شاهکار گمشده داوینچی هرگز پیدا نمی گردد!

به گزارش مجله ایرکا، سال هاست که محققان سعی دارند شاهکار گمشده لئونارد داوینچی را کشف نمایند و حالا بعضی از کارشناسان می گویند جست و جو برای کشف این اثر هرگز سرانجام نخواهد داشت؛ چراکه این اثر از همان ابتدا وجود نداشته است.

شاهکار گمشده داوینچی هرگز پیدا نمی گردد!

به گزارش خبرنگاران، در جریان میزگردی که هفتم اکتبر در گالری اوفیتزی واقع در فلورانس برگزار گردید گروهی از مورخان هنر نتایج تحقیقی را ارائه کردند که نشان می دهد برخلاف فرضیه پیشین، اثر گمشده لئوناردو داوینیچی پشت دیوار یکی از ساختمان های تاریخی فلورانس پنهان نشده است.

نتایج تحقیقات این گروه که برای نخستین بار در سال 2019 در یک کتاب ایتالیایی زبان منتشر شده است نشان می دهد تابلو نقاشی نبرد آنگیاری که صحنه ای از یک نبرد عظیم را به تصویر می کشد و گمان می رود توسط لئوناردو داوینچی در سال 1503 میلادی خلق شده باشد، زیر هیچ دیواری قرار ندارد چراکه این تابلو نقاشی از همان ابتدا توسط داوینچی خلق نشده است.

این محققان مدعی هستند به کار دریافت تکنیکی که تشکیل لایه ای از روغن و بتونه هم بخشی از آن است سبب شده تا امکان خلق این تابلو وجود نداشته باشد.

فرانچسکا فیورانی مورخ هنری و نویسنده کتاب چطور علم به لئوناردو نقاشی کردن را آموخت می گوید: این تکنیک که پیشتر گمان می رفت بخشی از مراحل خلق نقاشی باشد در حقیقت برای آماده ساختن دیوار پیش از خلق نقاشی بر روی آن به کار گرفته شده است ... از آنجا که فرایند آماده سازی موفقیت آمیز نبوده، لئوناردو هیچگاه روی آن نقاشی نکرد. این یعنی نبرد آنگیاری فقط تا مرحله طراحی پیش رفت و هیچ وقت رنگ آمیزی آن روی دیواری انجام نشد.

علاوه بر این، مورخان هنری در جریان میزگرد گالری اوفیتزی مدعی شدند آنالیز دقیق رنگدانه های زیر دیواری در ساختمان Vecchio واقع در فلورانس نشان می دهد زمانی نقاشی بر روی آن وجود داشته اما این موضوع لزوما نشانگر وجود نبرد آنگیاری نیست.

بین سال های 2005 تا 2012 محققی به نام مورزیو سراسینی و بعضی دیگر بیان نمودند رنگدانه های سیاه رنگی که بر روی دیواری در آن ساختمان کشف شده است با رنگ مشکی به کار رفته در تابلو نقاشی مونالیزا مطابقت دارد.

اما فروسینینی یکی از محققان حاضر در میزگرد گالری اوفیتزی بیان نمود این نوع رنگ سیاه در آن موقع به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفته و بنابراین ثابت کردن وجود نقاشی نبرد آنگیاری بر روی آن دیوار با استناد به رنگدانه ها غیرممکن است.

تصور امروزی از شمایل نقاشی نبرد آنگیاری از طراحی عظیمی نشات گرفته که توسط داوینچی خلق شده است و در آن مجموعه ای از مردان درحال نبرد سوار بر اسب و شمشیرهای در هم قفل شده به تصویر کشیده شده است. موضوع این طراحی نبردی در سال 1440 است.

طراحی از این اثر توسط پیتر پل روبنس در موزه لوور نگهداری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 637

به "شاهکار گمشده داوینچی هرگز پیدا نمی گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکار گمشده داوینچی هرگز پیدا نمی گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید