(تصاویر) این مردم شناسنامه ندارند!

به گزارش مجله ایرکا، از صدور نخستین شناسنامه در استان سیستان و بلوچستان بیش از 90 سال گذشته و بدلیل دوری افراد از مراکز شهرستان ها و عدم توجه به شناسنامه شماری از مردم این استان در حال حاضر بدون شناسنامه هستند.

(تصاویر) این مردم شناسنامه ندارند!

همجواری سیستان و بلوچستان با کشور های افغانستان و پاکستان و تردد مردان این کشور ها به صورت غیرقانونی در گذشته و ازدواج غیرقانونی با زنان ایرانی باعث شده فرزند حاصل از این ازدواج بدون شناسنامه باشند. شمار زیادی نیز از افراد بی شناسنامه که خود را ایرانی الاصل می دانند در ابتدای آغاز صدور نخستین شناسنامه در استان از دریافت آن بدلیل باور های غلط اجتناب می کردند.

در حال حاضر تصمیم نهایی پس از طی مراحل قانونی و بررسی دستگاه های انتظامی و اطلاعاتی پس از تایید تابعیت از طریق شورا تامین هر شهرستان استان سیستان و بلوچستان، سند هویتی برای این افراد صادر می شود.

طبق آمار ثبت احوال استان سال گذشته در سیستان و بلوچستان 803 پرونده در کمیسیون فاقدان شناسنامه استان بررسی، که برای 2 هزار 292 نفر شناسنامه صادر شده و 311 پرونده رد تابعیت شدند.

افراد بدون شناسنامه در حال حاضر از هر گونه خدمات بیمه، یارانه، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی و تردد میان دیگر نقاط شهر و کشور ایران محروم هستند به طوری که بسیاری از این افراد از شرایط بد اقتصادی و معیشتی رنج می برند.

در سال های اخیر با تصویب قوانین جدید این افراد می توانند تا مقطع دیپلم را درس بخوانند و از آذرماه سال جاری مادران ایرانی که ازدواج با اتباع خارجی را داشتند می توانند برای فرزندان خود پس از سیر قانونی شناسنامه دریافت کنند.

عکاس: حامد غلامی دوم/ ایرنا

منبع: فرارو
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 945

به "(تصاویر) این مردم شناسنامه ندارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) این مردم شناسنامه ندارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید