داستان کوهی که شعله ور است(

به گزارش مجله ایرکا، آتش جاویدان در کوهی که هرگز خاموش نمی گردد! تشکوه رامهرمز را در برنامه سفر بگنجانید.

داستان کوهی که شعله ور است(

کوهی را در نظر بگیرید که عین اجاق خوراک پزی از هر جایش شعله ای روشن است و به هر سو زبانه می کشد! نه این صحنه ای از فیلم های تخیلی نیست! حقیقتی است که وجود دارد. باورتان نمی گردد؟ به ملاقات تشکوه در رامهرمز بروید تا به چشم خودتان ببینید که در جهان کوهی وجود دارد که شعله ور است و شعله هایش را هیچ آتش نشانی نمی تواند خاموش کند. آتشی جاویدان! با مجله گردشگری دلتا همراه باشید تا با هم به تشکوه ، این کوه آتشین سفر کنیم و غرق در حیرت، از زیبایی های آن لذت ببریم.

-

تشکوه کجااست؟

تشکوه یا کوه آتشین از جاذبه های گردشگری رامهرمز در استان خوزستان است. تشکوه در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است. این کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در جهت خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران واقع شده است. کوه آتشین از گذشته های دور تا به امروز شبانه روز می سوزد. از قدیم مردم محلی این کوه را تشکوه نام گذاری نموده اند.

چطور برویم؟

برای دیدن تشکوه باید از شرق رامهرمز به سمت ماماتین حرکت کنید. در جاده رامهرمز به الفارس هم می توانید کوه آتشین را ببینید. این کوه در روستای گنبد لران رامهرمز واقع شده است.

چرا این کوه شعله ور است؟

استان خوزستان روی دریایی از نفت و گاز قرار گرفته است.به گفته زمین شناسان دلیل شعله ور شدن آتش از تشکوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح آن است. گازهای هیدروکربوری از لایه های مختلف زمین عبور می نمایند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون نشت نموده و شعله ور می شوند؛ به طوری که هنگام شب، نور سوختن این گاز بیشتر دیده می گردد. نکته جالب توجه این است که در مجاورت تشکوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد.

برادر دوقلوی تشکوه

غیر از تشکوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری هم کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را کوه سوخته می نامند. از لابه لای خاک و سنگ های کوه سوخته زبانه های آتش بیرون می آید و دود سیاهی روانه آسمان می گردد. تیرگی این دود باعث می گردد تا فضای اطراف چشمه های آتش این کوه نیز سیاه رنگ به نظر برسد. کوه سوخته کوچک تر از تشکوه است و رنگ سیاهش آن را از سلسله جبال اطراف مجزا نموده است. در قله کوه در اثر زمین لغزش یا رانش زمین شکاف عمیقی وجود دارد که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله ور است.

یک آزمایش بامزه

اگر در گوشه و کنار تشکوه گودالی کوچک حفر کنید، می بینید که بلافاصله گاز طبیعی از گودال بیرون می آید و بعد از آن، به چشم خودتان می بینید که چطور از همان گودال کوچک خودتان شعله زبانه می کشد! همچنین جالب است بدانید که در این منطقه، هیچوقت پیروز نخواهید شد کبریت و یا فندکی را روشن کنید. مگر اینکه گازی که متصاعد می گردد تمام گردد. زیرا گازهایی که متصاعد می شوند ترکیب هوای اطراف را بهم زده و زور اکسیژن موجود به این گاز نمی رسد و بنابراین به هیچ وجه آتش دیگری در این منطقه روشن نخواهد شد.

نکات مهم برای بازدید از تشکوه

زیبایی کوه در شب هزار برابر روز است. جوری برنامه ریزی کنید که چشم انداز شب را ببینید. شعله هایی برای کباب کردن جوجه کباب شما یا سرخ کردن ذغال قلیان تان انجا نیستند! فقط ببینید، عکس بیندازید و لذت ببرید. سعی نکنید از شعله ها استفاده یا آنها را خاموش کنید. جهت دسترسی به تشکوه تقریبا سخت است. در طول راه احتمالا تابلوهای زیادی نخواهید دید. بنابراین حتما از اپلیکیشن های جهتیاب یا راهنمای محلی یاری بگیرید. آن اطراف امکانات رفاهی و گردشگری خاصی نیست. نیازهای خود را از نزدیک ترین شهر تهیه کنید. پوشیدن لباس خنک توصیه می گردد. همچنین بهترین فصل برای بازدید از این جاذبه طبیعی منحصر به فرد، فصل پاییز است.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 128

به "داستان کوهی که شعله ور است(" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان کوهی که شعله ور است("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید