آزمایش حیرت انگیز محققان دانشگاه سیدنی؛ پاوربانک های آینده از جنس میوه خواهند بود!

به گزارش مجله ایرکا، تیم تحقیقاتی دانشگاه سیدنی توانستند با استفاده از ترکیب میوه دوریان و ضایعات جک فروت، جایگزین جالبی برای پاوربانک های کنونی طراحی کنند که اتفاقا توانایی بالایی نیز در ذخیره انرژی دارد!

آزمایش حیرت انگیز محققان دانشگاه سیدنی؛ پاوربانک های آینده از جنس میوه خواهند بود!

میوه دوریان یکی از بدبوترین میوه هایی است که در جهان وجود دارد! شاید تا به امروز حتی اسم آن را هم نشنیده باشید اما این میوه بدبو را در ایران به اسم خارگیل می شناسند! جالب است بدانید این میوه خاصیت های بسیار زیادی نیز برخوردار است و حتی برخی ها آن را پادشان میوه ها می نامند! دوریان بیشتر در مناطق گرمسیری رشد می کند و اندازه ای بزرگ و طعمی تند و تیز دارد. پوست آن نیز بسیار سخت است و شاید به همین خاطر باشد که نام آن شباهتی با نام نارگیل دارد.

وینسنت گومز، محقق و استادیار دانشکده مهندسی شیمی و زیست -مولکولی دانشگاه سیدنی، به همراه تیم تحقیقاتی خود پیروز به ابداع روشی شدند که می توان به کمک آن، بدبوترین میوه جهان را به یک منبع ذخیره انرژی بسیار قدرتمند تبدیل کرد!

این افراد طی یک فرایند غیر سمی و بی خطر، دوریان و ضایعات جک فروت (درختی که بیشتر در مناطق جنوبی و جنوب شرقی آسیا و همچنین در قسمت شرقی آفریقا یافت می شود) را با یکدیگر ترکیب کرده و پیروز شدند مخزن های انرژی قدرتمندی تحت عنوان ابرخازن بسازند! ابرخازن ها به مخازن ذخیره انرژی گفته می شود که انرژی را بسیار روان و به نرمی آزاد می کنند. این خازن ها می توانند در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی انرژی را درون خود جذب کرده و دستگاه های الکترونیکی را شارژ کنند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه سیدنی توانست با روش مهندسی سبز و با ترکیب دوریان و جک فروت، آئروژل کربنی پایداری بدست آورد. آئروژل در بین مواد جامد کمترین چگالی را دارد، ساختاری باز به شکل لانه زنبور داشته و شفاف نیز هست. آئروژل کربنی که از آن با نام هواژل کربنی نیز یاد می شود، از ترکیب شیمیایی بدست می آید و کاربردهای بسیار زیادی نیز دارد که از جمله آن می توان به منبعی برای ذخیره انرژی اشاره کرد! دکتر گومز می گوید:

طبق بررسی های اجرا شده، عملکرد این ماده جدید به شکل حیرت انگیزی خوب است. نه تنها این آزمایش یک آزمایش پیروزیت آمیز بود، بلکه طبق نتیجه گیری گومز، عملکرد این ابرخازن ها حتی از پاوربانک های کنونی نیز بهتر است! اگر نگوییم بهترین، باید این ماده جدید را از نظر کیفیت با نمونه های گرافینی و بسیار گران قیمت برابر دانست!

گومز می گوید این منبع ذخیره انرژی طبیعی که به دلیل عدم بهره مندی از سوخت های فسیلی در تهیه مواد تشکیل دهنده، تاثیری در مشکل گرمای جهانی ندارد، می تواند جایگزینی ارزان قیمت برای پاوربانک های کنونی باشد. از آن جایی که محققان دانشگاه سیدنی این ماده جدید را کاملا کاربردی و قابل استفاده دانستند، بنابراین امیدواریم به زودی شاهد پاوربانک هایی باشیم که از جنس میوه هستند!

منبع: androidauthority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 181

به "آزمایش حیرت انگیز محققان دانشگاه سیدنی؛ پاوربانک های آینده از جنس میوه خواهند بود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش حیرت انگیز محققان دانشگاه سیدنی؛ پاوربانک های آینده از جنس میوه خواهند بود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید