هشدار شی جینپینگ نسبت به شکل گیری جنگ سرد جدید

به گزارش مجله ایرکا، رئیس جمهور چین در سخنرانی در کنفرانس مجازی مجمع جهانی اقتصاد تحت عنوان دستور کار داووس هشدار داد یک جنگ سرد جدید ممکن است تبدیل به یک جنگ داع شود و باید از آن اجتناب کرد.

هشدار شی جینپینگ نسبت به شکل گیری جنگ سرد جدید

به نقل از آکسیوس، شی جینپینگ، رئیس جمهور چین اشاره مستقیمی به تنشهای آمریکا و چین نکرد اما زیرمتن آن مشخص است. این اولین اظهارات او خطاب به مخاطبان بین المللی از زمان آغاز ریاست جمهوری جو بایدن بودند، در حالی که دولت بایدن پیشتر با تصمیم دولت دونالد ترامپ درخصوص متهم کردن چین به ارتکاب نسل کشی علیه مسلمانان اویغور موافق بوده و نسبت به تهاجم چین به تایوان نیز هشدار صادر کرده است.

شی جینپینگ اظهار کرد: ما باید به اختلافات احترام گذاشته و آنها را رفع کنیم، از مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر اجتناب کنیم و اختلافات را از طریق مشورت و گفتگو حل کنیم. تاریخ و واقعیت بارها روشن ساخته که رویکرد غلط تقابل و ستیز چه در شکل جنگ سرد، جنگ داغ، جنگ تجاری یا جنگ تکنولوژی در عمل به منفعت همه کشورها آسیب خواهد زد و بهبود همه را تضعیف خواهد کرد.

رئیس جمهور چین همچنین به طرح یک رویکرد چهار مرحله ای برای تضمین خروج قدرتمندتر جهان از بحران کووید-19 پرداخت.

این شامل یک هماهنگی سیاست اقتصاد کلان، اجتناب از غرور، تعصب و نفرت به نفع همزیستی مسالمت آمیز، کاهش نابرابری جهانی، و تقویت نهادهای جهانی در زمینه مسائلی همچون سلامت عمومی و تغییرات آب و هوایی است.

شی جینپینگ در طول این سخنرانی مکررا به اهمیت همکاری بین المللی در زمینه تقریبا هر مساله - بجز مسائلی همچون حقوق بشر، که او آن را امور داخلی تلقی می کند - پرداخت.

رئیس جمهور چین در سخنرانی اش تاکید کرد که چندجانبه گرایی باید شامل همه باشد نه اینکه به حلقه های کوچک واگذار شود.

این در حالی است که از نظر بایدن این مبتنی بر ائتلافها است.

شی جینپینگ به طور خاص با ایده اعمال تحریمها یا تلاش برای انزوا سازی مخالفت کرد. او در عین حال هشدار داد که نباید اجازه داد که همه گیری بیماری موجب تسریع جداسازی یا تغییر جهت زنجیره های تامینی شود.

او تاکید کرد: ما باید از رقابت عادلانه از طریق رقابت با یکدیگر در یک زمین رقابت و نه کوبیدن یکدیگر در یک میدان کشتی، حمایت کنیم.

به گزارش تلگراف رئیس جمهور چین هم چنین از بایدن خواست به جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن خاتمه دهد.

شی جینپینگ در این سخنرانی تلویحا به رهبر جدید آمریکا پیام داد که موضع خصمانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور قبلی آمریکا را کنار بگذارد.

او گفت: ایجاد محافل کوچک یا آغاز کردن یک جنگ سرد جدید، رد کردن، تهدید کردن یا مرعوب کردن دیگران تنها جهان را به تفرقه خواهند کشاند.

هر چند که شی جینپینگ در سخنرانی خود نامی از بایدن یا ترامپ نبرد اما مشخصا اظهارنظرهای او به روابط خصمانه ای که بین آمریکا و چین در زمان سالهای ریاست جمهوری ترامپ ایجاد شد، اشاره داشت.

هر چند که بایدن وعده خاتمه دادن به رویکرد انزواطلبانه ترامپ در قبال پکن را داده اما خود او هم گفته که آمریکا باید نسبت به چین سرسخت باشد و پکن را به دزدی مالکیت معنوی و دادن یارانه های غیرعادلانه به صادرکننده های دولتی متهم کرده است.

شی جینپینگ تاکید کرد، چین نه درس یاد دادن به آن و نه تحریم ها به بهانه سوابق حقوق بشری اش یا سیاستهای تجاری را نمی پذیرد.

او ابراز اطمینان کرد که جهان خاتمه از بحران همه گیری کووید 19 که آن را درگیر بدترین رکود از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون ساخته خارج شود.

او همچنین در صحبتی که دیدگاهش را نسبت به جایگاه جدید چین در نظم جهانی عنوان نمود، گفت: جهان به وضعی که در گذشته داشت برنخواهد گشت.

او در ضمنً تاکید بر این که پکن یک حامی چندجانبه گرایی است، آن را به عنوان یک شراکت بین طرفهای برابر در نظر گرفت تا شراکتی که در آن یک کشور به کشوری دیگر فزونی داشته باشد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 796

به "هشدار شی جینپینگ نسبت به شکل گیری جنگ سرد جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار شی جینپینگ نسبت به شکل گیری جنگ سرد جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید