داستان درخت گردو؛ از سردشت تا مانش

به گزارش مجله ایرکا، درخت گردو در ژانر درام و تراژدی به قلم ابراهیم امینی و حسین حسنی ساخته شده است. محمدحسین مهدویان سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و پیمان معادی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای این فیلم از آن خود کردند.

داستان درخت گردو؛ از سردشت تا مانش

فیلم درخت گردو باری دیگر بر سر زبان ها افتاده است. این بار نه برای جایزه و نه برای بازیگرانش. برای کودکی که شاید اگر شانس با او یار بود جلوی دوربین این فیلم می رفت، اما حتی بازیگر شدنش شاید در مانع مرگ او در مانش نمی شد.

کارگردان درخت گردو محمدحسین مهدویان است و پس انتشار خبر غرق شدن خانواده ایران نژاد در کانال مانش ویدئویی را منتشر کرد که دختر این خانواده برای فیلم او تست بازیگری داده بود. گویی تمامی نسل های سردشت باید منتظر سرنوشتی تراژیک باشند.

فیلمی برای اسکار 2021

داستان این فیلم بر مبنای داستان واقعی تلخ و انسانی زندگی مردی رنج کشیده کرد در بمباران شیمیایی است که باید خانواده خود را نجات دهد. داستان قادر مولان پور و خانواده اش در فاجعه بمباران شیمیایی سردشت روایت می شود.

این فیلم فاجعه انسانی رخ داده در سردشت را نشان می دهد و به گفته منتقدان فیلمی است که تصاویر آن هیچ گاه از ذهنتان پاک نخواهد شد و غم انگیزی و تلخی آن به اندازه سرنوشت مردمان همان سرزمین است. امکان ندارد تصویر زیر دوش پدر و بچه هایش را از یاد ببرید.

برخی آن را با فیلم فهرست شیندلر اسپیلبرگ مقایسه کرده اند که هر جا صدای موسیقی اش را بشنوید یا قابی ببینید یا اسمش بیاید تصاویرش جلوی چشم تان زنده می شود؛ و حالا با خبر خبر غم انگیز غرق شدن یک خانواده پنج نفره ایرانی در پررفت و آمدترین آبراه های دنیا، که دنیای را متاثر کرد باز این فیلم بر سر زبان ها افتاد.

رسول ایران نژاد 35 ساله به همراه سه فرزند و همسر خود در راه مهاجرت به انگلستان در کانال مانش - کانالی بین فرانسه و بریتانیا - غرق شدند و این موضوع تیتر اول بیشتر رسانه های انگلیسی زبان شد که دختر این خانواده برای این فیلم تست بازیگری داده بود.

کرد ها اگر امیدوار نبودند از بین رفته بودند

درخت گردو در ژانر درام و تراژدی به قلم ابراهیم امینی و حسین حسنی ساخته شده است. محمدحسین مهدویان سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و پیمان معادی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای این فیلم از آن خود کردند.

موسیقی فیلم نیز بسیار ماندگار است و علیرضا قربانی به عنوان خواننده، حبیب خزایی فر به عنوان آهنگساز و اردشیر کامکار به عنوان کمانچه نواز با این فیلم همکاری کرده اند.

پیمان معادی نقش فردی به نام قادر مولان پور را روایت می کند که در خلال بمباران شیمیایی سردشت خانواده اش دچار مسائل شیمیایی می شوند. در سکانس های آخر فیلم، قادر در جواب قاضی دادگاه لاهه که می پرسد: چرا اینقدر امیدواری؟، جواب می دهد: اگر ما کرد ها امیدوار نبودیم خیلی زودتر از بین رفته بودیم.

مینا ساداتی، مینو شریفی و مهران مدیری از دیگر بازیگران این فیلم هستند که بازی مورد قبولی ارائه کرده اند. پیمان معادی در این فیلم بسیار خوش درخشیده است و بدون معادی فیلم درخت گردو نمی توانست تا این حد تاثیرگذار ظاهر شود.

استاندارد های بازیگری را با نقش آفرینی اش تغییر داده است. جوری که بار سنگین اندوه را با چهره اش نمایش می دهد و قامتی که تعیین است زیر حجم مصایب دارد خم می شود، اما سعی می کند خودش را حفظ کند و سر پا بماند.

منبع: فرادید
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 643

به "داستان درخت گردو؛ از سردشت تا مانش" امتیاز دهید

1 کاربر به "داستان درخت گردو؛ از سردشت تا مانش" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان درخت گردو؛ از سردشت تا مانش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید