جریمه خودرو صفر هنگام حمل با تریلی!

به گزارش مجله ایرکا، بسیاری از رانندگانی که جریمه می شوند، بر این باورند که مرتکب آن تخلف نشده اند و صرف نظر از درست یا غلط بودن ادعای آن ها، پیگیری و اعتراض به جرایم اشتباهی نیازمند طی فرآیندی است که می توان با اقداماتی، این جریمه های اشتباه را به صفر رساند.

جریمه خودرو صفر هنگام حمل با تریلی!

به گزارش همشهری، جریمه های اشتباهی هدایت و رانندگی گاه گریبانگیر رانندگانی می گردد که به طور قطع بر این باورند مرتکب آن تخلف نشده اند و به تبع آن، مستحق جریمه اعمال شده نبوده اند.

بار ها شنیده و دیده شده که یک راننده می گویند مثلا شب گذشته در یک جاده یا یک شهر جریمه شده در صورتی که اصلاً در محل اعمال جریمه، تردد و حضور نداشته است یا گفته می گردد که جریمه از نوع تسلیمی برای یک راننده اعمال شده است، اما فرد مدعی می گردد که اصلاً افسر پلیس راهور برای وی جریمه ای اعمال نکرده و در اختیار راننده قرار نداده است.

برخی از جریمه های اشتباهی که اخیراً به کرّات گزارش شده است نیز به علت عدم اتصال سامانه وزارت راه به پلیس صورت می گیرد و کسی نیز مسئولیت آن را گردن نمی گیرد! در این گونه موارد، عوارض آزادراهی به صورت الکترونیک به وسیله این سامانه ها مانند آنی رو پرداخت شده است، اما به علت عدم اتصال بانک اطلاعات سامانه های مذکور با سامانه های پلیس راهور، جریمه عدم پرداخت عوارض الکترونیکی برای هموطنان لحاظ می گردد.

سامانه های مذکور نیز در جواب کاربران می گویند که مشکل از طرف آن ها نیست و متأسفانه تا امروز به علت نبود بانک اطلاعات مشترک بین سامانه های وزارت راه و پلیس راهور، کاربران قربانی و مجبور به پرداخت جریمه های تحمیلی می شوند.

در مواردی دیگر نیز زمان تعویض پلاک، خلافی و عوارض سالانه شهرداری پرداخت و صفر می گردد. در صورتی که عوارضی مانند تردد داخل طرح ترافیک، پارک حاشیه ای و آزادراهی آنالیز نشده است و متأسفانه تسویه موارد مذکور اعمال نمی گردد.

در این گونه موارد نیز به علت عدم اتصال سامانه شهرداری و آزادراهی به سامانه پلیس، فرد خریدار پس از خرید خودرو، با حجمی از بدهی و جریمه روبرو می گردد و زمان تردد آزادراهی و پرداخت عوارض آن یا پرداخت مبلغ پارک حاشیه ای با مبالغی روبرو می گردد که از قبل تسویه نشده است و به نوعی به گردن خریدار می افتد.

نوع دیگری از این دست جریمه ها مربوط به خودرو های صفری است که به وسیله تریلی از شهری به شهر دیگر جابه جا می شوند. در این گونه موارد بعضاً دیده شده که راننده تریلی به علت تخلفی همانند سرعت غیرمجاز جریمه شده است، اما جریمه مذکور برای پلاک خودرویی لحاظ می گردد که روی تریلی قرار داشته است!

اعمال قطعی جریمه های رانندگی منوط به ارسال دو پیامک برای مالک آن وسیله نقلیه است؛ پیامک نخست به معنای جریمه قطعی نیست و در این پیامک ذکر می گردد که تخلف احتمالی اجرا شده در حال آنالیز است و اگر پیامک دوم حاوی شناسه قبض و نرخ اعمال جریمه برای مالک ارسال گردد، به این معناست که دیگر اعمال جریمه به صورت قطعی اجرا شده است، اما در بسیاری از موارد، پیامک های مربوطه به وسیله سامانه پلیس برای مالکان وسایل نقلیه ارسال نمی گردد.

اعمال جریمه های اشتباهی از این جهت اهمیت بیشتری پیدا می نماید که افراد جریمه شده باید برای پیگیری و حذف جریمه های مذکور، وقت بگذارند و پیگیری حذف این جرائم اشتباهی، فرایندی بسیار خسته نماینده دارد که البته بسیاری از افرادی که این گونه جرائم برایشان لحاظ می گردد، از پیگیری برای حذف جریمه اشتباهی خود منصرف می شوند و جریمه را می پردازند.

به هرحال در اعمال جریمه های اشتباهی، خطای انسانی یا سیستمی متصور است و پلیس نیز با هوشمندسازی کوشش دارد این خطا ها به حداقل ممکن برسد که نمونه آن امکان مشاهده تصاویر دوربین ها حین اعمال جریمه در اپلیکیشن پلیس من است.

کاربران می توانند پس از بارگیری اپلیکیشن مذکور، نصب، ثبت نام، احراز هویت و ثبت شماره پلاک خودرو، با پرداخت مبلغی از امکانات متنوع این اپلیکیشن همانند دریافت خلافی استفاده نمایند البته رؤیت تصاویر خلافی فعلاً مربوط به تصاویری است که به وسیله دوربین ها ثبت شده است؛ لذا اگر سامانه های مذکور مانند آنی رو وزارت راه یا شهرداری به سامانه پلیس متصل شوند، دیگر شاهد ثبت بخشی قابل توجه از این جریمه های اشتباهی نخواهیم بود و به این ترتیب با اتصال سامانه های مذکور به یکدیگر، دیگر کاربران به خاطر عدم پرداخت عوارض آزادراهی (با وجود پرداخت الکترونیکی) جریمه نخواهند شد. بعلاوه مورد دیگر بحث تسویه عوارض شهرداری و آزادراهی در زمان تعویض پلاک است که باید مورد توجه قرار گیرد تا جریمه ها به گردن خریدار نیفتد.

از طرفی دیگر راهکار پیگیری و برطرف جریمه اشتباهی نیازمند حضور فرد معترض در دفاتر پلیس+10 یا مراکز اجرائیات پلیس راهور در استان ها و شهرستان ها است که می توان با پیشبرد هوشمندسازی و امکان اعتراض به جریمه ها به صورت برخط یا استفاده از اپلیکیشن هایی همانند پلیس من در اعتراض به جریمه های اشتباهی، دردسر های ناشی از پیگیری حذف جریمه های اشتباهی را به حداقل رساند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1418

به "جریمه خودرو صفر هنگام حمل با تریلی!" امتیاز دهید

1 کاربر به "جریمه خودرو صفر هنگام حمل با تریلی!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه خودرو صفر هنگام حمل با تریلی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید