عاداتی که خبرندارید ولی ارثی هستند

به گزارش مجله ایرکا، شاید ندانید که یک سری از عادات بد و خوب شما ارثی هستند که از پدر و مادرتان به شما رسیده است بی خوابی و تمایل به خوردن شیرینی از این عادات می باشند.

عاداتی که خبرندارید ولی ارثی هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از شیعه نیوز ،طبیعت است یا اکتسابی؟ وقتی می فهمید که چند مورد به ظاهر تصادفی در بدنتان در خصوص شما تصادفی نیستند و موروثی می باشند، حتما شوک می شوید. در این بخش می خواهیم درباره آنها بیشتر بدانیم و مورد آنالیز قرار دهیم.

کدام عادات و رفتارهای ما ارثی هستند؟

میزان تحمل و آستانه درد:

اگر شما یک مو قرمز هستید، نه تنها موهای قرمز خود را از والدینتان به ارث برده اید بلکه این ویژگی های ارثی را نیز دریافت نموده اید:توانایی مقاومت در برابر درد بهتر و بیشتر از بلوندها و سبزه ها.

در یک سری مطالعات، محققان دانمارکی در دانشگاه آلبرگ به افراد کپسایسین، مولد فعال چیلی را تزریق کردند، و متوجه شدند که مو قرمز ها کمتر حساس به این نوع درد هستند.

به همین دلیل، آن ها می توانند غذای تند بیشتری بخورند و بهتر ناراحتی ناشی از آن را تحمل می نمایند.با این حال، تحقیقات دیگر حاکی از آن است که 2 درصد موقرمز های دنیا نسبت به سرماخوردگی حساس تر و نسبت به تزریق داروی بی هوشی،کمتر واکنش نشان می دهند.

عادات ارثی که از آن ها بی خبرید

عادت عجیب عطسه کردن در آفتاب:

ویژگی دمدمی مزاجی ارثی به سندرمی به نام ACHOO برمی گردد (اتوزوم غالب هیپوپاتیک اجباری). طبق گفته مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی, این افراد عطسه شدیدی را زمانی که ناگهان چراغ های روشن را می بینند, انجام می دهند.

بنابراین, اگر شما در یک سالن سینما تاریک هستید و سپس بیرون رفتید و یا وارد یک لابی روشن و نورانی شدید، ممکن است ناگهان عطسه کنید!سندرم ACHOO غالب است, بنابراین اگر یکی از والدین شما آن را داشته باشد, شما 50 درصد احتمال داشتن آن را خواهید داشت.

حالات چهره متمایز:

این قطعا یکی از ویژگیهای وراثتی است، که بسیار تعجب آور خواهد بود. آیا می دانید که نگاه جدی را از مادرتان به ارث می برید؟ ممکن است فکر کنید که این نتیجه صرف زمان زیاد با مادرتان و تقلید از حالات او از زمانی است که کودک بوده اید.شما در این مورد اشتباه می کنید.

با کمال تعجب، طبق گزارش های علمی ، مطالعه موضوعات روابطی را آشکار ساخت که آن ها حالات چهره مشابهی دارند.این موضوع حتی برای بستگانی که از زمان تولد از هم جدا شده بودند نیز صادق بود و حتی تا چند سال بعد یکدیگر را ندیده بودند.

عشق و یا نفرت نسبت به باشگاه:

آیا بعد از ورزش کردن حسی خوبی دارید یا خیر؟ شما ممکن است یک ژن داشته باشید ، که با آزاد کردن دوپامین اختلال ایجاد کند، انتقال دهنده عصبی خوبی که قلب و مراکز پاداش شما را منظم می نماید.

به گفته محققان دانشگاه جورجیا، این ژن علاوه بر شخصیت فردی بر میل طبیعی افراد تاثیر می گذارد.اما این بهانه ای برای رد کردن باشگاه نیست.

حتی اگر شما ویژگی های ارثی برای علاقه به ورزش را نداشته باشید، هنوز هم می توانید از عشق به ورزش لذت ببرید، حتی با یک گرایش ژنتیکی یک آدم تنبل بودن.

عادات و رفتارهایی که باور نمی کنید ارثی باشند

دست های عرق کن:

ممکن است این امر فقط مربوط به اعصاب شما نباشد. اگر این بیماری مزمن و بیش از حد باشد, احتمالاً DNA شما و ارثی که از خانواده تان برده اید، مربوط باشد.

هوس شیرینی:

بله, شیرینی واقعاً خوب است اما ممکن است طعم بهتری برای شما و فرزندتان داشته باشد. مطالعه ای در دانشگاه گلف نشان داد که نزدیک به 80 درصد از بچه ها پیش دبستانی حداقل یکی از آن ها را دارند که باعث می گردد به جای سبزیجات, شیرینی بخورند.

به طور مشابه, مطالعه قبلی تنوع ژن گیرنده - TAS2R38 را آنالیز کرد که باعث می گردد مزه سبزیجاتی مانند جوانه بروکسل و کلم برای افراد خاصی تلخ تر شوند و چنانچه در نمناک گفته ایم این موارد کاملا ارثی هستند.

مثبت یا منفی نگر بودن:

اگر شما هرگز نممی توانید به نیمه پر لیوان نگاه نکنید، لزوما این نیست که زندگی شما را مغلوب نموده است.ژن OXTR شما، که بر گیرنده عشق و هورمون اکسی توسین ارتباط دارد، می تواند مسئولش باشد.

براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله آموزشگاه ملی علوم، افرادی که تغییرات خاصی در آن ژن داشتند کمتر خوش بین بودند، عزت نفس پایین تر داشتند و احساس تسلط شخصی کمتر از افراد با مجموعه ای متفاوت از آنها داشتند.

اگر این خوش بینی یا بدبینی به ارث رسیده ممکن است بر چشم انداز شما در زندگی تأثیر بگذارد، این عامل تنها عامل معین نماینده نیست.. محققان UCLA متوجه شدند که دو سوم بیمارانی که از هیپریدروزی (ملقب به سندروم کف دست عرقی) رنج می برند ، سابقه خانوادگی آن را دارند.

با این حال, تنها یک فرد دارای 28 درصد احتمال برای به ارث بردن این ویژگی دارد اگر یکی از والدین این اختلال را داشته باشدحدود 5 درصد از مردم ممکن است نوعی از سندروم را داشته باشند.

عاداتم را از چه کسی به ارث بردم؟

بی خوابی:

شب های بی قرار شما ممکن است تنها نشانه ای از روزهای استرس زا شما نباشند.بی خوابی اغلب در خانواده ها ارثی هستند، و در حقیقت یک تیم بین المللی از پژوهشگران اخیراً هفت ژن را شناسایی نموده اند که افراد را به خطر می اندازد.

آن ها همچنین یک همپوشانی ژنتیکی قوی با اختلالات اضطراب، افسردگی و عصبانیت را کشف کردند. بنابراین، شاید این باعث گردد که شما امشب بهتر بخوابید:این همه چیز در ذهن شما نیست، و یک روزی ممکن است روش های بیولوژیکی بیشتری برای یاری به شما در خوابیدن وجود داشته باشد.

نوع رژیم غذایی شما:

طبق مطالعه ای بر روی موش ها که توسط انجمن ژنتیک گزارش شده است، این احتمال وجود دارد که یک رژیم غذایی بیشتر با آرایش ژنتیکی شما کار کند. یک پژوهشگر به نام ویلیام بارینگتون می گوید:رژیم های مطلوب مختلفی برای افراد مختلف وجود دارد.

چنانچه در نمناک اشاره نموده ایم این نشان دهنده احتیاج به تغذیه دقیق است، که الگوهای رژیم غذایی بهینه برای هر فرد را تشخیص می دهد. یک رژیم غذایی برای همه مناسب نیست، و ممکن است ربطی به خواسته شما نداشته باشد.

پرخاشگر بودن در دوران کودکی:

اگر در دوران کودکیتان بیش از حد پرخاشگر بوده اید، ممکن است آن را از والدینتان به ارث برده باشید.طبق گفته محققان دانشگاه مونترال، رفتارهای پرخاشگرانه مثل کتک زدن، گاز دریافت و لگد زدن در دوران اولیه کودکی بیش از عوامل محیطی به ژنتیک مربوط است.

خوشبختانه، این رفتار لزوماً تا زمانی که با ذهنیت و با دقت انجام می گردد، ادامه نخواهد داشت. در حقیقت، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که کودکی با پرخاشگری اولیه ممکن است یک ویژگی موروثی داشته باشد، و پس از سن 6 سالگی، بیشتر عوامل محیطی و والد موثر می گردد.

بی اعتماد بودن:

ژنتیک ممکن است تا حدی مسئول پاسخ شما به این سوال باشد.

در مطالعه دوقلوها, محققان دانشگاه آریزونا دریافتند که اعتماد 30 درصد ارثی است. اگه بیشتر شکاک باشید چه؟ خوب, این به خاطر تجربیات قبلی (و احتمالاً منفی) شما است. به گفته این مطالعه, بی اعتمادی یک ویژگی موروثی نیست و به نظر می رسد که در درجه اول اجتماعی باشد. اما می تواند کمی تا حدودی تاثیر گذار باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 628

به "عاداتی که خبرندارید ولی ارثی هستند" امتیاز دهید

1 کاربر به "عاداتی که خبرندارید ولی ارثی هستند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاداتی که خبرندارید ولی ارثی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید