قایقی که بر فراز امواج پرواز می کند!

به گزارش مجله ایرکا، شرکت سوئدی Candela اخیرا یک قایق تفریحی تازه بنام Candela C8 طراحی کرده است. این قایق بدون استفاده از سوخت های فسیلی، موتور های پر سر و صدا و بالا و پایین پریدن اموج حرکت می کند. در واقع زمانی که سوار این قایق تفریحی می شوید شما اصلاً روی آب قایقرانی نمی کنید، بلکه در بالای آن پرواز می کنید!

قایقی که بر فراز امواج پرواز می کند!

به گزارش خبرنگاران، مشابه این قایق تفریحی را ممکن است در فیلم جیمز باند دیده باشید؛ این قایق یک لحظه ممکن است روی آب باشد و لحظه ای دیگر بالاتر از سطح امواج قرار گیرد، گویی که بر بالای امواج در حال پرواز کردن است. این هیدروفویل تمام الکتریکی برای حل مشکل بهره وری انرژی که یکی از مسائل اصلی قایق های برقی است طراحی شده است.

میکائیل ماهلبرگ، مدیر ارتباطات Candela می گوید: قایق های تندروی معمولی یکی از کم مصرف ترین کشتی های روی زمین هستند، یک بدنه هواپیمای معمولی 15 برابر بیشتر از یک خودروی خانوادگی در هر کیلومتر سوخت مصرف می کند. در حالی که ساخت یک قایق برقی تمام الکتریکی ممکن است مشکل استفاده از سوخت فسیلی را حل نماید، اما هنوز نتوانسته یکی از مسائل فیزیک پایه را حل نماید. کشیدن بدنه در آب سبب ایجاد اصطکاک بسیار زیادی می شود و این اصطکاک باعث می شود که قایق برقی برای کار کردن به نیروی زیادی نیاز داشته باشد.

کاندلا می گوید که حتی یک قایق برقی با باتری بزرگ نیز در کمتر از 30 دقیقه تخلیه می شود. برای برطرف کردن این مشکل کاندلا یک هیدروفویل به قایق الکتریکی خود اضافه کرده تا بدنه را از امواج خارج کند. هیدروفویل مانند بال هواپیما عمل می کند؛ همانطور که هوای در حال حرکت بر روی بال هواپیما باعث ایجاد بالابر می شود، آبی که از روی هیدروفویل عبور می کند نیز قایق را به سمت بالا و خارج از آب هل می دهد و کشش را تا حدود 80 درصد کاهش می دهد. در نتیجه، C8 می تواند کل خلیج سانفرانسیسکو را پس از یک شارژ دو ساعته با بردی در حدود 50 مایل پوشش دهد.

فقط هیدروفویل نیست که این قایق را از یک قایق برقی معمولی متمایز می کند. کاندلا طراحی موتور خود را نیز تغییر داده است. او موتور گازی سنتی قایق را با یک موتور بسیار کارآمد درایو مستقیم به نام C-Pod که در زیر بدنه قرار گرفته است و از آب عبور می کند، جایگزین کرده است. مالبرگ می گوید: بدلیل قرارگرفتن موتور در زیر گیربکس هیچ صدایی ایجاد نخواهد شد و این قایق تفریحی مانند یک فرش سواری جادویی در سکوت مطلق حرکت می کند.

C8 اولین پرواز خود را در ماه فوریه در سوئد انجام داد. این شرکت در حال حاضر پیش سفارش هایی را می پذیرد که از 290,000 یورو یا تقریباً 330,000 دلار آغاز می شود. این قایق را می توان با وسایل اضافی اختیاری مانند سیستم صوتی داخلی، رادار یا حتی دوش آب شیرین سفارشی کرد. Candela بازار قایق رانی تفریحی و همچنین خریدارانی که از محیط زیست آگاه هستند را هدف قرار داده است وحتی ممکن است تعداد کمی از علاقه مندان به هوانوردی را نیز جذب کند.

می توان این قایق را با یک خودروی تسلا نیز مطابقت داد. ماهلبرگ می گوید: شما برخورد امواج به بدنه را احساس نمی کنید، ساکت است و شرایط دریا بر شما تأثیری نمی گذارد، این حالت کمی شبیه ادغام پرواز و قایق سواری است. این یک احساس جادویی است.

منبع: cnet

منبع: فرارو
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1409

به "قایقی که بر فراز امواج پرواز می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قایقی که بر فراز امواج پرواز می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید