نشانه های حیات در قمر زحل!

به گزارش مجله ایرکا، انفجارهای مهیبی که در سطح یکی از قمرهای زحل مشاهده شده است، می تواند رویکرد دانشمندان را نسبت به جستجوی حیات در کیهان را تغییر دهد.

نشانه های حیات در قمر زحل!

امیرحسین فوقانی، دانشمندان حدود 20 سال پیش توانستند توده های بخار آب را که از سطح انسلادوس، که یکی از قمرهای پوشیده از یخ زحل در حال فوران بوده است مشاهده نمایند. حال توانسته اند توده های آبی در سطح و اطراف آن را کشف نمایند. به گفته محققین، این قمر دهه ها یخی بوده و این اتفاق بسیار نادر است و می تواند نشانه وجود حیات را با خود به همراه داشته باشد.

اکنون این بزرگترین توده ای است که تا به امروز به وسیله تلسکوپ فضایی جیمز وب دیده شده است و طول آن 10000 کیلومتر است. توده ای که 20 برابر میزان خود قمر زحل است. توده نشان دهنده این است که برروی سطح قمر به جای یخ جامد، یک اقیانوس مایع وجود دارد. این به گونه ای است که سطح قمر به میزان کافی گرم نگه داشته می گردد تا از یخ زدگی، به دلیل حرکت ناشی از کشش گرانشی زحل جلوگیری گردد. از روی دیگر مانند همواره، وجود آب مایع نشان دهنده وجود احتمالی حیات در آن جا است.

بیشتر بخوانید:

  • رازگشایی از پدیده های شگفت انگیز غوطه ور در آسمان!/ عکس

  • چین در عمق 10 هزار متری زمین در پی چیست؟/ عکس

  • نسل نو شاسی بلند مجذوب کننده چینی برای تسخیر بازار اروپا/عکس

دانشمندان بر این باورند که مدار انسلادوس به دور زحل نسبتا مسیر کوتاهی در حدود 33 ساعت است. همانطور که به دور زحل می چرخد، هاله ای تقریباً شبیه یک دونات را در پی خود به جا می گذارد. بعلاوه، انسلادوس یکی از پویاترین اجرام منظومه شمسی است و هدف اصلی انسان در جستجوی حیات فراتر از زمین است.

در سال هایی که فضاپیمای کاسینی ناسا برای اولین بار به انسلادوس نگاه کرد، هرگز به آنچه در این قمر خارق العاده وجود داشت توجه نشده بود.

منبع: indy100

227321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1590

به "نشانه های حیات در قمر زحل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های حیات در قمر زحل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید