شادمهر راستین: سینمای ایران برای باورپذیری مستلزم پژوهش است

به گزارش مجله ایرکا، تهران (پانا) - شادمهر راستین ، فیلمنامه نویس معتقد است هر فیلمی برای فیلمساز مانند مقاله پژوهشی است که با زبان سینما آنرا به مخاطب ارائه می دهد و اگر این پژوهش ها ضعیف باشد مخاطب تصور می نماید این فیلم ها بی ارزش هستند.

شادمهر راستین: سینمای ایران برای باورپذیری مستلزم پژوهش است

به گزارش روابط عمومی چهارمین جایزه پژوهش سینمایی، شادمهر راستین درباره اهمیت پژوهش در سینمای ایران گفت: چیزی که پژوهش را در سینما و مخصوصا سینمای ایران متمایز می نماید خصلت سینمای ایران است . خصلت سینمای ایران برگرفته از سینمای آگاهی بخش است که حتی در فیلم های آموزنده هم نمی تواند از وجه آموزشی خود دور بماند و مخاطب زمانیکه فیلمی را می بیند انتظار دارد سطح آگاهی اش بیشتر گردد.

وی ادامه داد: بعضی از فیلمسازان ادعا کردند که سینما خود امر سرگرم نماینده ای است و احتیاجی به پشتوانه های تحقیقاتی و پژوهشی ندارد اما مخاطب ایرانی انتظارش از سینما به نوعی بازتاب زندگی، تاریخ و فرهنگی است که در آن به سر می برد بنابراین سینمای ایران بر مبنای پژوهش و تحقیق می تواند ارتباط بهتری با مخاطب داشته باشد.

این فیلمنامه نویس اعلام کرد: سینمای ایران نزدیک به 100 سال قدمت دارد و همچنان در نقدها و آنالیز هایی که صورت می گیرد، منتقدان و مردم مبنای تاریخی فرهنگی که بر اساس پژوهش و تحقیق به عنوان دستاورد در فیلم هایشان به نمایش می گذارند، برای مخاطبان امتیاز محسوب می گردد و قبول نمی نمایند واقعیتی که در فیلم می بیند ریشه در تحقیق و پژوهش نداشته باشد.

راستین هنچنین گفت: سینمای ایران برای باورپذیری خود نه تنها به پژوهش احتیاج دارد بلکه حتی برای انتظار مخاطب جذابیت آن ریشه در تحقیق مبانی فرهنگی و تاریخی دارد.

وی ادامه داد: هر فیلمی برای فیلمساز مانند مقاله پژوهشی است که با زبان سینما آنرا به مخاطب ارائه می دهد و اگر این پژوهش ها ضعیف باشد مخاطب تصور می نماید این فیلم ها بی ارزش هستند.

لازم به ذکر است، اختتامیه چهارمین دوره پژوهش سال سینمای ایران فروردین ماه 1400 برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 944

به "شادمهر راستین: سینمای ایران برای باورپذیری مستلزم پژوهش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شادمهر راستین: سینمای ایران برای باورپذیری مستلزم پژوهش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید