بیماری مغزی مرموز در کانادا

به گزارش مجله ایرکا، این بیماری تا به امروز تنها در نیوبرانزویک، کانادا -و به طور خاص در مناطق شبه جزیره آکادیا و مونکتون- گزارش شده است، اما محققان دریافته اند که افراد از هر سن به این بیماری مبتلا می شوند و عوارض نگران کننده ای دارد.

بیماری مغزی مرموز در کانادا

ده ها نفر از اهالی نیو برانزویک، کانادا، به بیماری مغزی مرموزی مبتلا شده اند که پزشکان هنوز علت دقیق آن را نمی دانند. به گفته مقامات بهداشت عمومی کانادا، از سال 2015 حداقل 43 نفر به این بیماری مبتلا شده و پنج نفر از آن ها در گذشته اند. علائم این بیماری، توهم، تحلیل رفتن عضلات، گرفتگی و دندان قروچه است.

دکتر آلیر ماررو، متخصص مغز و اعصاب و پژوهشگر ارشد این اختلال، به روزنامه گاردین گفت: نمی دانیم چه چیزی باعث آن می گردد. در حال حاضر تنها می دانیم که تعداد بیماران مبتلا به این سندرم رو به افزایش است.

بیش از یک سال است که مقامات بهداشتی در حال آنالیز خوشه 43 موردی این بیماری هستند، اما عموم مردم تنها در اوایل این ماه و به وسیله رادیو کانادا و شبکه سی بی سی، که نامه لو رفته وزارت بهداشت عمومی نیوبرانزویک را منتشر کرد، از آن خبردار شدند.

در آن نامه، به پزشکان محلی درباره بیماران دارای علائمی شبیه به بیماری کروتزفلد جاکوب، اختلال مغزی نادر و مهلک، که در واقع مبتلا به آن نیستند، هشدار داده شده است. در نامه یاد شده آمده بود: ما با گروه ها و متخصصان مختلف در سراسر کشور در حال همکاری هستیم. اما تا حال دلیل تعیینی برای این بیماری تعیین نشده است.

این بیماری تا به امروز تنها در نیوبرانزویک، کانادا -و به طور خاص در مناطق شبه جزیره آکادیا و مونکتون- گزارش شده است، اما محققان دریافته اند که افراد از هر سن به این بیماری مبتلا می شوند و عوارض نگران کننده ای دارد. بیماران مبتلا به تغییرات رفتاری، درد های مرموز، افت شناختی، سرازیر شدن آب دهان و توهمات بینایی و مور مور شدن پوست، دچار می شوند.

به گفته دکتر ماررو، این بیماری ژنتیکی به نظر نمی رسد و می تواند بر اثر عوامل محیطی مانند آب، غذا یا هوا به وجود آمده باشد. علاوه بر این ها، اطلاعات درباره این اختلال کم است و مقامات بهداشتی کانادا حاضر نشدند از مناطق خاصی که بیماری آنجا گزارش شده است، نام ببرند.

بعضی از مقامات محلی از این نبود شفافیت خشمگین هستند.

ایوان گودین، شهردار برتراند نیوبرانزویک، گفت: ما بسیار بسیار نگران این مسئله هستیم. ساکنان منطقه مضطرب اند. آن ها می پرسند آیا از گوشت گوزن است؟ از گوشت آهو است؟ مسری است؟ ما باید هرچه سریعتر بدانیم علت این بیماری چیست.

پژوهشگران در پاسخ مدعی شدند که نمی خواهند وحشت ایجاد بیافرینند. دکتر مایکل کوالتارت، مدیر سیستم نظارت بر بیماری کروتزفلد-جاکوب، به شبکه سی بی سی گفت: این اطلاعات بسیار حساس است، به ویژه در یک حوزه قضایی از لحاظ جمعیتی کوچک، چون نیوبرانزویک. تنها می توانم بگویم که ما به این اطلاعات دسترسی داریم، اما نمی توانیم بیش از این، آن ها را به اشتراک بگذاریم..

اما پس از یک سال زندگی با همه گیری کووید-19، شنیدن خبر وجود یک خوشه (تجمع غیرمعمول عظیم یک شرایط پزشکی) از افراد مبتلا به یک بیماری مرموز و سکوت مقامات دولتی در خصوص آن، بعضی از کانادایی ها را عصبی نموده است.

دیوید کون، رهبر حزب سبز نیوبرانزویک، به شبکه سی بی سی گفت: برای من بسیار عجیب است که مقامات بهداشت عمومی در این مورد سکوت نموده اند. کمبود اطلاعات باعث ترس می گردد. به گفته دکتر کوالتارت، جامعه علمی هنوز در حال آنالیز این سندرم است که او آن را بی سابقه توصیف می نماید.

او به خبرگزاری گلوبال نیوز گفت: ما طی 20 سال گذشته با این تعداد مبتلا برای چنین بیماری عصبی ناشناخته ای روبرو نشده ایم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 912

به "بیماری مغزی مرموز در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری مغزی مرموز در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید