خبرنگاران سازمان های مردم نهاد کردستان پیشگام درخواست برطرف تحریم های ایران شدند

به گزارش مجله ایرکا، سنندج - خبرنگاران - سازمان های مردم نهاد کردستان با پیشنهاد مجمع جوانان این استان پیشنویس درخواستی به دبیرکل سازمان ملل متحد را تهیه نموده و از سازمان های مردم نهاد کشور هم خواستند، آن را امضا نمایند.

خبرنگاران سازمان های مردم نهاد کردستان پیشگام درخواست برطرف تحریم های ایران شدند

رییس مجمع جوانان کردستان روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار مجله ایرکا گفت: مجمع جوانان کردستان با توصیه به تمام سازمان های مردم نهاد کردستان و کشور خواهان همکاری برای مشارکت در این حرکت ملی شد.

یاسین شریعتی اضافه نمود: سمن های کردستان همیشه فریاد عدالتخواهی و صلح طلبی را در جهان داشته اند و اینک و در شرایطی که ایران در حال مقابله با شیوع کرونا در کشور است و با کمبود امکانات روبرو شده لازم است همراه این راستا باشند.

وی اضافه نمود: امیدوارم بتوانیم با یک حرکت ملی در ساخت یک جریان اجتماعی از سوی جامعه مدنی ایران، ساختار تحریم های ظالمانه دارویی علیه ایران را بشکنیم.

تا به امروز 280 سازمان مردم نهاد کشور این نامه را امضا نموده اند و تعداد امضا نمایندگان نامه در حال افزایش است.

متن این نامه خطاب به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به توضیح زیر است:

حق برخورداری از بهداشت و سلامت عمومی یکی از حقوق بنیادین شناخته شده در نظام بین المللی حقوق بشر است که در اسناد گوناگون بین المللی جایگاهی استواری دارد.

اعلامیه جهانی حقوق بشر، سلامتی را به عنوان بخشی از استاندارد مناسب زندگی تلقی نموده و در بند 1 ماده 25 خود، مراقبت های بهداشتی را در کنار خوراک، پوشاک، مسکن و خدمات اجتماعی ضروری، جزو شرایط حداقلی اقتصادی و اجتماعی برای استاندارد مناسب زندگی و رفاه و سلامتی هر فرد دانسته است. همچنین ماده 12 میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (1966) به موضوع حق بر سلامتی می پردازد و اشعار می دارد: کشورهای عضو این میثاق حق هر فرد را به بهره مندی از عالی ترین سطح قابل حصول سلامتی جسمی و روانی به رسمیت می شناسند و پیشگیری و معالجه و کنترل بیماری های همه گیر و همچنین ایجاد شرایطی برای تامین تمام خدمات و مراقبت های پزشکی در مواقع بیماری را از وظایف دولت های عضو این پیمان می داند.

کنوانسیون حقوق کودک، نیز در ماده 24 خود، حق کودک را در برخورداری از بالاترین سطح استاندارد سلامت و تسهیلات لازم برای درمان بیماری و توانبخشی به رسمیت می شناسد. طبق این ماده، دولت ها باید روش های مناسب را در زمینه کاهش مرگ ومیر نوزادان و بچه ها و ارائه مشاوره پزشکی و مراقبت های بهداشتی اولیه، مبارزه با بیماری ها و سوءتغذیه و تضمین مراقبت های قبل و پس از زایمان مادران اتخاذ نمایند.

سال هاست مردم ایران مورد تحریم دولت آمریکا بوده اند و از زمان تصدی ریاست جمهوری دونالد ترامپ این تحریم های یک جانبه بر خلاف تعهدات بین المللی آنچنان گسترش یافته که معنایی جز محاصره و جنگ اقتصادی علیه مردم ایران ندارد و سازمان ملل متحد تا به امروز نتوانسته است به وظایف قانونی خود در الزام دولت آمریکا به رعایت مقررات حقوق بشری عمل نماید.

شیوع ویروس کرونا در ایران، همزمان با تداوم این تحریم های غیرانسانی هر روز جان بسیاری از ایرانیان را می گیرد. پزشکان، پرستاران و کارشناسان بهداشتی به علت کمبود تجهیزات پزشکی و بهداشتی جان خود را حین انجام وظیفه از دست می دهند.

جان میلیون ها ایرانی در مخاطره است. ایران برای خرید تجهیزات پزشکی و وسایل حفاظتی برای 80 میلیون نفر جمعیت خود نیازمند منابع اقتصادی است. سازمان های مردم نهاد و جامعه مدنی ایران امضانماینده این نامه تقاضا دارند تا دیر نشده است با استفاده از ظرفیت دبیرکلی سازمان ملل متحد با پیگیری لغو تحریم های غیرانسانی امریکا علیه مردم ایران از ادامه این جنایت علیه بشریت جلوگیری کنید.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 214

به "خبرنگاران سازمان های مردم نهاد کردستان پیشگام درخواست برطرف تحریم های ایران شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سازمان های مردم نهاد کردستان پیشگام درخواست برطرف تحریم های ایران شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید