میراث یزد برای نجات طولانی ترین قنات جهان آستین بالا زد

به گزارش مجله ایرکا، خبرنگاران/یزد آب مادرچاه اصلی طولانی ترین قنات جهان که به علت قرارگیری در راستا سیلاب های اخیر استان یزد بالا آمده و آن را دچار آسیب کرده بود، به همت میراث فرهنگی استان یزد در حال تخلیه است.

میراث یزد برای نجات طولانی ترین قنات جهان آستین بالا زد

در بازدیدی که روز گذشته سوم اردیبهشت ماه توسط سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان یزد و ابراهیم کاظم نژند رییس پایگاه قنات جهانی زارچ از مادر چاه قنات زارچ در فهرج انجام شد، شرایط این قنات مورد ارزیابی قرار گرفت چرا که به دنبال بارش ها و سیلاب اخیر یزد در این منطقه، گل و لای زیادی وارد این قنات جهانی شده و موجب بسته شدن سه میله چاه و بالا آمدن آب در آن شده بود.

ورود آب سیلاب به این قنات منجر به خسارت سنگین به سه مادر چاه اصلی آن شده بود که در حال حاضر اداره کل میراث فرهنگی به همت حسین دشتی که به طور موروثی در کندن این قنات نقش داشته است، در صدد تخلیه آن اقدام می کند.

یکی از مسائل این حوزه، تخلیه ذره به ذره قنات است که به طور دستی باید انجام شود و این عامل شاید کمترین تلنگری باشد تا متوجه زحمات مقنیان در زمان کندن و حفر قنات زارچ به عنوان طولانی ترین قنات میراثی جهان باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 304

به "میراث یزد برای نجات طولانی ترین قنات جهان آستین بالا زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث یزد برای نجات طولانی ترین قنات جهان آستین بالا زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید