زمان تحویل واحدهای مسکن ملی اعلام شد

به گزارش مجله ایرکا، خبرنگاران : وزیر راه و شهرسازی گفت: اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در استان های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد.

زمان تحویل واحدهای مسکن ملی اعلام شد

جهت دریافت خدمات آلاچیق های سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل ا ز ایبِنا، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه رادیویی با تاکید بر نقش طرح های جامع شهری در راهنمایی و تسهیل فرایند توسعه و پیشرفت کشور، گفت: ضروری است در طرح های جامع شهری به مسائل اجتماعی و نیازهای جامعه برای توسعه مبتنی بر ظرفیت های جمعیتی و سرزمینی توجه بیشتری شود.

اسلامی درخصوص ایده تشکیل نهادهای برنامه ریزی و توسعه کلانشهرها گفت: در این زمینه یکی از مواردی که در سلسله مراتب تهیه اسناد توسعه شهری، توسط شورایعالی شهرسازی مورد آنالیز قرار گرفته، بحث طراحی مجموعه های شهری است.

وی ادامه داد: به دلیل نفوذ متقابل شهرها و مناطق جمعیتی بر یکدیگر، آن ها به صورت مجموعه ای و یا در قالب طرح های ویژه در نظر گرفته شدند. در این خصوص این مساله در دستور کار است که یک نگاه همگرا و پیوسته تر بر توسعه شهری حاکم شود.

بازآفرینی شهری و محلات در دستور کار است

در ادامه این تبادل نظر وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مبحث بازآفرینی به عنوان یک هدف راهبردی گفت: با توجه به گسترش شهرها از نظر جغرافیایی گسترش، شاهده از درون تهی شدن آن ها هستیم که به همین خاطر باید آن ها را بازآفرینی کرد تا دوباره جمعیت به شهرها مخصوصاً شهرهای تاریخی برشود. وی ادامه داد: بر این مبنا بازآفرینی شهری و محلات با هدف ایجاد کارکردهای نوین و پیشرفته در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری و با استفاده از الگوی ایرانی در دستور کار قرار گرفته است.

تخصیص یارانه و تسهیلات برای نوسازی منازل فرسوده

اسلامی با تاکید بر اینکه نوسازی با مشارکت مردم و همچنین اعطای تسهیلات و مزایا مطابق قانون برنامه و قانون بافت های فرسوده امکانپذیر خواهد بود، گفت: خوشبختانه در این خصوص پروانه ساخت و تسهیلات بانکی دارای یارانه هستند به این شکل از تسهیلات 18 درصدی، 9 درصد را مالک و 9 درصد مابقی را دولت یارانه می دهد.

نوسازی نیمی از منازل پایتخت

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان این که در نیمی از منازل شهر تهران کار بازآفرینی و نوسازی انجام گرفته است، اضافه نمود: در این زمینه شرکت بازآفرینی برای 50 درصد دوم هم برنامه داشته که امیدواریم در این خصوص استقبال بیشتری را از سوی مردم در امسال ببینیم.

وی در بخش دیگر این برنامه، دلیل ماندگاری معماری ایرانی اسلامی را توجه خاص به تناسب، تعادل، ایمنی، زیبایی و برخورداری از کیفیت و جذابیت بالا دانست و تأکیدکرد: در بازآفرینی شهرها باید توجه به بحث معماری و تکنولوژی های نوین و هماهنگ معطوف شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با انتقاد از کم توجهی ها به مصوبات مربوط به نمادید و منظرشهری، گفت: شورای شهرسازی در این هفته، تدوین سند ضوابط معماری و شهرسازی را الزامی بیان کرد تا بر اساس آن سند بتوان تراکم و کارکردها را در طرح های شهری لحاظ کرد.

در این برنامه رادیویی محمد اسلامی درباره تکمیل پروژه مسکن مهر و نهایی شدن آن گفت: ریشه طرح مسکن مهر در واقع به طرح جامع مسکن بر می شود که وزارت راه و شهرسازی آن را ملاک عمل قرار می دهد.

وی اضافه نمود: به این ترتیب ادامه طرح مسکن مهر در قالب طرح اقدام ملی مسکن کلید زده شد و در این میان مسکن اجتماعی وجود ندارد. بلکه فقط ایده ای بود تا خانه های کوچک، ارزان قیمت و استیجاری را ایجاد کند و بخش ملکی آن هم که در بافت های فرسوده بود.

جشن اختتامیه مسکن مهر برگزار می شود

وزیر راه و شهرسازی از برگزاری جشن اختتامیه مسکن مهر حدبیشتر تا انتها سال در همه استان ها خبرداد و گفت: به استثنای تعدادی از واحدها که در قوه قضائیه و دادگاه ها هستند و خودمالک هم بودند بقیه واحدها تکمیل شده و کاستی های واحدهای نیمه تمام نیز مانند محوطه فضای سبز، مدرسه، مسجد، فروشگاه، خانه بهداشت و یا تأسیسات زیربنایی و انشعابات رفع شده است.

تحویل اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسکن از ماه آینده

اسلامی با اعلام این خبر که اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در استان های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد، اضافه نمود: بخشی به صورت زمین و گروهی به مردم واگذار می شود و بخش زیادی از مردم هم به پروژه ها متصل خواهند شد.

این مقام مسئول با اشاره به تعمیر و احداث187 هزار واحد مسکونی شهری روستایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: پروژه های مسکونی بیشتر روستاهای کرمانشاه و استان های سیل زده تکمیل شده و به عبارتی بالای 95 درصد از تعمیرات منازل این مردم و 90 درصد از اقدامات مربوط به احداث منازل سیل زده تکمیل شده است.

وی درخصوص وام های مربوط به سیل و زلزله با بیان این که این موضوع مسئله ای نداشته و پرداختی ها خیلی روان بوده است، گفت: در این زمینه تا به امروز گزارشی مبنی بر رفت و آمد و درگیری مردم آسیب زده در اثر سیل و زلزله با بروکراسی بانک ها ارائه نشده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 445

به "زمان تحویل واحدهای مسکن ملی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان تحویل واحدهای مسکن ملی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید