جاده های هوشمند با تکنولوژی آینده در هلند

به گزارش مجله ایرکا، ایسنا: کشور هلند قرار است از سال آینده شاهد ظهور جاده های نو با قابلیت درخشش در زمان تاریکی و ارائه شارژ مورد احتیاج برای خودروهای الکتریکی باشد. جاده های هوشمند که از توانایی درخشش در تاریکی شب برخوردار بوده و می توانند شاخص های آب و هوایی را در تاریکی به شکل نشانه هایی درخشان نمایش دهد، از اواسط سال 2013 در هلند نصب خواهند شد.

جاده های هوشمند با تکنولوژی آینده در هلند

با تور هلند ارزان از کشور آسیاب های بادی دیدن کنید و در شهر زیبای آمستردام هلند گشت و گذار کنید.

طرح بزرگراه های هوشمند که هفته گدشته در رقابت هفته طراحی هلند رونمایی شده، از نوترین فناوری ها در جاده استفاده خواهد نمود که به ادعای طراحان، پایدارتر، ایمن تر و محسوس تر هستند.

شرکتهای پشت این پروژه، هدف خود را ارتقای نوآوری رایج حمل و نقل با تمرکز بر خود بزرگراه ها بجای خودروها خوانده اند.

در میان جاه طلبانه ترین ایده ها برای سفرهای جاده ای آینده می توان به خطوط ویژه اشاره نمود که به رانندگان خودروهای الکتریکی اجازه خواهد داد تا در زمان حرکت، خودروی خود را شارژ نمایند.

برنامه دیگر شامل متناسب سازی جاده ها با نورهای دارای قابلیت صرفه جویی در برق بوده که در زمان نزدیک شدن خودروها روشن تر شده و پس از عبور آنها دوباره تاریک می شوند.

اگرچه این ایده ها هنوز زمان زیادی برای پیوستن به واقعیت در پیش دارند اما جاده های هلند از سال آینده با خطوطی از پودر شب تاب رنگ آمیزی خواهند شد که از نور ذخیره شده خورشید در طول روز برای روشن سازی جاده ها در شب تا 10 ساعت استفاده می نمایند.

از دیگر فناوری های برنامه ریزی شده برای سال آینده یک رنگ دینامیک حساس به دما بوده که بلورهای یخ را در شب های یخبندان برای رانندگان قابل مشاهده می سازند.

این ایده ها که به وسیله شرکت Studio Roosegaarde and Heijmans Infrastructure طراحی شده، در این رقابتها به اسم برترین مفهوم آینده معرفی شده اند.

این طراحی درحالیست که هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص چگونگی کارکرد خطوط شارژ نماینده خودروهای الکتریکی در این جاده ها اعلام نشده است.

طراحی جاده هوشمند با نور صرفه جویی نماینده - چراغ های تعاملی و بادی

خطوط القای انرژی ویژه خودروهای برقی - طراحی جاده های هوشمند با خطوط شارژ نماینده خودروهای الکتریکی

طراحی خطوط جاده ای شب تاب

نشانه های آب و هوایی در کف این جاده ها در تاریکی شب خواهند درخشید

چراغ های بادی

طراح این جاده های هوشمند، دان روزگارد است و وی با تماشا شرایط نامناسب بعضی از جاده ها در هلند تصمیم به طراحی جاده هایی گرفت که متناسب با تکنولوژی آینده باشند.

جاده های هوشمند که به وسیله استدیوی روزگارد طراحی شده و زیرساختارهای آن به وسیله گروه Hijmans مدیریت خواهد شد جایزه طراحی هلند را به خاطر برترین طرح برای آینده از آن خود نموده است. این طرح هم اکنون پا را فراتر از یک طرح معمولی گذاشته است و شرکت طراح تا کنون پودرهای درخشانی را فراوری نموده که جایگزین رنگ های نشان گر جاده ها خواهند شد، این پودرهای درخشان انرژی خود را از نور خورشید به دست خواهند آورد و برای بیش از 10 ساعت در تاریکی خواهند درخشید.

بعلاوه از رنگ های درخشان ویژه ای برای کشیدن طرح هایی مشابه دانه های برف بر روی جاده استفاده خواهد شد تا زمانی که درجه حرارت تا حد مشخصی کاهش پیدا کرد، این دانه های برف آشکار شده و به راننده هشدار دهند احتمال لغزنده بودن سطح جاده وجود دارد.

چند صد متر اول این جاده درخشان با قابلیت نمایش درجه حرارت، در اواسط سال 2013 در استان برانبانت نصب خواهد شد و پس از آن خطوط القای انرژی ویژه خودروهای برقی، چراغ های هدایت رانندگی تعاملی و چراغ های بادی به تدریج بهاین جاده افزوده خواهند شد.

هدف تنها استفاده از منابع پایدار در تکنیک های نورپردازی در جاده های اصلی نیست، بلکه ایجاد امنیت و کارایی هم مورد توجه طراحان این طرح قرار داشته است. بعلاوه در این طرح به طراحی خودروهای نو هم اندیشیده شده است. خودروهای متصل به هم و سیستم های موقعیت یاب داخلی متصل به ارتباطات ترافیک، تنها بخشی از سیستم مدیریتی جاده های آینده در این طرح به تعداد می رود.

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1081

به "جاده های هوشمند با تکنولوژی آینده در هلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاده های هوشمند با تکنولوژی آینده در هلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید