صالحی امیری: انسان هایی که مرام پهلوانی را انتخاب کردند در تاریخ ماندگار شدند

به گزارش مجله ایرکا، رئیس کمیته ملی المپیک گفت: پیغام تختی به نسل جدید و جوانان ما این است که اگر قرار است ماندگار شویم باید سیره و سیرت تختی را دنبال کنیم.

صالحی امیری: انسان هایی که مرام پهلوانی را انتخاب کردند در تاریخ ماندگار شدند

به گزارش مجله ایرکا و به نقل از سایت کمیته ملی المپیک، در پنجاه دومین سالروز در گذشت دنیا پهلوان تختی که صبح امروز در این بابویه برگزار گردید، صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک گفت: بعد از نیم قرن وفاداری مردم و جامعه ورزش کشور به مرام قهرمانی و پهلوانی ستودنی است.

وی ادامه داد: ما در فضای بسیار معنوی و عرفانی این روزها قرار گرفته ایم، یک جامعه متشکل از 80 میلیون انسان یک صدا فریاد زدن ما حاج قاسم هستیم تا به این باور برسیم که این مهم از الطاف الهی است و از قدرت تحلیل خارج است. حاج قاسم سردار دلها بود که بلوغ یک ملت را به نمایش گذاشت، این موضوع هیچ فلسفه ای ندارد الا اینکه خداوند چنان معرفت و عزتی به یک فرد عطا کند. وقتی دیروز در موج خروشان جمعیت ما به مثابه ذره ای حاضر بودیم، احساس غرور، هویت و عزت کردیم که چگونه یک ملت صدای خودش را بلند نموده و به دنیایان خطاب می نماید که ما همه حاج قاسم هستیم.

وی در ادامه با اشاره به جمله ای از مرحوم تختی اضافه کرد: امروز تمامی خاطرات و یادداشت های تختی با استناد به جمله عبور از ادمیت و انسانیت با یک گفتمان، یک فرهنگ و یک جریان ساری و جاری روبرو هستیم. صحیفه حضرت امام را هم که مرور می کنیم یک پیغام دارد عبور از آدمیت و انسایت، ساخت انسان گفتمان امام خمینی است و مرحوم تختی در بیش از یک قرن است انگیزه خودش را عبور از آدمیت و انسانیت بیان نمود و این نشان می داد که خداوند در دل این انسان محبتی ایجاد نموده است که در آن موقع حرکت از تهران رسیدن به خرمشهر، بصره، نجف، کربلا، شام و زینبیه و تکریم به ساحت مقدس اهل بیت نمی تواند بدون بنیان های انسانی و اخلاقی و معرفتی باشد.

رئیس کمیته ملی المپیک خاطر نشان کرد: پیغام تختی به نسل جدید و جوانان ما این است که اگر قرار است ماندگار شویم باید سیره و سیرت تختی را دنبال کنیم چرا که او از سکو و سکه عبور نموده و مرام پهلوانی را انتخاب نموده بود و انسان هایی که مرام پهلوانی را انتخاب کردند در تاریخ ماندگار شدند.

صالحی امیری توضیح داد: چرا ما امروز اینجا جمع شدیم در شهر ری که نگین درخشان تمدن وفرهنگ ایران زمین است و دراین نقطه ابن بابویه که بخشی از تاریخ، تمدن و فرهنگ این سرزمین است و مهم تر اینکه چرا مرحوم تختی در این جغرافیا ارمیده خود حکمتی دارد. انسان های بزرگی در ابن بابویه جمع شدند و تختی بزرگ در کنار این عزیزان آرام گرفت و این نکته مبتنی بر حکمت است.

رئیس کمیته ملی المپیک در پایان گفت: تختی فراتر از یک قهرمان کشتی است، تختی فراتر از سکو و سکه است، تختی نماد فضیلت، انسانیت، اخلاق و معرفت ومرام پهلوانی است همه ما باید بدانیم اگر بناست در این جامعه ماندگار بمانیم راه و منش تختی را ادامه دهیم و نسل جوان ما، قهرمانان ما و جامعه ورزشی ما باید بدانند که با مرام تختی می توانند در این سرزمین ماندگار شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 68

به "صالحی امیری: انسان هایی که مرام پهلوانی را انتخاب کردند در تاریخ ماندگار شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی امیری: انسان هایی که مرام پهلوانی را انتخاب کردند در تاریخ ماندگار شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید