تاریخ فنلاند، کشور هزار دریاچه

به گزارش مجله ایرکا، تاریخ فنلاند

یکی از کشورهای اروپایی که در شمال این قاره واقع شده است فنلاند است که می تواند در برنامه سفرهای توریستی یک توریست قرار بگیرد. این کشور در نگاه اول شاید خیلی به نظر جالب و پر جاذبه نباشد اما وقتی با آن آشنا می شوید متوجه می شوید که اتفاقا مکانی است که می تواند برای هر فردی با هر سلیقه ای خاطرات خوبی درست کند و در آن جا به هر توریست و توریستی خوش بگذرد.

تاریخ فنلاند، کشور هزار دریاچه

پس امروز اول با تاریخ این کشور آشنا می شویم تا بدانیم در تاریخ فنلاند چه اتفاقاتی افتاده و در این سفر تاریخی با ویژگی های مختلف این کشور آشنا می شوید تا اگر این کشور را برای سیر و سفر انتخاب کردید با شناخت و آشنایی کامل از فرهنگ، جغرافیا و تاریخ فنلاند و دیگر ویژگی های این کشور در آن جا گردش کنید. با خبرنگاران تاریخ فنلاند را بخوانید.

ویژگی های جغرافیایی و آب و هوای فنلاند

کشور 20000 جزیره فنلاند در کل مساحتش شامل مساحت بخش های آبی و خشکی 338432 کیلومتر مربع است. این کشور از سمت شرق با روسیه، از غرب با سوئد، از شمال با نروژ همسایه است. همچنین خلیج بوتنی در غرب فنلاند است و دریای بالتیک در جنوب غربی و خلیج فنلاند در جنوب این کشور قرار گرفته است.

مرکز این کشور هلسینکی است که در جنوبی ترین نقطه قرار گرفته است. مرز های شمال این کشور به سواحل اقیانوس منجمد شاقتصادی نزدیک است. این کشور به اقیانوس منجمد شاقتصادی هیچ راه ارتباطی ندارد. زمستان های فنلاند بلند و خیلی تاریک و سرد است و تابستان هایش خیلی گرم و کوتاه است که در تاریخ فنلاند بی سابقه نیست.

در منطقه ای به نام لاپلند در شمال کشور دو ماه در فصل زمستان خورشید اصلا در آسمان دیده نمی شود و در این دو ماه در فنلاند طلوع خورشید دیده نمی شود و در تابستان هم در فنلاند دو ماه آفتاب غروب ندارد و شما نمی توانید غروب خورشید را در این دو ماه ببینید.

فنلاند سرزمین هزار دریاچه

فنلاند سرزمینی است که به کشور هزار دریاچه معروف است چون حدود ده درصد از مساحت فنلاند را آب در برگرفته است و هشتاد و شش درصد دیگر را جنگل های تایگا و توندرا پوشانده است، که همین ویژگی آب و هوایی در تاریخ فنلاند موثر بوده است بنابراین بیشتر این سرزمین در نواحی پست واقع شده است. هشتمین کشور اروپا از نظر مساحت است.

در نیمه شاقتصادی کشور رشته کوه هایی قرار گرفته است. کمی یوکی نام بلند ترین رود فنلاند است که 483 کیلومتر طول آن است و سایمای بزرگ نام بزرگترین دریاچه فنلاند است، این دریاچه مساحتش حدود 4377 کیلومتر مربع است. جمعیت این کشور 5.5 میلیون نفر است و کیفیت زندگی مردم در فنلاند خوب است.

در تاریخ فنلاند 93 درصد اقوام و نژادهای ساکن در فنلاند، فنلاندی و 6درصد سوئدی و 1درصد هم از دیگر اقوام در این کشور هستند. همچنین اقلیتهایی مانند کاریالایی ، کولی، سامه هم در این کشور زندگی می کنند.

منابع طبیعی، خط، زبان، دین

به طور کلی خاک خوب و حاصلخیز در فنلاند کم وجود دارد است و در خیلی از منطقه ها فقط سنگ خارا وجود دارد ویک قسمت از زمین های این کشور مردابی است. اگرچه زمین کشاورزی در فنلاند کم است اما در همان زمین کم کشاورزی خوب است و محصولات کشاورزی به خوبی رشد می کند محصولاتی مثل گندم، سیب زمینی، جو، جو دوسر و محصولات دیگر از تولیدات کشاورزی این کشور است.

آب و هوای فنلاند بیشتر مناسب رشد علف است و برای رشد غله مناسب نیست. ماهیگیری هم در فنلاند از مشاغل مردم است. مهم ترین منبع طبیعی و در واقع ثروت طبیعی فنلاند چوب این کشور است و در حدود سه چهارم مساحت فنلاند جنگل است. خط این کشور لاتین با الفبای مخصوص است که در طول تاریخ فنلاند مردم این خط را به کار می بردند، زبان رسمی مردم فنلاند، فنلاندی و سوئدی است.

خیلی از مردم این کشور انگلیسی را خوب می زنند. دین رایج در کشور هم مسیحی است که هشتادو نه درصد مردم پروتستان هستند. سیستم حکومت کشور جمهوری است، یورو واحد پول فنلاند است و این کشور عضو اتحادیه اروپا است.

تاریخ فنلاند از گذشته تا حال

شروع مهاجرت به فنلاند را با تمام شدن آخرین عصر یخبندان یعنی حدود 9000 پ.م محققان تخمین زده اند.این مهاجران از طرف شرق یعنی روسیه و جنوب به فنلاند وارد شدند. امروزه 800 سال از وجود جمعیتی که سوئدی زبان هستند و در فنلاند زندگی می کنند می گذرد. از قرن 13 میلادی تا سال 1809 این کشور جزء قلمرو پادشاهی کشورسوئد حساب می شد تا وقتی که پادشاه سوئد بخش هایی را که ساکنانش به زبان فنلاندی حرف می زدند به روسیه داد. از دوره تیره و تار قرون وسطی تا شروع سال 1800 م. این کشور 600 سال تمام قسمتی از سرزمین سوئد حساب می شد.

طی این دوره روسیه و سوئد دو کشوری بودند که برای سلطه و به دست آوردن فنلاند دائم با هم می جنگیدند تا بلاخره در سال 1809 روسیه سوئد را شکست داد و در جنگ با این کشور پیروز شد که در نتیجه فنلاند زیر سلطه روسیه قرار گرفت. آن زمانی که فنلاند تحت تسلط روسیه بود فنلاند از نظر اقتصادی و فرهنگی پیشرفت های زیادی کرد درسال 1901 در فنلاند مردم دارای مجلس قانونگذاری شدند و همچنین و حق رأی را به دست آوردند.

وقتی بلشویک ها در روسیه صاحب قدرت شدند استقلال فنلاند اعلام شد و در سال 1920 شوروی سابق که نام کاملش اتحاد جماهیر شوروی بود استقلال فنلاند را پذیرفت. در جنگ جهانی دوم این کشور با اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی دو بار وارد جنگ شد آن هم برای اینکه استقلال خود را حفظ کند.

بعد از جنگ جهانی دوم و با شروع قرن 21 تغیرات بزرگی در روابط دو کشور بوجود آمد که روابط تیره و گذشته تلخ خودشان را دو کشور فراموش کردند و تا حال حاضر این دو کشور یعنی فنلاند و روسیه روابط محبت آمیز و خوبی با هم دارند. وقتی بعد از جنگ جهانی اول مجلس استقلال فنلاند را گفت و این کشور از روسیه جدا شد مردم این کشور از استقلال فنلاند ابراز خوشحالی کردند و از آن زمان تا به امروز هنوز با عنوان روز ملی این کشور نام دارد و روز استقلال فنلاند را هر سال جشن می گیرند.

منبع: الی گشت
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1327

به "تاریخ فنلاند، کشور هزار دریاچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ فنلاند، کشور هزار دریاچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید