سفر تنش زای هیأت آمریکایی به تایوان، علی رغم هشدارهای چین

به گزارش مجله ایرکا، هیأتی از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا علی رغم هشدارهای صریح چین، به تایوان سفر و با رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

سفر تنش زای هیأت آمریکایی به تایوان، علی رغم هشدارهای چین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، علی رغم هشدارهای صریح دولت چین به کشورهای غربی برای عدم برقراری ارتباط با تایوان و دامن نزدن به احساسات جدایی طلبانه در این جزیره، باز هم یک هیأت آمریکایی به این کشور سفر کرد.

هیأتی از کنگره آمریکا امروز (جمعه) به تایوان رفت و در دیدار با رئیس جمهور این کشور تسای اینگ وِن، از این جزیره به عنوان نیروی خیر در جهان تمجید کرد و گفت که در دوران ریاست وی روابط با آمریکا پربارتر از چندین دهه گذشته بود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، این هیأت که شامل پنج عضو مجلس کنندگان آمریکا از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است برای یک سفر دو روزه وارد تایوان شد و این دومین بار در یک ماه گذشته است که قانونگذاران آمریکایی به این کشور سفر می کنند.

مارک تاکانو رئیس کمیته امور کهنه سربازان مجلس کنندگان که هدایت این هیأت را برعهده داشت، طی دیدار با تسای در دفتر او، گفت که آنها در منطقه هستند تا به شرکا و متحدان یادآوری کنند که مسئولیت مشترک در قبال یک هند آزاد و امن. اقیانوس آرام قوی تر از همیشه باقی ماند.

تاکانو که پیش از این سفر، با هیأتش در ژاپن و کره جنوبی حضور داشت، توضیح داد: خانم رئیس جمهور، من می خواهم رهبری شما را تحسین و تمجید کنم. تحت مدیریت شما، پیوندهای بین ما مثبت تر و سازنده تر از دهه ها قبل است.

بر اساس این گزارش، او همچنین اضافه کرد: تعهد ما به تایوان مستحکم است و همچنان که روابط بین ما عمیق تر شده است، ثابت مانده است. تایوان یک نمونه موفقیت دموکراتیک، یک شریک قابل اعتماد و یک نیروی خوب در جهان است.

به نوشته رویترز، رئیس جمهور تایوان نیز در این نشست وعده داد که صلح با چین را حفظ کند، اما در صورت حمله به تایوان از کشورش خواهد کرد.

تسای به این گروه آمریکایی گفت: از نظر شرایط منطقه ای که به آن توجه می کنید، تایوان به افزایش همکاری با آمریکا برای حفظ ارزش های مشترک آزادی و دموکراسی و تضمین صلح و ثبات در منطقه ادامه خواهد داد.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست چین واحد ارزیابی می کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در راستا حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی شناسند.

این سفر در حالی است که وو کیان سخنگوی وزارت دفاع چین با بیان اینکه هیچ جایی برای سازش در مورد تایوان وجود ندارد، تاکید کرد واشنگتن نباید در این موضوع توهم داشته باشد. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1247

به "سفر تنش زای هیأت آمریکایی به تایوان، علی رغم هشدارهای چین" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر تنش زای هیأت آمریکایی به تایوان، علی رغم هشدارهای چین" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر تنش زای هیأت آمریکایی به تایوان، علی رغم هشدارهای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید