استفاده از فناوری بلاکچین در ثبت آثار گردشگری در کشور

به گزارش مجله ایرکا، با امضای توافق نامه همکاری به وسیله معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، توسعه بازار و حفظ صنایع دستی، میراث فرهنگی و تحول حوزه گردشگری با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و خلاق کلید خورد.

استفاده از فناوری بلاکچین در ثبت آثار گردشگری در کشور

به گزارش خبرنگاران، توافق نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با هدف توسعه کسب وکار و اشتغال پایدار مبتنی بر فناوری و نوآوری در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منعقد شد.

این موافقت نامه همکاری به وسیله روح الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و عزت الله ضرغامی؛ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امضا شد.

یکی از مهم ترین محورهای این موافقت نامه، هم افزایی در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان، خلاق و فراوری اشتغال آفرین در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ایجاد زمینه رشد، توسعه و افزایش صادرات کالا و خدمات مرتبط با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بهره گیری از ابزارهای نوین مالی در راستای حمایت از کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق است.

معاونت علمی و وزارت میراث فرهنگی به صورت مشترک زمینه را برای شکل گرفتن بازیگران بزرگ فناور در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حمایت از رسوخ فناوری در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فراهم می نمایند.

یکی از محورهای همکاری مشترک استفاده از فناوری های کاربردی در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همکاری ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم و مرکز توسعه فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و پژوهشگاه میراث فرهنگی است.

طرفین ضمن همکاری در توسعه زیرساخت ها و اکوسیستم فناوری و نوآوری در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بهره برداری از بعضی اماکن در اختیار وزارت و توسعه زیرساخت برای ایجاد فضاهای کار اشتراکی و زیرساخت های توسعه شرکت های فناور و نوآور مرتبط در تأمین مالی به منظور ارائه خدمات مالی سرمایه گذاری، تسهیلات، لیزینگ و ... به وسیله صندوق مالی منتخب همکاری می نمایند.

همکاری در عملیاتی کردن طرح های کلان نظیر ایران بین و ویزیت ایران با حمایت و مشارکت شرکت های دانش بنیان و خلاق، تسهیل صادرات صنایع دستی به وسیله برگزاری هکاتون، فراهم کردن مسیر توسعه بازارهای بین الملل و ایجاد کریدور صادرات تخصصی از دیگر محورهای همکاری مشترک است.

بر اساس این موافقت نامه، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی متعهد می گردد ضمن حمایت از توسعه بازار شرکت های دانش بنیان و خلاق مرتبط، توسعه اشتغال در شرکت های دانش بنیان، خلاق و تیم های نوآور مرتبط، ساده سازی فرایندها و مقررات زدایی و ایجاد درگاه واحد ارائه خدمات از شکل گیری و اجرای طرح های پیشران در حوزه های یادشده حمایت کند.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری نیز در زمینه جذب و توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق، حمایت از توسعه خانه های خلاق و نوآوری مرتبط به خصوص در استان های منتخب، استفاده نوآوران و فناوران مرتبط از زیرساخت های خانه های نوآوری خارج از کشور، جذب ایرانیان مقیم خارج از کشور برای اجرا و توسعه برنامه ها و ایجاد فب لب های تخصصی مرتبط حمایت می نماید.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، با هدف تحقق برنامه های مصوب این توافق نامه و نظارت بر پیشرفت امور آن، کمیته راهبری متشکل از دو نفر نمایندگان تام الاختیار هر طرف تشکیل می گردد که محمدجواد صدری مهر؛ دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در ساماندهی و توسعه زیرساخت های فناوری و نوآوری و مسعود حسنلو؛ دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم از معاونت علمی و مصطفی ده پهلوان؛ رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و احمد خورشیدی؛ مشاور وزیر در امور فناوری های نوین، نمایندگان طرفین در این کمیته راهبری خواهند بود.

بازطراحی موزه های شاخص به منظور مطابقت با استانداردهای جهانی، تبدیل میراث تاریخی به دیجیتال، استفاده از هوش مصنوعی برای احیای آثار، آموزش توسعه استفاده از فناوری های نوین در بازسازی آثار و اشیاء تاریخی، استفاده از فناوری بلاکچین در ثبت آثار گردشگری و حمایت از ایجاد موزه های تخصصی و موزه اقوام بعضی از محورهای همکاری مشترک مطرح شده بر مبنای این توافق نامه همکاری است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 25 آبان 1402 بروزرسانی: 25 آبان 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1636

به "استفاده از فناوری بلاکچین در ثبت آثار گردشگری در کشور" امتیاز دهید

1 کاربر به "استفاده از فناوری بلاکچین در ثبت آثار گردشگری در کشور" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از فناوری بلاکچین در ثبت آثار گردشگری در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید