ساخت روبات زیردریایی با الهام از گربه ماهی

به گزارش مجله ایرکا، پژوهشگران آمریکایی سعی دارند تا با الهام از عملکرد گربه ماهی در شکار طعمه، روبات های زیردریایی پیشرفته ای را ابداع نمایند.

ساخت روبات زیردریایی با الهام از گربه ماهی

اگرچه گربه ماهی زبان انعطاف پذیری ندارد اما می تواند طعمه را با زبان خود شکار کند. درک این که گربه ماهی چگونه این کار را انجام می دهد، می تواند به ابداع روبات های زیردریایی و یا پیشرفت فناوری های دیگر منجر گردد.

پژوهشگران دانشگاه براون(Brown University) آمریکا هنگامی که گربه ماهی مشغول شکار طعمه و بلعیدن آن است، به فیلمبرداری از آن پرداختند. آنها برای این کار از یک روش ثبت حرکت موسوم به XROMM استفاده کردند که به آنها امکان می دهد درون جمجمه حیوانات را هنگام غذا خوردن آنها ببینند.

در حالی که انسان فقط یک استخوان فک متحرک دارد، تعداد استخوان های فک در گربه ماهی، بیش از 10 مورد است. این استخوان های سفت و سخت، توسط مفاصل یا پیوندهای انعطاف پذیر به یکدیگر متصل می شوند. جمجمه گربه ماهی، مانند مکانیسمی شامل 17 پیوند عمل می نماید که می تواند آب و طعمه شکار شده را به واسطه کارهایی مانند باز کردن قسمت جلوی دهان، گسترش گلو به صورت عمودی و گسترش قسمت میانی دهان به صورت افقی حرکت دهد.

گربه ماهی می تواند با توجه به این که کدام یک از این اقدامات مورد استفاده قرار می گیرند، آب را از قسمت جلوی دهان به عقب ببرد و طعمه را به داخل بکشد. همچنین می تواند طعمه را از قسمت عقب دهان به طرف جلو هل دهد. این کار می تواند یک موج فشار ایجاد کند که معین دقیق تر موقعیت طعمه به کار می رود.

ماهی ها در بیشتر موارد، به استفاده از هفت حرکت اصلی پایبند هستند. آرون اولسن(Aaron Olsen)، سرپرست این پژوهش گفت: در حالی که انسان، تعداد مشابهی از حرکات بازو را برای دستیابی به اشیا و برداشتن آنها به کار می برد، ابزارهای مشابه دهان که برای ماهی های روباتیک زیردریایی ساخته می شوند، می توانند کارهایی را انجام دهند که بازوهای رباتیک از عهده آنها برنمی آیند.

وی اضافه کرد: ممکن است ابزارهای روباتیک زیرآبی، یک بازوی روباتیک داشته باشند که برای کنترل وسایل سنگین تر به خوبی کار می نمایند اما قادر به برداشتن یا خرد کردن یک وسیله شناور نیستند.

ممکن است که این ابزارهای رباتیک، یک دستگاه مکش داشته باشند که می تواند اشیای شناور را به سمت خود بکشد اما نمی تواند آنها را با دقت زیاد حرکت دهد و بچرخاند. طراحی چیزی که به ساختار دهان ماهی نزدیک تر باشد، می تواند مزیت هایی را به همراه بیاورد.

این پژوهش، در Integrative Organismal Biology به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 665

به "ساخت روبات زیردریایی با الهام از گربه ماهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت روبات زیردریایی با الهام از گربه ماهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید