیم. به احتمال زیاد اگر این مقاله را تا خاتمه دنبال کنید، همه چیز برای شما روشن تر خواهد شد.

کتل بل مدل sh.p وزن 6 کیلوگرم

299,000

تومان

کتل بل مدل sh.p وزن 4 کیلوگرم

220,000

تومان

انواع کتل بل

مشاهده همه

آشنایی با کتل بل

شاید باور نکنید اما کتل بل یکی از پرطرفدارترین لوازم ورزشی است که علاقه مندان به تناسب اندام در سراسر دنیا از آن استفاده می نمایند. کتل بل وزنه ای است که به شکل زنگوله طراحی شده است با این تفاوت که سطح زیرین آن صاف است و در بالای خود به یک دسته متصل شده است. کتل بل ها معمولاً از فولاد یا چدن ساخته می شوند و کمی شبیه به کتری های قدیمی هستند، البته بدون لوله. علت نام گذاری کتل بل هم همین شباهت به کتری است چرا که در زبان انگلیسی واژه Kettle به معنای کتری است.

فرقی نمی نماید هدفتان از ورزش چربی سوزی است یا عضله سازی؛ می توانید بر اساس برنامه تمرینی خودتان از کتل بل بهره ببرید چرا که با این کتل بل های همه کاره هر نوع برنامه تمرینی را می توانید اجرا کنید.

برای خرید کتل بل مناسب، باید چند فاکتور را در نظر بگیرید. ویژگی هایی در طراحی کتل بل ها وجود دارد که باعث تمایز آن ها می گردد و شما باید درباره این ویژگی ها بیشتر بدانید. کتل بلی را انتخاب کنید که در دست گرفتن آن راحت باشد، محل اتصال دسته ها کاملاً متقارن باشد و از نظر ظاهری ایرادی نداشته باشد. انتخاب تعداد به جیب شما و انتخاب وزن به هدف ورزشی شما بستگی دارد.

کاربردهای کتل بل در تمرینات

کتل بل یکی از برترین لوازم ورزشی برای تقویت عضلات، افزایش استقامت و ارتقای توانایی فرد در حفظ تعادل است. کتل بل صدها سال است که مورد استفاده قرار می گیرد اما از زمانی که تمرینات فانکشنال رواج پیدا نموده است هواداران کتل بل هم بیشتر شده اند.

پژوهش های علمی نشان می دهند که کتل بل ها لوازم بسیار مفیدی برای اهداف ورزشی زیر هستند:

 • تقویت توان انفجاری
 • افزایش قدرت عضلانی
 • بهبود کارکرد قلب و عروق
 • بهبود ترکیب بدن
 • ایجاد هماهنگی بیشتر بین عصب و عضله
 • ارتقای توانایی حرکتی
 • بهبود انعطاف پذیری

البته اگر به درستی از کتل بل استفاده گردد، می تواند به روند توان بخشی بعد از آسیب دیدگی و بعلاوه کاهش درد در نواحی مختلف بدن به ویژه کمر و زانو یاری کند.

دلایل تأثیرگذاری کتل بل

پژوهش ها تأیید می نمایند که کتل بل به طور هم زمان روی جنبه های مختلف تناسب اندام و تمرینات قدرتی تأثیر می گذارد؛ در حالی که برای رسیدن به تناسب اندام مؤثر است، شاخص هایی مانند قدرت، استقامت و توان انفجاری را هم ارتقا می دهد. فرقی نمی نماید که از ورزش کردن چه هدفی دارید؛ به احتمال زیاد می توانید از کتل بل برای رسیدن به اهداف ورزشی خود بهره ببرید و تأثیر چشمگیر آن را خواهید دید.

کتل بل به علت طراحی خاصی که دارد عضلات میان تنه را به شکلی ویژه درگیر می نماید و روی همه جنبه های قدرت و استقامت این عضلات تأثیر می گذارد. بعلاوه عضلات باید سخت کار نمایند تا کتل بل را هنگام تمرینات کنترل نمایند و عضلات دست خیلی سریع قوی تر می شوند. با توجه به اینکه قدرت گرفتن اشیاء در زندگی روزمره و بعلاوه در تمرینات نقش کلیدی دارد و یکی از جنبه های آمادگی جسمانی کاربردی است، کتل بل یکی از برترین لوازم ورزشی برای تمرینات کاربردی یا فانکشنال است.

در تمریناتی مانند سویینگ که احتیاج به تاب دادن وزنه دارد، استفاده از کتل بل راحت تر از دمبل است چرا که طول اهرم بیشتر می گردد و شما می توانید تمرین را با قدرت بیشتری انجام دهید. حتی اگر کتل بل چدنی را با دو دست بگیرید، می توانید از وزنه سنگین تری بهره ببرید. انجام تمرین سویینگ با کتل بل های سنگین تر یاری می نماید فشار بیشتری به عضلات پایینی کمر، پا و سرینی وارد کنید. البته اگر بخواهید روی تقویت عضلات دست و به ویژه ساعدها تمرکز کنید، می توانید کتل بل های سنگین را هم با یک دست حرکت دهید.

روش استفاده ایمن از کتل بل

قبل از آغاز تمرین با کتل بل، باید روش درست و اصولی انجام تمرینات را یاد بگیرید و محکم گرفتن کتل بل نکته ای کلیدی است که در همه تمرینات باید آن را رعایت کنید. می توانید از یک آینه برای اصلاح روش انجام تمرینات یاری بگیرید یا اینکه از تمرینات خود فیلم بگیرید تا بتوانید اشتباهات خودتان را ببینید.

اگرچه انجام برخی تمرینات مانند جلوبازو یا نشر از جانب با کتل بل چندان سخت نیست، اما برای تمرینات پیچیده تر ضروری است نکات بیشتری را بیاموزید. برای نمونه، در تمریناتی مانند سویینگ که به خم شدن احتیاج دارند نباید به گونه ای خم شوید که کمرتان حالت دایره ای پیدا کند و به اصطلاح نباید قوز کنید. یا اینکه برای اجرای درست تمرین کلین یا دو ضرب با کتل بل ضروری است تکرارهای بیشتری انجام دهید تا به شکل درست تمرین مسلط شوید.

تعداد کتل بل مورد احتیاج

به لطف همه کاره بودن کتل بل، باشگاه خانگی شما با این کتل بل های چدنی کامل خواهد شد. اگر سه عدد کتل بل با وزن های مختلف داشته باشید، شرایط ایدئالی خواهید داشت و می توانید ده ها تمرین مختلف را انجام دهید.

کتل بل معمولاً به صورت تکی مورد استفاده قرار می گیرد و نه به صورت جفتی. تنها تعداد کمی از تمرینات مانند زیربغل در حالت شنا و پرس سوتس با دو کتل بل انجام می شوند. بنابراین، داشتن یک کتل بل هم می تواند کافی باشد اما اگر می خواهید برنامه تمرینی کامل تری را انجام دهید و خودتان را به چالش بکشید، خرید سه عدد کتل بل با وزن های مختلف یک آغاز ایدئال است. البته باید هزینه راه اندازی این باشگاه خانگی را هم در نظر بگیرید.

اگر بودجه شما اجازه خرید سه کتل بل را نمی دهد، یک کتل بل بخرید و مطمئن باشید که می توانید تمرینات متنوعی را با همین کتل بل انجام دهید. اگر با یک کتل بل تمرین می کنید، می توانید با خرید کش های ورزشی تنوع تمرینات را بیشتر کنید. برای نمونه، سویینگ، کلین، پرس و پس از این ها فلای سینه و جلوبازو با کش می تواند یک جلسه تمرینی کامل باشد.

انتخاب وزن کتل بل ها

همان طور که قبلاً بیان شد شما به سه کتل بل احتیاج دارید:

 • یک کتل بل نسبتاً سبک برای انجام تمرینات تعادلی، تمرینات تک مفصلی که روی یک گروه عضلانی کار می نمایند و تمریناتی مانند ددلیفت رومانیایی تک پا و پرس سرشانه
 • یک کتل بل کمی سنگین تر برای انجام تمرینات چندمفصلی بالاتنه و تمریناتی که شامل حرکت های پرشی و جهشی می شوند
 • یک کتل بل سنگین برای انجام تمرینات چند مفصلی تمام بدن مانند اسکوات گوبلت و ددلیفت

معمولاً توصیه می گردد که اگر قبلاً تجربه تمرین با وزنه نداشته اید، وزن کتل بل ها را این گونه انتخاب کنید:

 • زنان: 6، 10 و 12 کیلوگرم
 • مردان: 12، 16 و 24 کیلوگرم

البته برای انتخاب وزن و خرید کتل بل هیچ قانون تعیین و ثابتی وجود ندارد و این وزن ها به صورت تقریبی پیشنهاد می شوند. انتخاب وزن مناسب برای هر فرد به عوامل مختلفی از جمله تجربه ی ورزشی و سطح آمادگی جسمانی او بستگی دارد. شما به وزنه هایی با وزن های مختلف اما کافی احتیاج دارید و نه به وزنه هایی خطرناک. ایده خوبی است که یک کتل بل سبک، یک کتل بل سنگین و یک کتل بل با وزنی بین این دو داشته باشید.

بعلاوه باید این نکته را هم در نظر بگیرید که برای یادگیری روش درست اجرای تمرینات وزنه های سبک تر بهتر هستند. پس از اینکه در اجرای تمرینات مهارت کافی کسب کردید و سطح آمادگی جسمانی شما ارتقا پیدا کرد، می توانید وزنه های سنگین تر را هم تجربه کنید.

افزایش وزن کتل بل ها

اینکه ضروری است پس از مدتی وزن کتل بل ها را افزایش دهید یا نه، تا حد زیادی به اهداف ورزشی شما بستگی دارد. برای نمونه، اگر با هدف افزایش استقامت عضلانی تمرین می کنید و می توانید حرکت سویینگ را با 20 تکرار و به روش درست اجرا کنید، وقت آن رسیده است که وزن کتل بل را افزایش دهید و تکرارها را کمتر کنید. البته می توانید از همان وزنه های قبلی بهره ببرید و تکرارها را بیشتر کنید اما استفاده از وزنه های کمی سنگین تر مؤثرتر خواهد بود.

اما اگر در پی افزایش قدرت عضلانی هستید و می توانید همین تمرین را با 10 تکرار و به روش درست انجام دهید، بهتر است وزنه ها را سنگین تر کنید. اگرچه نظرات و بعلاوه نوع روش تمرینی و حتی شرایط فردی هر ورزشکار فرق دارد اما بیشتر مربی ها برای افزایش قدرت عضلانی ست هایی با تکرارهای کم و استراحت های طولانی تر بین ست ها را توصیه می نمایند. البته هنگامی که می خواهید از وزنه های سنگین تر بهره ببرید، باید بیشتر احتیاط کنید و در انجام درست تمرین دقت بیشتری داشته باشید. اشتباه در انجام تمرین آن هم با وزنه های سنگین خطر آسیب دیدگی را به شدت افزایش می دهد.

انواع کتل بل

دو نوع کتل بل در بازار وجود دارد؛ کتل بل های چدنی و کتل بل های فولادی یا مسابقه ای.

کتل بل چدنی

اولین نمونه کتل بل که به فروشگاه های ورزشی و بعلاوه باشگاه ها به ویژه باشگاه های کراس فیت وارد شد، کتل بل چدنی بود.

کتل بل چدنی با سنگین تر شدن بزرگ تر می گردد و دسته ی آن به گونه ای طراحی شده است که گرفتن آن راحت تر و آسان تر باشد و از این نظر با کتل بل های مسابقه ای تفاوت دارد. دسته کتل بل چدنی به سمت بیرون زاویه دارد و همین باعث می گردد تا گرفتن آن با دو دست راحت تر باشد. بنابراین انجام تمریناتی مانند کول (های پول)، اسکوات گوبلت و سویینگ دو دوست با این دمبل ها آسان تر خواهد بود. برخی از کتل بل های چدنی روکش لاستیکی دارند و برخی از آن ها بدون روکش هستند.

کتل بل فولادی یا مسابقه ای

این نوع کتل بل ها بر اساس استاندارهای تعیینی فراوری می شوند و در سراسر دنیا در مسابقات از آن ها استفاده می گردد. این نوع کتل بل ها در تمامی وزن ها سایز یکسانی دارند. دسته این نوع کتل بل پهن تر است و آن هم سایز ثابتی دارد. کتل بل های مسابقه ای هسته ای توخالی دارند که مقدار آن به وزن کتل بل بستگی دارد و هر چه کتل بل سبک تر باشد این هسته توخالی بزرگ تر است.

کتل بل های مسابقه ای با یک استاندارد ثابت فراوری می شوند تا در سراسر دنیا عملکرد ورزشکاران در مسابقات قابل مقایسه باشد. این استاندارد یکسان به این علت اهمیت دارد که نباید شکل و طراحی کتل بل روی عملکرد ورزشکار تأثیر بگذارد. معمولاً از کتل بل های فولادی برای تمرین در خانه استفاده نمی گردد و تنها ورزشکاران حرفه ای که قصد شرکت در مسابقات را دارند در باشگاه خانگی از این کتل بل ها استفاده می نمایند.

مقایسه دمبل با کتل بل؛ کدام بهتر است؟

فرقی نمی نماید که در پی افزایش قدرت عضلانی هستید یا برای تناسب اندام ورزش می کنید؛ کتل بل و دمبل هر دو لوازم ایدئالی برای تمرین هستند. آشکارترین تفاوت بین دمبل و کتل بل محل قرار گرفتن دسته ها است. دسته کتل بل بالای وزنه و دسته دمبل وسط وزنه واقع شده است. این تفاوت باعث می گردد که روش در دست گرفتن هر کدام از آن ها متفاوت باشد و روش گرفتن وزنه هم روی توزیع وزن آن تأثیر می گذارد.

از طرفی دیگر به علت تفاوت در روش درگیر کردن عضلات، کتل بل برای انجام تمرینات کاربردی یا فانکشنال مناسب تر است و بهتر است از دمبل برای تمرکز بیشتر روی گروه های عضلانی و تمرینات بدنسازی و تناسب اندام بهره ببرید.

تفاوت های موجود بین کتل بل و دمبل باعث می گردد که هر کدام از آن ها برای انجام برخی از تمرین ها مناسب تر باشند اما بسیاری از تمرینات را می توانید با هر دوی آن ها انجام دهید. اگرچه ایدئال آن است که هر دو را بخرید اما اگر بودجه محدودی دارید، باید بر اساس اهداف ورزشی و برنامه تمرینی خودتان یکی را انتخاب کنید.

دمبل مدل A2 وزن 10 کیلوگرمی بسته 2 عددی

716,300

تومان

دمبل شش ضلعی 1 کیلوگرمی رکورد کد 2 بسته 2 عددی

83,500

تومان

انواع دمبل

مشاهده همه

نتیجه گیری

هنگام خرید کتل بل اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، هدفتان از ورزش کردن است. در مرحله بعد باید برای انتخاب یک کتل بل مناسب به موارد زیر توجه کنید:

 • جنس با کیفیت
 • فراوری دسته و بدنه به صورت یک تکه؛ احتمال شکستن دسته این نوع کتل بل ها بسیار کمتر است.
 • صاف بودن سطح زیرین کتل بل
 • داشتن یک روکش پلاستیکی یک مزیت محسوب می گردد.

بعلاوه باید از خرید کتل بل هایی با تعیینات زیر خودداری کنید:

 • کتل بل هایی با دسته باریک و ضعیف
 • کتل بل هایی با دسته بسیار کلفت
 • کتل بل هایی که برآمدگی های درشتی روی دسته دارند.
 • کتل بل هایی که کاملاً گرد هستند.
 • کتل بل هایی که از پلاستیک ساخته شده اند.

اگر بودجه شما اجازه می دهد، توصیه می کنیم سه عدد کتل بل بخرید:

 • یک کتل بل نسبتاً سبک؛ برای تمرینات تعادلی و تمرینات تک مفصلی
 • یک کتل بل نسبتاً سنگین؛ برای تمرینات ترکیبی
 • یک کتل بل با وزنی بین این دو؛ برای تمرینات بالاتنه

اگر می خواهید تنها یک کتل بل بخرید، وزنی را انتخاب کنید که برای تمرینات اصلی مانند سویینگ، کلین و اسکوات گوبلت چالش برانگیز باشد. اگر می خواهید تنوع یا شدت تمرینات را بیشتر کنید، می توانید از کش های ورزشی در کنار کتل بل بهره ببرید. فرقی نمی نماید که برای تناسب اندام ورزش می کنید یا برای قوی تر شدن، نباید فراموش کنید که یک کتل بل به تنهایی هم می تواند شما را به هدفتان برساند.

البته تعداد کتل بل هایی که خریداری می کنید چندان مهم نیست، مهم این است وزنه ای را انتخاب کنید که با سطح آمادگی جسمانی شما تناسب داشته باشد. شما باید وزنه ای را انتخاب کنید که بتوانید با آن تمرینات را به شکل درست انجام دهید تا به برترین نتیجه برسید و خطر آسیب دیدگی را کاهش دهید. برای خرید کتل بل حتما به این نکته توجه کنید.

منبع: networldsports

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1537

به "انواع کتل بل و نکاتی که برای خرید آن باید در نظر داشته باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع کتل بل و نکاتی که برای خرید آن باید در نظر داشته باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید