دلالانی که در بازارِ داغِ رحم جایگزین از آب گل آلود ماهی می گیرند

به گزارش مجله ایرکا، نبود قانون مشخص در باب رحم جایگزین منجر به سوءاستفاده دلالان شده است.

دلالانی که در بازارِ داغِ رحم جایگزین از آب گل آلود ماهی می گیرند

به گزارش خبرنگاران، در طول سال های اخیر بازار رحم جایگزین در ایران بسیار رونق یافته است، اما به دلیل نبود قانون دقیق در این زمینه، به نحوی از خانواده ها اخاذی می شود.

موضوع اصلا پیچیده نیست؛ یک طرف قضیه مادرانی در آرزوی فرزنددار شدن هستند، اما توان آن را ندارند و حاضرند هر مبلغی را بپردازند تا بتوانند طعم شیرین مادری را بچشند. یک طرف قضیه هم کسانی هستند که امرار معاش و تنگدستی آن ها را مستاصل کرده و نسبت به اهدای تخمک و رحم اقدام می کنند.

در این بین، گروهی که با انگیزه اقتصادی یا گاهی به قصد کمک به زوج های نابارور از طریق مراکز مجاز وارد عمل می شوند مسئله ای را ایجاد نمی کنند، اما داستان از جایی شروع می شود که پای دلالان در این زمینه باز می شود و با توجه به اینکه بیشتر افراد در این خصوص اطلاعی ندارند همچنین هیچ سازوکار مناسبی در این زمینه وجود ندارد، دلالان با روش های غیرقانونی و اغلب با دریافت مبالغ هنگفت، فرد اهدا کننده را به زوج نابارور وصل می کنند.

قیمت ها هم در این بازار سیاه دائما پا به پای تورم و بدون هیچ قاعده و قانونی رو به افزایش است و البته بستگی به توان خانواده متقاضی هم دارد. هر چه خانواده متمول تر باشد، پول بیشتری نصیب دلالان می شود، اما مشکل به همین جا ختم نمی شود، دلالان از فضای مجازی هم غافل نشده اند؛ با کمی جستجو در این فضا متوجه تبلیغات غیرقانونی و غیرواقعی که بعضا به دنبال سودجویی هستند، می شویم.

صفحاتی که بدون در نظر دریافت شرایط این عمل، اقدام به واسطه گری می کنند...

حامل جایگزین باید حتما همسر داشته باشد و مجرد و مطلقه نباشد

رضا سامانی، دبیر کمیته اخلاق پزشکی پژوهشگاه رویان گفت: در دو صورت فرد احتیاج به حمل جایگزین پیدا می کند:

1- کسانی که رحم ندارند یا رحم آن ها بر اثر سانحه یا جراحی یا آنواقتصادی های مادرزادی توان بارور شدن ندارد.

2- رحم دارند، ولی به دلایل پزشکی مثل نارسایی قلبی یا کلیوی توان طی دوره بارداری را ندارند.

به هر حال این شخص نمی تواند باردار شود و می خواهد بارداری را به شخص دیگری بسپارد که این فرد دوره را طی کند و فرزند را به دنیا بیاورد.

او ادامه داد: در دنیا دو نوع رحم جایگزین داریم: رحم جایگزین کامل و ناقص. جایگزینی کامل به موردی گفته می شود که فقط و فقط حاملگی را به عهده بگیرد و هیچ گونه دخالتی در تشکیل جنین و رابطه ژنتیکی با آن را نداشته باشد. رحم جایگزین ناقص به نوعی گفته می شود که شخص هم تخمک را به اشتراک بگذارد و هم حاملگی را به عهده بگیرد.

سامانی بیان نمود: در ابتدا به این عمل رحم اجاره ای گفته می شد، اما بعد ها به این دلیل که عمل انسانی کوچک شمرده نشود رحم جایگزین و در نهایت فعلا بهترین اصطلاح حمل جایگزین است.

او درباره مدارک لازم برای این عمل توضیح داد: شهروند باید حتما ایرانی باشد و تابعیت خارجی نداشته باشد. حامل جایگزین باید حتما همسر داشته باشد و مجرد و مطلقه نباشد. (چون حامل جایگزین باید فرایند ای را طی کند که آسان نیست و باید حتما همسر داشته باشد که از وی مراقبت کند) ضمن آنکه شخص هم باید حتما تجربه بارداری را داشته باشد.

سامانی ادامه داد: سن برای رحم 10 سال بالاتر از سن برای تخمدان سالم است. تا 45 سالگی شخص برای این عمل آمادگی دارد. به عقیده بسکمک از دانشمندان عدد سن عدد قابل اتکایی نیست و بیشتر از اینکه روی عدد حساب شود، سلامت فرد مورد محاسبه قرار می گیرد.

دبیر کمیته اخلاق پزشکی پژوهشگاه رویان در پاسخ به این سوال که آزمایش های مربوط به رحم جایگزین در چه مرکزی انجام می شود، گفت: تمام آزمایش های مربوط به شخص حامل در مراکز باروری انجام می شود، مگر اینکه احتیاج به آزمایش های اختصاصی وجود داشته که در این صورت شخص برای انجام مراحل در مراکز دیگر راهنمایی می شود.

هزینه رحم جایگزین بین دو طرف توافقی است

او در خصوص هزینه های رحم جایگزین عنوان نمود: هزینه رحم جایگزین شامل هزینه باروری آزمایشگاهی یا آی وی اف است و فرقی بین آی وی اف عادی یا آی وی افی که قرار است در رحم فرد دیگر قرار گیرد وجود ندارد و مربوط به مرکز باروری است. هزینه دیگر مربوط به فرد حامل است و افراد درخواست کننده به او می پردازند. این هزینه دوم توافقی است و به مرکز ناباروری مرتبط نیست؛ عرف و قیمت بازاری برای این موضوع وجود ندارد.

سامانی توضیح داد: در مواردی واسطه، شخص حامل را پیدا می کند و اشخاص را به مرکز ناباروری وصل می کند. قرارداد هیچ وقت بین هیچ کسی غیر از حامل و درخواست کننده بسته نمی شود و شخص واسط فقط می تواند حق واسطه گری را بگیرد و نمی تواند قراردادی را امضا کند.

او ادامه داد: از لحاظ حقوقی کاری که حلال است و از لحاظ قانونی هم امکان پذیر است به نظر نمی آید که واسطه گری آن هم ایراد داشته باشد؛ اما جایی اشکال پیدا می کند که این شخص واسطه دروغ بگوید و عوارض را به درستی توضیح ندهد و صرفا هدفش به پول رسیدن باشد. در اینجا وظیفه مرکز ناباروری است که مستقیما با جایگزین حامل در ارتباط باشد و راهنمایی بدهد.

سامانی با اشاره به اینکه در این عمل ممکن است در میانه راه مشکلاتی برای طرفین ایجاد شود، بیان نمود: اگر بنا به دلایلی یکی از طرفین از عمل منصرف شوند یا اینکه شخص حامل مجبور باشد جنین را سقط کند، تمام موارد باید در قراردادی بین دو نفر به صورت رسمی نزد وکیل معتبر نوشته شود و به امضای طرفین وشهود برسد؛ در واقع بستن قرارداد محکم و محضری زیرنظر وکلای حقوقی می تواند از بسکمک از این موارد جلوگیری کند.

قانونی درخصوص رحم جایگزین وجود ندارد

حسن سعید طاهری، وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه در این باره گفت: در خصوص رحم جایگزین قانون مشخصی نداریم که ناظر بر این موضوع باشد. البته در سال 82 قانونی در مجلس در خصوص اهدای جنین به تصویب رسید که پس از کش و قوس های فراوان در سال 83 این قانون از تصویب شورای نگهبان گذشت.

او ادامه داد: اما آنچه که بیشتر در قرارداد رحم جایگزین بین مردم متداول است، ماده 10 قانون مدنی است و طبق این قانون، قراداد رحم جایگزین بین مردم منعقد می شود.

طاهری با اشاره به نحوه تنظیم قرارداد در خصوص رحم جایگزین بین مردم گفت: زوجینی که نابارور هستند و هم کسانی که تمایل به اهدای تخمک یا اسپرم دارند به قسمت اداری بیمارستان مراجعه می کنند که قراردادی بین افراد تنظیم می کنند، البته اخیرا به دلیل شیوع این مسئله در جامعه مردم به وکلای دادگستری مراجعه می کنند که قراردادی بین افراد تنظیم شود.

او اضافه نمود: اگر چنانچه در میانه راه برای زوجین مسئله ای ایجاد شود، مثلا یکی از زوجین فوت کند، یکی از طرفین منصرف شود و ... برای هریک مفروض مختلفی متصور است و با توجه به اینکه قانون در این زمینه سکوت کرده است، وفق اصل 167 قانون اساسی برای این موارد باید به فتوای مراجع تقلید مراجعه کنیم. تعدادی از علما و فق ها با نفس رحم جایگزین موافق هستند و برخی هم مخالف هستند که اشکالی بر آن مترتب نیست.

اثبات نسب و توارث در موارد رحم جایگزین

طاهری توضیح داد: رحم جایگزین در باب اجاره اشخاص مطرح می شود. برای کسی که رحم خود را اجاره می دهد هیچ گونه اثبات نسب و توارث مطرح نیست؛ یعنی فقط این شخص نسبت به پرورش کودک در رحم خود اقدام می کند.

او اضافه نمود: در واقع فقط بحث محرمیت مطرح است که رابطه و علقه ای بین فرزند و شخص حامل ایجاد می شود، پس بنابراین قرابت مادر جانشین مثل قرابت مادر رضاعی است، فقط در خصوص ممنوعیت نکاح موثر است و در سایر آثار نسبی از جمله حضانت و نفقه طفل بر عهده شخص حامل نیست.

گزارشی مبنی بر اجاره رحم به صورت غیرقانونی نداریم

کیانوش دنیاپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر رحم جایگزین در کشور به صورت قانونی انجام می گیرد و تا به امروز گزارشی مبنی بر اجاره رحم به صورت غیر قانونی و غیر بهداشتی به وزارت بهداشت ارائه نشده است و معتقدم که قانون و مقرارت در این زمینه ورود پیدا کرده هیچ دلیلی برای انجام کار های غیر قانونی وجود ندارد.

دنیاپور بیان نمود: رحم جایگزین از نظر شرعی و قانونی تحت شرایط خاص هیچ گونه مسئله ای ندارد و از نظر اخلاقی هم به شرط رعایت قوانین هیچ گونه مسئله ای نخواهد داشت چراکه مقررات شفاف و روشنی در این خصوص وضع و به سراسر کشور ابلاغ شده است.

از آنجایی که حمل جایگزین عمل اقتصادی نیست که قانونمند شود بنابراین به نظر نمی آید در آینده نزدیک قانونی برایش نوشته شود، از طرفی شخص واسط، فرد حامل جایگزین و زوج درخواست کننده باید خودش از ماوقع مطلع و نسبت به وظایف خود مطلعی داشته باشد که سوء استفاده های احتاقتصادی صورت نگیرد. در واقع اگر همه، تمام جزئیات کار را بدانند می توان جلوی بسکمک از سوء استفاده ها را گرفت.

از طرفی دیگر به نظر می رسد صرفا استناد به ماده 10 قانون مدنی و اصل 167 قانون اساسی کافی نباشد، چرا که این موارد، تمام ابعاد و آثار حقوقی رحم جایگزین را پوشش نمی دهد و به همین دلیل باید قانون جامع و علمی در این خصوص تصویب شود.

منبع: فرارو
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 868

به "دلالانی که در بازارِ داغِ رحم جایگزین از آب گل آلود ماهی می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلالانی که در بازارِ داغِ رحم جایگزین از آب گل آلود ماهی می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید