ایجاد کریدور گردشگری در شاهرود

به گزارش مجله ایرکا، رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود از ایجاد کریدور گردشگری در بافت تاریخی شاهرود خبر داد و گفت: فاز نخست این طرح از 10 روز آینده آغاز می شود.

ایجاد کریدور گردشگری در شاهرود

به گزارش خبرنگاران، مرتضی نظری شامگاه شنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه به میزبانی اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه در حوزه میراث فرهنگی با وجود بسته شدن بودجه در اردیبهشت سال گذشته اما اقدامات خوبی صورت گرفت، ابراز داشت: 11 اثر و بنا طبق بر مطالبات مردمی بازسازی و ساماندهی شد.

وی با بیان اینکه احیای بافت تاریخی و فرسوده در ستاد بازآفرینی شهری برعهده شهرداری است، افزود: با تلاش سازمان محور این ستاد برای سال جاری حول میراث فرهنگی قرار گرفت.

پرونده ثبت درختان دزیان و بسطام در دست اقدام

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود با بیان اینکه عملیات اجرای سنگ فرش مسجد تکیه بازار، مسجد امام حسن (ع) و مسجد آقا در فاز نخست از طریق ستاد و نظارت میراث آغاز خواهد شد، ابراز داشت: سال های آینده تا تکیه بیدآباد ادامه خواهد یافت و کریدور گردشگری بر این بافت تاریخی انجام می شود.

نظری بابیان اینکه در حوزه ثبت آثار ملی، شاهرود رتبه چهارم استان قرار داشت، بیان نمود: علیرغم مسائل موجود 11 درخت در قالب شش پرونده ثبت ملی شد باغ سراب و پنج درخت موجود به ثبت رسیدند.

وی ضمن بیان اینکه پرونده ثبت هفت درخت دزیان و درختان بسطام در دستور کار قرار گرفته است، شرح داد: اولین اثر صنعتی شاهرود برج های اردکانی یا کارخانه قند را به ثبت ملی خواهد رسید.

ارتقا ثبت پرونده های ثبتی شاهرود به رتبه دوم

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه هشت پرونده میراث ناملموس طی سال جاری و 19 مورد در سال گذشته ثبت شد، افزود: مجموعه اقدامات فوق رتبه چهارم شهرستان را به رتبه دوم در حوزه ثبت آثار ملی رساند.

نظری بابیان اینکه در حوزه گردشگری طی سال گذشته شش جشنواره در قالب تعریف یک محور از کویر تا جنگل برگزار گشت، ابراز داشت: برای سال جاری اجرای هفت جشنواره در دست اقدام است.

وی افزود: نخستین آن جشنواره ملی انگور در تاریخ 28 شهریور خواهد بود که از طریق جهاد کشاورزی، صندوق کشاورزی، انجمن انگور و میراث برگزار می شود.

افزایش تسهیلات بوم گردی در شاهرود

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه شهرستان شاهرود در حوزه بوم گردی پتانسیل های بسیار خوبی دارد، بیان نمود: تا فروردین سال گذشته 34 اقامتگاه بوم گردی وجود داشت و برگزاری جشنواره باعث شد امروز به 52 مورد برسد.

نظری ضمن بیان اینکه تسهیلات بسیار می تواند به رونق بوم گردی ها کمک کند، ابراز داشت: سال 1400 کمتر از هشتصد میلیون تومان تسهیلات تبصره 18 به اقامتگاه ها تعلق می گرفت که این رقم سال گذشته به 61 میلیارد و 300 میلیون تومان رسید.

وی با بیان اینکه بودجه حوزه میراث طی سال 1400 یک میلیارد و 950 میلیون تومان بود، افزود: با دفاع عملکردی، سال گذشته مصوب به 9 میلیارد و 200 میلیون تومان رسید به نحوی که سال گذشته 250 میلیون تومان بودجه بازسازیی و چهار میلیارد تومان بودجه زیرساختی شهرستان بوده است.

برپایی 16 نمایشگاه در شاهرود

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه برای معرفی و ترویج صنایع دستی از 25 اردیبهشت سال گذشته تا به امروز 16 نمایشگاه صنایع دستی و هنر یعنی میانه ماهانه یک نمایشگاه برگزار گشت، ابراز داشت: این در شرایطی بود که با معضلات اجتماعی نیز سال گذشته در کل کشور روبرو شدیم با توجه به این موضوع نمایشگاه ها در اداراتی که بازدید کننده و تمکن مالی بیشتری داشتند با حدود شش نمایشگاه دایر شدند.

نظری ضمن بیان اینکه قبل از سال 1400 هیچ مجوز فروشگاه صنایع دستی داده نشد، شرح داد: در کل استان 12 مجوز داده شد که هفت مورد آن در شاهرود است.

وی با بیان اینکه فروشگاه های صنایع دستی یک مورد در ابر، یک مورد در قلعه بالا، بقیه در بسطام و شاهرود قرار دارند، ابراز داشت: به تازگی نیز مجوز دو فروشگاه دیگر هم داده شده است.

توانمند سازی صنعتگران در دستور کار

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه اولین مرکز نوآوری خوشه فرش و دست بافته صنایع دستی استان سمنان وابسته به شهرک صنعتی در شاهرود راه اندازی شد، شرح داد: برای تجهیز آن اعتباری حدود 100 میلیون تومان صرف شد.

نظری در ادامه شرح داد: هدف از این اقدام توانند سازی صنعتگران است تا طرح های تازه تر و استفاده از امکانات به روز را داشته باشد و به نوعی آموزش ببینند.

وی افزود: در حوزه خدمات تسهیلگری نسبت به سال گذشته و سنوات قبل رشد چشمگیر این مقوله شاهد هستیم.

افزایش بودجه تسهیلات مشاغل خانگی

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود بابیان اینکه سه نوع حمایت از صنعتگران وجود دارد، ابراز داشت: این حمایت ها شامل ارائه تسهیلات مشاغل خانگی چهار درصدی، تبصره 18 با نرخ متغیر و تبصره 16 چهار درصدی می شود.

نظری ضمن بیان اینکه قبل از سال 1400 حدود یک میلیارد و ششصد تومان تسهیلات خانگی وجود داشت، شرح داد: این مبلغ سال گذشته سه میلیارد و پانصد میلیون تومان شد که بسکمک از نیازها را برطرف کرد.

وی افزود: برای سال جاری این مبلغ به شش میلیارد رسید و به جرأت می توان گفت در حوزه مشاغل خانگی میراث فرهنگی هم تراز صنعت و معدن است.

برگزاری داوری نشان ملی صنایع دستی کشور

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود بابیان اینکه یک سوم سهمیه استان در تبصره 18 به مبلغ حدود دو میلیارد تومان برای شهرستان شاهرود جذب شد، ابراز داشت: 13 نفر برای دریافت این تسهیلات به بانک ها معرفی شدند.

نظری ضمن بیان اینکه بر آن شدیم تا حوزه صنایع دستی شهرستان در سطح ملی و منطقه ای معرفی شود، شرح داد: در این راستا نشان های ملی افزایش یافت و توانستیم شش نشان ملی را مهر سال گذشته اخذ کنیم.

وی ضمن بیان اینکه 20 دوره توانمندسازی و آموزش در حوزه صنایع دستی طی یک سال اخیر برگزار گشت، افزود: این در حالی که هیچ بودجه ای پیرامون آموزش به اداره شهرستان داده نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود ضمن بیان اینکه رویدادهای ملی بسیار بزرگ با مشارکت متولیان مانند پارک علم و فناوری برگزار و خروجی آن به صدور یک مجوز خانه خلاق منتهی شد، ابراز داشت: از سویی آذر ماه اولین رویداد داوری نشان ملی صنایع دستی کشور برگزار می شود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 15 شهریور 1402 بروزرسانی: 15 شهریور 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1625

به "ایجاد کریدور گردشگری در شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد کریدور گردشگری در شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید