گول هدیه رایگان را نخورید

به گزارش مجله ایرکا، رئیس پلیس پیشگیری پایتخت گفت: نادیده دریافت پیام افراد ناشناس، بازگو نکردن اطلاعات شخصی و مالی و همچنین حذف پیام های حاوی وعده هدیه رایگان از جمله مواردی است که بچه ها در هنگام استفاده از تلفن همراه باید بدانند و رعایت کنند.

گول هدیه رایگان را نخورید

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از فارس، سرهنگ جلیل موقوفه ای رئیس پلیس پیشگیری پایتخت در یادداشتی با اشاره به آسیب پذیری بچه ها در استفاده از تلفن همراه و تهدیدات امنیتی فضای مجازی، راهکارهایی را برای کاهش آسیب پذیری بچه ها به والدین ارائه کرد.

دراین مطلب آمده است: امروزه با توجه به شیوع بیماری کرونا، گسترش آموزش از راه دور و مجازی استفاده از تلفن همراه در بین بچه ها در حال افزایش است؛ به همین دلیل آموزش مناسب والدین به فرزندان خود در خصوص استفاده ایمن از تلفن همراه و کنترل کردن فعالیت های بچه ها می تواند تا حدی با تهدیدات امنیتی مقابله کند.

در این راستا خانواده ها تا هر زمان که فرزندانشان برای استفاده از تلفن هوشمند آماده بودند، به آنها در خصوص ایمنی و مسئولیت پذیری، آموزش های لازم را ارائه دهند.

از سوی دیگر محدود کردن دسترسی بچه ها از سوی خانواده ها هم اکنون از سوی برخی شرکت ها امکان پذیر است بدین صورت که تلفن همراه و شرکت های تلفن سیار (wireless company) معمولا امکاناتی را در خصوص تنظیمات حریم خصوصی و کنترل های ایمنی کودک ارائه می دهند.

بیشتر شرکت ها به والدین امکان خاموش کردن قابلیت هایی مانند دسترسی وب، ارسال پیام کوتاه یا دانلود کردن را می دهند.

برخی تلفن های همراه سلولی، خاص بچه ها ساخته شده اند. این تلفن ها برای استفاده ساده طراحی شده و دارای قابلیت هایی مانند دسترسی محدود به اینترنت، مدیریت دقیقه (minute management)، حفظ حریم خصوصی شماره ها، و دکمه های تماس اضطراری هستند.

الزام استفاده از تلفن های محافظت شده با کلمه عبور روش دیگری است:

کلمه عبور، کد عددی یا اثر انگشت می تواند منجر به عدم دسترسی مزاحمان به تلفن شود.

این کار نه تنها می تواند از تماس تصادفی (pocket dialing) جلوگیری کند بلکه می تواند به حفظ اطلاعات و عکس ها در برابر دسترسی افراد غیرمجاز کمک کند.

مسأله دیگر اشتراک گذاری تصاویر و ویدئوها است؛به اشتراک گذاری و اجتماعی بودن می تواند فرصت ها و چالش هایی را ایجاد کند.

این ابزارها می تواند باعث ایجاد خلاقیت و سرگرمی کودک شود اما از طرفی دیگر می تواند منجر به بروز مشکلاتی در خصوص اعتبار و ایمنی اشخاص شود.

بیشتر تلفن های همراه قابلیت عکس دریافت و تصویربرداری را دارند و به اشتراک گذاری و دریافت تصاویر را در هر لحظه آسان می کنند.

فرزندانتان را تشویق کنید که در خصوص حفظ حریم خصوصی خود و دیگران قبل از به اشتراک گذاری تصاویر و فیلم ها از طریق تلفن همراه فکر کنند.

قبل از ارسال تصاویر یا فیلم ها، از کسی که در تصویر یا فیلم است اجازه بگیرند. اینکه از ابتدا به اندازه کافی هوشمند باشیم که چه تصویر یا فیلمی به اشتراک گذاشته شود نسبت به اینکه بعدا بخواهیم خسارت را کنترل کنیم ساده تر است.

مسئله دیگر استفاده از اپلیکیشن هاست؛اپلیکیشن ها و برنامه های کاربردی ممکن است اطلاعات شخصی را جمع آوری و به اشتراک بگذارند، ممکن است رایگان باشند اما فرزندان شما را ترغیب به پرداخت پول کنند و یا شامل تبلیغات باشند و به رسانه های اجتماعی (social medida) متصل باشند، اما این برنامه ها ممکن است به شما درباره کارهایی که انجام می دهند چیزی نگویند؛ براین اساس کارهایی وجود دارند که شما و فرزندتان می توانید قبل از دانلود برنامه برای یادگیری درباره برنامه های کاربردی انجام دهید.

تصاویر انتشاریافته از این برنامه را بررسی کنید، توضیحات مربوطه، رده بندی محتوایی، و نظرات کاربران را بخوانید، درباره توسعه دهنده برنامه تحقیق کنید و بررسی کنید که برنامه کاربردی چه اطلاعاتی را جمع آوری می کند.

شما می توانید چگونگی استفاده از اپلیکیشن ها توسط بچه ها را محدود کنند؛ به نحوی که قبل از اینکه تلفن یا تبلت خود را به فرزندتان بدهید، به تنظیمات آن نگاه کنید.

محتوا را به آنچه که مناسب سن کودک شما است محدود کنید، کلمه عبوری را تنظیم کنید که برنامه های کاربردی بدون آن نتواند دانلود شوند و بچه ها نتوانند بدون آن چیزی بخرند، همچنین خدمات داده و وای فای را خاموش کنید تا به اینترنت متصل نشوید. همچنین می توانید تلفن را در حالت پرواز قرار دهید.

در همین حال بهترین راه برای مراقبت در قبال برنامه های کاربردی بچه ها تست و بررسی توسط والدین است. با فرزندان خود درباره قوانین خرید و استفاده از این برنامه های کاربردی صحبت کنید.

به بچه ها خود یادآوری کنید که متن هایی که از افراد ناشناس دریافت می کنید نادیده بگیرند؛ یاد بگیرند که چگونه شماره هایی را در تلفن همراه خود مسدود کنند، از ارسال شماره تلفن خود به صورت آنلاین اجتناب کنند، هرگز اطلاعات شخصی یا مالی خود را در پاسخ به پیامکی ارائه ندهند.

بچه ها باید پیامک هرزنامه ای را تشخیص دهند؛ به فرزندان خود در تشخیص پیامک هرزنامه ای کمک کنید و نتایج این نوع پیامک ها را توضیح دهید.

این پیامک ها اغلب وعده هدایای رایگان را می دهند یا از شما خواسته می شود که اطلاعات کاربری خود را تایید کنید تا از این طریق شما اطلاعات شخصی تان را آشکار کنید؛ این پیامک ها همچنین می توانند منجر به شارژ هزینه های ناخواسته در صورتحساب تلفن همراه شما شوند و می توانند کارایی تلفن همراه شما را پایین بیاورند.

سرهنگ جلیل موقوفه ای در انتهای یادداشت از خانواده ها خواست صورتحساب تلفن همراه خود را بررسی کرده و ببینند آیا هزینه های غیرمجازی درصورتحساب خود مشاهده می کنند یا خیر؛ همچنین به فرزندان خود بگویند پیام هایی را که اطلاعات شخصی را درخواست می کند حذف کنند، حتی اگر وعده هدیه رایگان را می دهد.

وی اظهار داشت: بایدتوجه داشت که شرکت های قانونی اطلاعاتی مانند شماره حساب ها یا کلمات عبور را از طریق ایمیل یا متن درخواست نمی کنند؛ براین اساس فرزندان باید به لینک هایی که در پیامک می آید پاسخ نداده و روی آنها نیز کلیک نکنند؛ لینک ها می توانند بدافزاری را نصب کرده و افراد را به سمت سایت های کلاهبرداری هدایت و اطلاعات افراد را به سرقت ببرند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 769

به "گول هدیه رایگان را نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گول هدیه رایگان را نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید