بلاروس؛ دستگیری 600 معترض، بازداشت رهبر مخالفان

به گزارش مجله ایرکا، یک شاهد عینی: مردان نقابدار با لباس شخصی او را درون یک ون سه رنگ و تیره هول داده اند.

بلاروس؛ دستگیری 600 معترض، بازداشت رهبر مخالفان

به گفته شورای مخالفان بلاروس، مردان نقابدار ماریا کولسنیکوا یکی از رهبران مخالف دولت بلاروس و تعدادی از همراهان او را در پایتخت این کشور دستگیر کرده و سوار بر ون بردند. از آن زمان تا کنون خبری از این رهبر مخالفان نیست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، ماریا کولسنیکوا یکی از اعضای شورای تازه تاسیس مخالفان دولت بلاروس و تنها زن سیاستمدار باقی مانده در این کشور اینک دستگیر شده است. او یکی از زنانی است که پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال جاری تلاش داشت الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور کنونی را به چالش بکشند.

به گفته برخی از شاهدان عینی، مردان نقابدار در مقابل موزه ملی هنردر مرکز مینسک به سراغ کولسنیکوا رفتند، موبایلش را ضبط کردند او را به سرعت سوار ون کردند.

این زن به عنوان یکی از سرسخت ترین منتقدان لوکاشنکو، در هفته های گذشته و همزمان با تظاهرات و اعتصابات گسترده بلاروس نقش مهمی ایفا کرد. معترضان در بلاروس لوکاشنکو را به تقلب در انتخابات سال 2020 متهم کردند و خواستار برگزاری انتخاباتی دیگر هستند.

ماریا کولسنیکوا یکی از رهبران مخالف لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در یک کنفرانس خبری در مینسک در 24 آگوست 2020/ عکس: رویترز

لوکاشنکو که در 26 سال گذشته رئیس جمهور بلاروس بوده، تقلب در انتخابات را رد کرده و قدرت های خارجی را به تلاش برای براندازی خود و ایجاد یک انقلاب متهم کرده است. وی تا کنون برخی از اعتراضات در بلاروس را سرکوب کرده و برخی از بازداشت شدگان نیز از ضرب و شتم و شکنجه خود در طی تظاهرات صحبت می کنند.

اتحادیه اروپا: بازداشت رهبر مخالفان بلاروس را محکوم می کنیم

اتحادیه اروپا در بیانیه ای ربوده شدن یا بازداشت کولسنیکوا را سریعا محکوم کرد و خواستار آزادی فوری او شد.

سه دیپلمات اتحادیه اروپا نیز به رویترز گفتند که اتحادیه در حال تهیه یک دستورالعمل برای تحریم اقتصادی 31 مقام ارشد بلاروسی است که در سرکوب معترضان به انتخابات ریاست جمهوری نقش داشته اند. وزیر کشور بلاروس یکی از این افراد است.

بی بی سی نیز در بخشی از گزارش خود نوشت: جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای گفته: ما دستگیری های بی محابا، خودسرانه و بدون توضیحی که به بهانه های سیاسی در بلاروس از قبل از انتخابات اخیر این کشور و همزمان با کارزارهای انتخاباتی آغاز شده را محکوم می کنیم. آخرین موارد آن، ماریا کولسنیکوا، آندری یاهوراو، آنتون رادنیاکو، ایوان کراتسو، ایرینا سوخی و حدود 633 معترض دیگری که از زمان برگزاری تظاهرات همبستگی بازداشت شده اند. کاملا مشهود است که مقام های بلاروس به دنبال ایجاد وحشت و ارعاب شهروندان هستند و خشونت و نادیده دریافت قوانین داخلی و تعهدات بین المللی رو به افزایش است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین از دولت بلاروس خواسته که همه بازداشت شدگان اعتراضات انتخاباتی را که از حدود یک ماه قبل تا به امروز دستگیر شده اند را فورا آزاد کند.

رویترز نوشت: لوکاشنکو که با شدیدترین بحران دوران ریاست جمهوری اش روبه رو شده روی قول و حمایت ولادیمیر پوتین رئیس فدراسیون روسیه برای ارسال نیروهای کمکی پلیس حساب می کند.

بازداشت یا ربودن رهبر مخالفان

در صورت تائید، دزدیده شدن کولسنیکوا نشان می دهد که مقامات بلاروس تلاش خود را برای توقف اعتراضات و مسدود کردن کار شورای مخالفان افزایش داده اند. مقامات بلاروس شورای مخالفان را به توطئه برای سرنگونی لوکاشنکو متهم کرده اند.

در روز یکشنبه گذشته بار دیگر هزاران نفر در سراسر این کشور تظاهرات کردند و خواستار کنار رفتن لوکاشنکو شدند. مقامات امنیتی نیز از بازداشت 633 نفر در روز یکشنبه خبر دادند.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه نیز به نقل از پلیس روسیه گفت که آنها کولسنیکوا را بازداشت نکرده اند.

ماریا کولسنیکوا سیاستمدار مخالف بلاروسی در تظاهرات 6 سپتامبر (16 شهریور) برای اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و رفتار خشونت پلیس شرکت کرد/ عکس: رویترز

آناستازیا یک شاهد عینی به Tut یک آژانس خبری مستقل روسیه گفته که کولسنیکوا را حین بازداشت دیده است. مردان نقابدار با لباس شخصی او را درون یک ون سه رنگ و تیره هول داده اند.

وی گفت: تلفن همراه کولسنیکوا به زمین افتاد و یکی از مردان نقاب دار قبل از سرعت دریافت ون موبایل را برداشت.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 562

به "بلاروس؛ دستگیری 600 معترض، بازداشت رهبر مخالفان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاروس؛ دستگیری 600 معترض، بازداشت رهبر مخالفان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید