تعویق مجدد پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب

به گزارش مجله ایرکا، ناسا در شرایطی که چند ماه به تاریخ برنامه ریزی شده برای پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب یعنی 31 اکتبر(9 آبان) مانده است، بار دیگر پرتاب آن را به تعویق انداخت.

تعویق مجدد پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب

ناسا در حال کوشش برای تحقق پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در تاریخ 31 اکتبر بود که گویا مجبور شده است تا بار دیگر سفر این رصدخانه فضایی را به تأخیر بیندازد.

البته خوشبختانه این بار این پرتاب ممکن است فقط چند هفته بعد در ماه نوامبر یا اوایل دسامبر انجام گردد، اما بعید به نظر می رسد که تاریخ دقیق پرتاب آن تا اواخر تابستان یا حتی اوایل پاییز تأیید گردد.

عوامل مختلفی برای مشخص تاریخ تازه پرتاب نقش دارند. بیتریز رومرو مدیر خدمات پرتاب تلسکوپ به خبرنگاران گفت که حمل و نقل جیمز وب و آمادگی موشک و فضاپیما همگی مهم هستند.

به گفته توماس زوربوچن رئیس بخش علوم ناسا، پس از آزمایشات گسترده، ناسا و پیمانکار اصلی پروژه یعنی شرکت نورثروپ گرامن به بسته بندی تلسکوپ در یک محفظه حمل و نقل نزدیک شده اند. این اتفاق احتمالاً در اواخر ماه اوت رخ خواهد داد.

پس از ورود جیمز وب به پایگاه فضایی مورد نظر برای پرتاب در گویان فرانسه، آماده سازی آن برای پرتاب 55 روز طول می کشد. این بدان معناست که پنجره زمانی پرتاب در نزدیک ترین حالت، اواسط ماه نوامبر خواهد بود.

بعلاوه مسئله موشک آریان 5(Ariane 5) هم که قرار است جیمز وب را به فضا ببرد، وجود دارد. این موشک از ماه اوت گذشته به علت مسئله ای در تحویل محموله بارگیری شده زمین گیر شده است.

شرکت آریان اسپیس(Arianespace) که ارائه دهنده خدمات پرتاب جیمز وب است، گفته که این مشکل با طراحی مجدد موشک برطرف شده است. آزمایشات این موشک برای ماه ژوئیه و اوت برنامه ریزی شده است تا اطمینان حاصل گردد که این مشکل قبل از پرتاب جیمز وب به طور کامل برطرف شده است. اما احتمال تاخیر مجدد به خاطر موشک هم وجود دارد.

در عین حال، تأثیر کووید-19 بر روی عملیات های فضایی غیر قابل انکار است. واکسن ها هنوز به طور گسترده در گویان فرانسه موجود نیستند و بنابراین فعالیت های انسانی می تواند با توسعه قابل توجه ویروس کرونا مختل گردد.

در نهایت باید گفت که این تاخیر چند هفته ای در مقایسه با اینکه زمان پرتاب مقرر اولیه جیمز وب سال 2007 اعلام شده بود، اصلا به چشم نمی آید و هنوز هم دلایلی برای خوش بینی وجود دارد. زیرا تعویق چند هفته ای به تعویق چند ماهه یا چند ساله، نشانگر نزدیکی هرچه بیشتر پرتاب جانشین هابل به فضا است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1074

به "تعویق مجدد پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویق مجدد پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید