کرونا می تواند باعث فلج بچه ها گردد

به گزارش مجله ایرکا، محققان دانشگاه منچستر انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند بیماری کووید 19 در بعضی موارد نادر می تواند سبب فلج کامل بچه ها گردد؛ چراکه ویروس کرونا می تواند طناب نخاعی را آلوده کند.

کرونا می تواند باعث فلج بچه ها گردد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، مطالعه اخیر محققان انگلیسی نشان داده در موارد بسیار نادر ویروس کرونا می تواند باعث فلج بچه ها گردد.

در این مطالعه محققان دانشگاه منچستر علائم عصبی و بعضی علائم غیر معمول را در 38 بیمار زیر 18 سال مبتلا به کووید 19 آنالیز کردند.

پیش از این معین شده بود که کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در بیماران بالغ باعث بروز مسائل عصبی از جمله هذیان و سکته مغزی می گردد اما تحقیقات علمی بسیار کمی در خصوص پیامدهای عصبی کووید 19 در بچه ها صورت گرفته است.

در این مطالعه محققان در مجموع 38 کودک مبتلا به ویروس کرونا که در هشت کشور مختلف در بیمارستان بستری شده بودند را ارزیابی کردند.

این گروه از بیماران پس از فراخوان جهانی انجمن پرتوشناسی اعصاب اطفال آمریکا (American Society of Pediatric Neuroradiology) مبنی بر شناسایی موارد غیرمعمول کووید 19 در بچه ها، شناسایی شدند.

از 38 کودک مورد آنالیز قرار گرفته در این مطالعه، سیزده نفر از فرانسه، هشت نفر از انگلیس، پنج نفر از ایالات متحده ، چهار نفر از برزیل، چهار نفر از آرژانتین، دو نفر از هند، یک نفر از پرو و یک نفر از عربستان سعودی بودند.

همه این بیماران پس از ظهور علائمی مانند تب و مسائلی در حرکات اندام و اختلال در عملکرد شناختی تحت اسکن ام.آر.آی قرار دریافتد.

هشت کودک هیچ علائم تنفسی مانند تنگی نفس یا سرفه که با بیماری کووید 19 مرتبط است، نداشتند. چهار کودک مورد آنالیز قرار گرفته در این مطالعه پس از ابتلا به کووید 19 به دلیل حساس و ضعیف شدن بدنشان و قرار دریافت در معرض عفونت هایی مانند سل و استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین در گذشتند و دو کودک دیگر نیز پس از آنکه ویروس به طناب نخاعی آنها رسید و سبب ایجاد التهاب در بدنشان شد، فلج شدند.

یکی از این بچه ها نیز به فلج چهار اندام مبتلا شد و در تنفس نیز مشکل داشت، به همین دلیل تنفس آن به وسیله تراکستومی که به دستگاه ونتیلاتور متصل بود، صورت می گرفت.

نای بُری (Tracheostomy) که نای شِکافی (tracheostomy) هم نامیده می گردد در پزشکی به یک عمل جراحی گفته می گردد که طی آن نای در قسمت زیر گلو٬ برش داده می گردد.

تراکستومی به طور عمده برای ایجاد راه تنفسی بغیر از مجرای عادی آن (بینی و دهان) ایجاد می گردد. تغذیه این کودک نیز توسط لوله گاستروستومی انجام می شد.

کودک دوم نیز مسائلی در تنفس داشت و به همین دلیل به وسیله تراکستومی که به دستگاه ونتیلاتور متصل بود، نفس می کشید و برای تغذیه نیز پزشکان لوله ای در معده او گذاشته بودند.

آنها به وضعیتی به نام نوروپاتی اتونومیک (Dysautonomia) دچار شده بودند که این موضوع سبب عملکرد غیر منظم در ضربان قلب، فشار خون، تنفس، مثانه و تغییراتی در دما می شد.

در نوروپاتی اتونومیک وقتی اعصاب متشکل از سیستم عصبی غیرارادی مجروح یا آسیب دیده باشد، عوارض شناخته شده ای رخ می دهد.

سیستم عصبی غیرارادی مسئول کنترل ضربان قلب، فشار خون، گردش خون، عرق، هضم، واکنش جنسی، روده و مثانه تابع و پاسخ غیرارادی است.

نوروپاتی اتونومیک ممکن است در بسیاری از ارگان های بدن تأثیر بگذارد.

وقتی این مطالعه در مجله The Lancet Child & Adolescent Health منتشر شد، سی و دو نفر از این بچه ها کاملا بهبود یافتند و شش نفر نیز در حال بهبودی بودند.

در تحقیقات قبلی ثابت شده بود که ویروس می تواند از سد خونی مغزی عبور نموده و به اندام بدن حمله کند و به وسیله بینی به مغز برسد.

پروفسور استاوروس استیواروس (Stavros Stivaros) نویسنده این مطالعه گفت: با آنالیز بچه های که به کووید 19 مبتلا بودند می توان دریافت که ظهور عوارض عصبی ناشی از این بیماری در بچه ها امری بسیار نادر است. اما نکته مهم تشخیص بیماری کووید 19 در بچه ها است؛ چراکه بعضی از بچه ها علائم معمول مرتبط با کرونا که مسائل تنفسی است را ندارند. باید بدانید که بیشتر بچه ها مبتلا به بیماری عصبی ناشی از بیماری کووید 19 وضعیتشان بعد از مدتی بهبود خواهد یافت، اما این را هم باید گفت ابتلا به بیماری عصبی ناشی از کروناویروس به ندرت در بچه های که قبلاً سالم بوده اند اتفاق می افتد. تعداد کمی از این بچه ها که قبلاً سالم بودند، به طور مستقیم به وسیله کووید 19 یا از افزایش حساسیت بدن آنها نسبت به سایر عفونت ها جان خود را از دست داده اند و بعضی از آنها نیز به دلیل تأخیر بدنشان در پاسخ به کووید 19، دچار عوارض عصبی می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 743

به "کرونا می تواند باعث فلج بچه ها گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا می تواند باعث فلج بچه ها گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید