اثری که در دوسالانه مجسمه سازی دیده نشد!

به گزارش مجله ایرکا، محمد پیریایی خالق اثر به آسمان نگاه کن ارائه شده در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران، درباره نصب این اثر در تالار حافظ توضیحاتی ارائه کرد.

اثری که در دوسالانه مجسمه سازی دیده نشد!

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران بیش از یک ماه است در پهنه رودکی و تالار وحدت شروع به کار نموده و آثاری که در این دوسالانه به نمایش درآمده است، مورد توجه مخاطبان و علاقمندان این رویداد نهاده شده است. در این دوسالانه 90 اثر از هنرمندان مجسمه ساز به صورت فراخوانی، کیوریتوری و مدعو به نمایش گذاشته شده است. 40 اثر در بخش فراخوانی انتخاب شدند و 30 اثر در بخش کیوریتوری و 20 هنرمند مدعو نیز آثار خود را به نمایش گذاشته اند.

در پهنه رودکی و محوطه بیرونی تالار وحدت، 15 اثر نصب شده که اکثراً آثار نسبتاً عظیم و بیشتر مناسب فضا های خارجی هستند در این فضا و بقیه آثار در لابی ها و راهرو های تالار وحدت جانمایی شده اند، اما نکته جالب توجه این است که علاوه بر این آثار، یک اثر با عنوان به آسمان نگاه کن نیز در تالار حافظ جانمایی شده است! این در حالی است که پس از گذشت یک ماه درباره این اثر کمتر سخنی به میان آمده و در اخبار نیز کمتر به آن پرداخته شده است.

محمد پیریایی هنرمند مجسمه ساز که با اثر به آسمان نگاه کن در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران حضور دارد، درباره جانمایی اثرش در تالار حافظ گفت: از آنجایی که در اثر من دو مناره چوبی 5 متر و نیمی وجود دارد که به صورت معلق از سقف آویزان شده اند و در میان آن ها یک قوس سفالی شبیه گنبد وجود دارد، به فضایی با ارتفاع بیش از 6 متر احتیاج داشتم که بتوانم آن را نصب کنم تا مخاطب نیز زیر آن قرار بگیرد و با آن تعامل داشته باشد.

وی در ادامه شرح داد: با توجه به اینکه در تالار وحدت شرایطی حاکم بود که نمی توانستم این اثر را از سقف آویزان کنم و همچنین حجم و تعداد کار ها به نوعی بود که همه در کنار یا دل هم نهاده شده بودند، با توجه ویژه محمود محرومی، پیشنهاد جانمایی در تالار حافظ را قبول کردم. البته تالار حافظ ویژگی هایی داشت که بیشتر ترغیب شدم اثرم آنجا نصب گردد؛ اول اینکه فضایی بسیار مناسب، یکدست و فلت داشت. دوم اینکه به اقتضای اینکه سالن تئاتر است بالابری در آن نهاده شده است که بسیار برای اثر من قابل توجه بود چراکه توانستیم توسط این بالابر، دو چوب 6 متری اثرم را نگاه داریم و در واقع نصب در شرایط ایده آلی نهاده شد.

پیریایی با بیان اینکه وظیفه اطلاع رسانی اینکه یک اثر از بقیه آثار جدا افتاده برعهده دوسالانه است، تاکید نمود: من از فضایی که برای اثرم در اختیارم نهاده شد راضی هستم و از بابت هماهنگ کردن این فضا توسط آقای محرومی بسیار تشکر می کنم، اما انتظار دارم که در های ورودی تالار حافظ به روی مخاطبان باز باشد.

وی در سرانجام تبادل نظر به تعطیلی تالار حافظ به دلیل تمرین تئاتر در سالن اشاره نمود و گفت: انتظار داشتم که تالار حافظ حتی زمان تمرین تئاتر هم تعطیل نباشد همچنان که بعضی دوستانم این موضوع را به من اطلاع دادند. من فقط برای نصب کار به تهران آمدم و از آن به بعد به شهرستان برگشتم و امیدوارم که در این مدت به کارم آسیبی وارد نشده باشد.

اثر به آسمان نگاه کن ساخته محمد پیریایی هنرمند مجسمه ساز جونا است که در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران در تالار حافظ به نمایش گذاشته شده است. این رویداد هنری تا 24 بهمن در تالار وحدت و پهنه رودکی برپاست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 785

به "اثری که در دوسالانه مجسمه سازی دیده نشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثری که در دوسالانه مجسمه سازی دیده نشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید