بلایی که خوردن زیاد خرمالو سرتان می آورد

به گزارش مجله ایرکا، دکتر عابدی از ایجاد بروز انسداد معده و روده در اثر مصرف بیش از اندازه خرمالو اطلاع داد و گفت: هموطنان اصراری به خوردن بیش از یک عدد خرمالو در روز نداشته باشند.

بلایی که خوردن زیاد خرمالو سرتان می آورد

به گزارش بهداشت نیوز، سیدحسن عابدی فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بیماری بزوآر، یک توده جامد از مواد هضم در معده نشده است که در مجاری گوارشی تجمع پیدا می کنند و در مواقعی موجب انسداد در راستا گوارشی می شوند که این توده ها عموما در معده ایجاد می شوند و در مواردی ممکن است در روده کوچک و روده بزرگ نیز ظاهر شوند.

وی با اشاره به اینکه بزوآر معده هم در بچه ها و هم در بزرگسالان و حتی در برخی از حیوانات ایجاد می گردد، بیان داشت: بیماری بزوآر گوارشی در واقع توده هایی از مواد غیر قابل هضم و غیر قابل خوردن هستند که وارد دستگاه گوارش شده اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: این بیماری در در افرادی که سیستم گوارش نرمالی دارند هم ایجاد می گردد؛ ولی امکان بروز آن در افرادی که سیستم گوارشی در آن ها طبیعی نیست، بیشتر است.

وی ادامه داد: این بیماری در افرادی که دارای سابقه جراحی معده، دیابت یا بیماری کلیه پیشرفته، سابقه بیماری های روانی یا اختلالات رشد، بیشتر دیده می گردد.

دکتر عابدی بیان داشت: فیبر های غذایی غیر قابل هضم در میوه ها و سبزیجات مانند کرفس، کدو تنبل، آلو، کشمش، تره فرنگی، چغندر، خرمالو و پوسته آفتابگردان وجود دارند که شایع ترین علل ایجاد بزوآر معده هستند.

وی افزود: توده هایی با تار های مو و الیاف لباس و فرش، تجمع دارو هایی که به خوبی در مجاری گوارشی منتشر نشده اند، نیز از عوامل دیگر ایجاد این بیماری هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که خرمالو یک میوه بسیار مفید، سرشار از کلسیم و انواع ویتامین ها و فیبر است، اذعان داشت: برخی از مردم گمان می کنند که حالت چسبندگی این میوه باعث انسداد معده یا روده می گردد در صورتی که این باور اشتباه است.

عابدی گفت: خرمالو، میوه راحت الحلقومی است و مردم، مثل سیب یا گلابی آن را خوب نمی جوند و حتی در بسیاری از موارد، آن را نجوییده قورت می دهند. بنابراین، تکه های له نشده خرمالو کم کم در داخل معده و گا ها در انتهای روده کوچک جمع و با غذا های دیگر موجود در معده ترکیب می شوند و باعث انسداد آن می شوند. به علاوه، تانن موجود در خرمالو هم می تواند به عنوان عاملی برای انسداد معده یا روده محسوب گردد.

وی گفت: بزوآر معده اغلب بدون علامت بوده، اما میتواند موجب بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، کاهش وزن و احساس پری بعد از خوردن حتی مقدار کمی غذا می گردد.

دکتر عابدی بیان داشت: این بیماری گوارشی بعلاوه زخم های گوارشی، خونریزی و انسداد روده را سبب می گردند که مرگ بافتی را در بخشی از سیستم گوارش در پی دارد.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بزوآر های کوچک ممکن است به خودی خود و یا بعد از مصرف دارو هایی که به بخش شدن توده یاری می کنند، از مجاری گوارشی عبور کنند و در موارد شدید خصوصا تریکو بزوآرها، اغلب به جراحی احتیاج است.

وی ادامه داد: برترین توصیه ای که می توان برای پیشگیری از انسداد معده و روده در اثر مصرف بیش از مقدار خرمالو کرد، این است که در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کرد و افراد اصراری به خوردن بیش از یک عدد خرمالو در روز نداشته باشند و تازه آن یک عدد را هم خوب بجوند تا مسئله ای برایشان پیش نیاید.

منبع: فرارو
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1238

به "بلایی که خوردن زیاد خرمالو سرتان می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که خوردن زیاد خرمالو سرتان می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید