تشریح خدمت و خسارت کرونا به گردشگری ایران

به گزارش مجله ایرکا، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، تشریح خدمت و خسارت کرونا به گردشگری ایران صورت گرفت.

تشریح خدمت و خسارت کرونا به گردشگری ایران

جریان چیست؟

درست در روزهایی که ایران برای سال نو آماده می شد و بسیاری برای بهترین استفاده از تعطیلات نوروزی در حال برنامه ریزی بودند، ویروس آمد و تمام نقشه ها را نقش برآب کرد.

کرونا از یک در آمد و از در دیگر، تفریح و سفر و گشت و گذار و در یک کلام اقتصاد جهانگردی خارج شد.

اولین ضربه کرونا به اقتصاد را شاید بتوان در صنعت جهانگردی به چشم دید، صنعتی که در روزهای پایانی سال در تدارک سفرها و رونق بازار خود بود، اما چنان ضربه ای آنهم به شکلی ناگهانی از ذره ای میکروسکوپی خورد که زمین گیر شد و حالا این زمین گیری در حال یک ساله شدن است.

در یکسال اخیر تقریبا هیچ سفری که به درد صنعت جهانگردی بخورد انجام نشده، توری برگزار نشده و پولی هم در این صنعت جابجا نشده است و بسیاری در این اوضاع و احوال اقتصادی کشور عطای درآمدزایی از محل جهانگردی را به لقای خساراتش بخشیدند و این شغل را بوسیدند و کنار گذاشتند، اما هنوز هستند افرادی که به آینده امیدوارند.

ارکان جهانگردی به شدت آسیب دید

یک متخصص اکوتوریسم خسارات وارده به صنعت جهانگردی توسط کرونا را بسیار شدید دانست و گفت: با اعلام شیوع ویروس کرونا، بلافاصله تمام سفرها لغو شد و مسلما استرداد مبالغ توسط آژانس های مسافرتی و هتل ها به مسافران، ضررهای شدیدی را در این بخش رقم زد و در این بین حتی مسافران هم متضرر شدند.

هما داوری با بیان اینکه البته دولت ها تا حدودی برای جبران خسارت یاری کردند، اما این یاری ها به هیچ عنوان نمی تواند کافی و جبران نماینده حجم خسارات باشد، چرا که چرخ این صنعت و گردش اقتصادی آن با تزریق این مبالغ به این شکل، نمی چرخد، اضافه کرد: صنعت جهانگردی نسبت به صنایع دیگر متفاوت است، چرا که خدمات ارائه می نماید و در کنار ضربات مادی، به لحاظ معنوی هم خسارات بالایی را متحمل شده که مهمترین آن این است که اغلب افراد شاغل در این صنعت شغل خود را به صورت کامل از دست داده اند.

اعتمادسازی های چند ساله از بین رفت

وی پیرامون تشریح خدمت و خسارت کرونا به جهانگردی ایران توضیح داد: در حال حاضر شاید رفت و آمدهای معدودی در جریان باشد، اما این میزان سفر حتی کفاف هزینه برق و آب و گاز یک آژانس مسافرتی را هم نمی دهند و همین امر باعث شده که بعضی این شغل را کنار بگذارند یا شاید افراد از محل دیگری تزریق اقتصادی دارند که همچنان در این شغل مانده اند. از طرفی ولی خسارات غیرمادی این شرایط هم بسیارند، بسیاری از اعتمادسازی های ایجاد شده در طول سالها پس از کنسلی ها و چالش های مادی از دست رفت، روابط بین راهنمایان، آژانس ها و مسافران دچار اختلال شد و این موارد می تواند مصادیقی از زیان های معنوی تعطیل شدن صنعت جهانگردی باشد.

این مدرس جهانگردی با تاکید بر اینکه مسلما با شروع سفرها و ایجاد امنیت سفر، می توان اعتماد طلایی سابق را مجددا ساخت، گفت: صنعت جهانگردی، صنعتی بسیار لطیف است، به همان اندازه که آسیب پذیری بالایی دارد، می تواند خود را ترمیم کند. احتیاج به سفر جز احتیاجهای اولیه بشر محسوب می گردد و بشر که این روزها درگیر تکنولوژی و زندگی ماشینی و صنعتی است، احتیاجمند سفر است، در واقع این احتیاج زندگی بشر را احاطه نموده است و صنعت جهانگردی می تواند با بهبود شرایط، خود را ترمیم و احیا کند.

سفر، احتیاج بشر امروز

وی اظهار کرد: در حال حاضر درگیر شیوع کرونا و تحریم هستیم، اما سفر همچنان برای مردم مهم است، بر این اساس و با توجه به احتیاج جامعه و تقاضای بازار جهانگردی و ضررهای وارده حتما قابل جبران است، اما رونق مجدد زمانبر خواهد بود.

رئیس هیات مدیره سمن گردش یاران اظهار کرد: بعضی، پیش بینی هایی را برای پساکرونا داشته اند، بعنوان مثال افرادی اقدام به شناساندن مقاصد ناشناخته نموده اند، استان مرکزی به عنوان معبر جهانگردی شناخته شده، اما جهتها در این استان ناشناخته باقی مانده و با شناساندن این جهتها، حتی آژانس های بین المللی به این منطقه علاقمند می شوند و در واقع با ساختن جهتهای جدید و آموزش و جلب مخاطب به شکل مجازی، در حوزه جهانگردی در حال سرمایه گذاری در این صنعت برای دوره پساکرونا هستیم.

کاری برای جهانگردی ننموده ایم

وی با تاکید بر اینکه اقامتگاه و هتل یک سرمایه است و نمی توان منکر آن شد چرا که در اقتصاد، معنای اقتصادی خود را دارد و مدام بر ارزش آن اضافه نموده می گردد، اضافه کرد: شیوع کرونا باعث شد بیشتر متوجه شویم که کاری برای توسعه جهانگردی ننموده ایم بلکه هر آنچه در این حوزه بدست آمده مبتنی بر استعداد و پتانسیل موجود بوده است، در حالیکه کشوری مثل دبی که یک صحرای خالی بود، بطور مصنوعی جذابیت هایی را ساخت و روی جهانگردی به شکلی کار کرد که سهم جهانگردی در فراوری ناخالص داخلی ارقام و شاخص های بزرگی گردد و در حال حاضر این کشور از نظر جهانگرد ورودی، حرف اول را در خاورمیانه می زند و این امر حاصل تفکر و برنامه ریزی درازمدت در حوزه جهانگردی است. متاسفانه ما در ایران برای جهانگردی خود کاری ننموده ایم، تخت جمشید، پاسارگارد، ستونهای خورهه، یخچال نیمور و همه جاذبه های جهانگردی موجود ظرفیت هایی است که از گذشته موجود بوده است و کار خاصی برای شناساندن و اطلاع رسانی در مورد آنها انجام نشده و برنامه های متنوع و هدفمند بلندمدت و مدیریت مقصد نداشته ایم در حالیکه باید فرصتی ایجاد گردد تا به زیرساخت های این صنعت بیشتر بپردازیم.

خدمت کرونا به جهانگردی

این مدرس جهانگردی با بیان اینکه یکی از محاسن این محدودیت این است که اصحاب جهانگردی کارهای جدی تری را هدفگذاری نموده اند و برنامه های عمیق تری را دنبال می نمایند که می تواند در دوران پساکرونا اثربخش تر باشد، گفت: این روزها بهترین زمان برای توجه به جهانگردی و برنامه ریزی دقیق تر و هوشمندانه تر در حوزه جهانگردی است، باید جهتهای جذاب تری را طراحی کنیم، تصاویر و اطلاع رسانی بهتری را منعکس و سایت های قوی تر را راه اندازی کنیم و در کنار آن سایت های طبیعی و جهانگردی را مجهز به پایگاه های اطلاع رسانی قوی بکنیم. اگر پایگاه های آموزش دیده و تخصصی در مناطق داشته باشیم می توانیم جهانگرد ها را که شاید در قالب تور سفر ننمایند و در واقع مبلغین رایگان نقاط جهانگردی ما خواهند بود، جذب کنیم.

از تورهای مجازی غفلت نشوند

وی راه چاره بازگشت رونق به صنعت جهانگردی را تمرکز بر موضوع آموزش دانست و اضافه کرد: باید بیشتر مطالعه کنیم و ناشناخته های خود را معرفی کنیم، چرخ صنعت جهانگردی کشور زمانی بهتر به چرخش در می آید که ارزآوری داشته باشد و در واقع این صنعت می تواند ارزش اقتصادی داشته باشد که این امر منوط به شناخت بهتر از داشته هاست تا ظرفیت ها را بهتر ارائه دهیم، باید جهت جهانگردی معرفی کنیم، راهنمایان را به یادگیری زبان تشویق کنیم و قطعا با برنامه ریزی می توانیم رونق مجدد را رقم بزنیم.

داوری بیان نمود: البته در این روزها که تورها امکان سفر ندارند، می توان از ظرفیت تور مجازی استفاده کرد. نباید از ارائه اطلاعات تخصصی و دانش تخصصی لیدرها غفلت کرد و حتی می توان با استفاده از این فرصت سطح جهانگردی را ارتقا بخشید.

صنعت جهانگردی حذف نشدنی است

وی با تاکید بر اینکه صنعت جهانگردی هیچ گاه قابل حذف شدن نیست، گفت: این صنعت ضربات سنگینی را در برهه های مختلف متحمل شده است، اما همچنان پابرجاست، به عنوان مثال در جهان اتفاقاتی مانند سیل، زلزله، جنگ، انقلاب و مسائل ناشی از مباحث سیاسی رقم خورده و حتی بعضی از گونه های جهانگردی حاصل همین اتفاقات است، پس کرونا هم نمی تواند این صنعت را حذف کند.

این متخصص اکوتوریسم اظهار کرد: صنعت جهانگردی به قدری دارای انعطاف است که با وجود ضربات مختلف نابود نشده است، چرا که محتوای این صنعت، یک احتیاج پایدار در بشر است و این جاذبه در درون افراد برای سفر و آشنایی با گذشته و طبیعت یک منطقه خاص و حتی دیدن رسوم یک قوم همچنان غلیان می نماید و در دوران پساکرونا می توان رونق را به این صنعت بازگرداند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 763

به "تشریح خدمت و خسارت کرونا به گردشگری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح خدمت و خسارت کرونا به گردشگری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید