مدیریت دقیق و کاهش هزینه های پروژه با نرم افزار پارس پلانت

به گزارش مجله ایرکا، در روش های سنتی، اجرای پروژه های ساخت وساز بدون در اختیار داشتن نقشه های اجرایی و لیست مصالح مصرفی شروع می شد که این روش بالا رفتن هزینه ها و طولانی شدن زمان ساخت پروژه ها را به دنبال داشت.

مدیریت دقیق و کاهش هزینه های پروژه با نرم افزار پارس پلانت

اما امروزه باتوجه به پیشرفت های بسیار زیادی که در عرصه فناوری انجام شده است، ابتدا طرح اولیه ای از پروژه تمام شده با یاری نرم افزارهای مهندسی، به صورت سه بعدی ساخته و مدل می گردد. این پروژه ها درواقع می توانند انواع مختلفی از پروژه های صنعتی یا غیرصنعتی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، شیمیایی، اداری، تجاری، بیمارستانی، برج های بلندمرتبه و ... باشند. با استفاده از طرح ساخته شده در دنیای مجازی، می توان اطلاعاتی از قبیل لیست مصالح مصرفی، نقشه های آیزومتریک، پلات پلان، پایپینگ پلان و رویه های ساخت پروژه را به دست آورد. این فرآیند به ویژه در مسائل پیچیده بسیار پرکاربرد است و هزینه های اجرا را گاهی تا بیش از 70 درصد کاهش می دهد؛ همچنین در دست داشتن لیست دقیقی از مصالح مصرفی باعث جلوگیری از خرید مصالح مازاد و تکرار خریدها و به خصوص خرید کالاهای خارجی شده و مانع از تحمیل هزینه های مازاد به پروژه می گردد.

شرکت پارلاصنایع با بیش از 30 سال تجربه در حوزه طراحی و ساخت نرم افزارهای فنی ومهندسی، یکی از شرکت های مطرح و خوشنام در این عرصه است که با فراوری مجموعه نرم افزارهای اختصاصی پارس پلانت (Pars Plant) پیروز شده است گامی مهم در زمینه مدل سازی سه بعدی و مدیریت پروژه ها بردارد.

شرکت دانش بنیان پارلاصنایع طی 250 هزار نفر- ساعت تحقیق و پژوهش، بدون اعمال مهندسی معکوس و صرفاً با بهره گیری از دانش فنی نخبگان حوزه مهندسی و برنامه نویسی کشور، مجموعه نرم افزارهایی را تحت عنوان پارس پلانت توسعه داده است که از نظر کاربردی قابلیت رقابت تنگاتنگی با نرم افزارهای مشابه خارجی را داشته و طبق نظر بیشتر کارشناسان، در بعضی موارد از آن نرم افزارها توانمند تر عمل می نماید. علیرضا سرقینی، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت پارلاصنایع است.

او درباره زمینه فعالیت این شرکت به جام جم می گوید: پارلاصنایع کار خود را از اوایل دهه 60 شروع کرد و تمرکزش را بر کاربرد فناوری های جدید در حوزه طراحی های مهندسی قرار داد. مدیران ارشد این شرکت، اولین گروهی بودند که فرآیند مدل سازی سه بعدی (به ویژه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی) را در ایران بنا نهادند.

مجموعه نرم افزار پارس پلانت در یک نگاه

به گفته مدیرعامل پارلاصنایع، مجموعه نرم افزارهای فنی و مهندسی پارس پلانت، با هدف انجام تمام امور مربوط به طراحی هوشمند و اتوماتیک، مدل سازی سه بعدی و همچنین مدیریت پلانت های نفت، گاز و پتروشیمی به وجود آمده اند. یکی از مهمترین کاربرد های این مجموعه نرم افزارها، تهیه کم هزینه و اثربخش نقشه های چون ساخت (As Built) است که از بخش های چالشی در صنایع نفت،گاز و پتروشیمی به شمار می رود؛ اما توانمندی های پارس پلانت، فقط به صنایع مذکور محدود نشده و می تواند جوابگوی همه احتیاجهای موجود در فرآیند طراحی مهندسی، از قبیل تهیه نقشه های اجرایی، توسعه، نگهداری و مدیریت تمامی پروژه های صنعتی و غیر صنعتی باشد.

او صحبت هایش در این رابطه را چنین ادامه می دهد: یک نرم افزار طراحی مهندسی باید سریع، دقیق، انعطاف پذیر و کاربرپسند باشد تا بتوان به بهترین شکل ممکن از قابلیت های آن استفاده کرد. نرم افزار پارس پلانت با درنظر داشتن این ویژگی ها، به گونه ای طراحی شده است که کاربر به راحتی می تواند از کلیه قابلیت های آن با دقت و سرعت قابل توجهی بهره مند گردد. ما این مجموعه از نرم افزارهای هوشمند را بدون الگوبرداری از نرم افزارهای خارجی فراوری نموده ایم و به همین دلیل، در سال 80 آنها را به عنوان اختراع به ثبت رساندیم.

وی می افزاید: مجموعه نرم افزارهای پارس پلانت حاوی بانک اطلاعاتی جامعی از مشخصات انواع شیرآلات، اتصالات، پمپ ها، مخازن، آتش نشانی، تجهیزات، سازه های فولادی و بتونی در پروژه های نفت، گاز، پتروشیمی و صنعتی، مطابق با استانداردهای داخلی و جهانی هستند. این نرم افزارها با استفاده از امکانات هوش مصنوعی ای که دارند، از رابط کاربری بسیار ساده همراه با سرعت مدل سازی و طراحی بالایی برخوردار هستند و می توانند عامل مهمی در کاهش هزینه های مهندسی، تأمین و ساخت پروژه ها باشند.

دستاوردهای داخلی و بین المللی پارلاصنایع

مدیرعامل پارلاصنایع در مورد ابعاد کنونی و همچنین دستاوردهای شرکت تحت مدیریتش، می گوید: هم اکنون 25 تا 30 نفر نیروی متخصص در شرکت پارلاصنایع مشغول به کار هستند. مجموعه نرم افزارهای پارس پلانت برای اینکه بتوانند جوابگوی احتیاجهای تمامی دیسیپلین های مهندسی باشد، از 14 ماژول اصلی، 230 ماژول فرعی و بیش از 26هزار و 780 تابع تشکیل شده است که عملیات 1411 فرآیند مهندسی را اجرا می نمایند. از سوی دیگر، پارلاصنایع در سال 79 به عنوان برنده جشنواره بین المللی خوارزمی برگزیده شد و در سال 84 نیز مدال طلای مسابقات جهانی را کسب کرد؛ همچنین پارلاصنایع در سال های اخیر، با حضور در جشنواره ها و مسابقات مختلف داخلی و خارجی، پیروز به کسب عناوین نخست در بسیاری از آنها شده است.

سرقینی در خاتمه ضمن جمع بندی صحبت هایش، خاطرنشان می نماید: در نگاه کلی می توان گفت که این مجموعه توانمند نرم افزاری دارای موتور قدرتمند و هوشمندی است که فرآیند طراحی مهندسی را با سرعت و دقت بسیار بالا انجام داده و رابط کاربری آسانی دارد. در زمینه هایی مانند طراحی پایپینگ، سینی های کابل، کانال کشی و ... فقط کافی است کاربر با مشخص کردن یک عامل محدودنماینده و جهت دهی، کار خود را به خاتمه برساند تا سایر محاسبات و مدل سازی ها با نرم افزار و با سرعتی معادل با سرعت رایانه انجام گردد.

وی می افزاید: از طرف دیگر در مدل سازی و ساخت قطعات، تجهیزات و سازه های فولادی یا بتونی و همچنین مخازن، منابع، مبدل ها و ... تنها کافی است که کاربر مشخصات خواسته شده را باتوجه به احتیاجش در بخش های مشخص شده ای از نرم افزار وارد کند تا پارس پلانت به صورت هوشمند و اتوماتیک، باز هم مطابق سرعت رایانه، طراحی و مدل سازی را انجام دهد.

مهم ترین قابلیت های مجموعه نرم افزار پارس پلانت

افزایش بی نظیر سرعت، دقت و کیفیت در طراحی.

ارائه لیست مواد مصرفی بسیار دقیق، با هدف به صفر رساندن میزان ضایعات خرید.

ارائه مدل سه بعدی دقیق و قابل اطمینان با صرف کمترین هزینه.

قابلیت استفاده از بانک های غنی اطلاعاتی براساس استانداردهای بین المللی.

قابلیت پردازش و تحلیل اطلاعات و ارائه گزارش های مورد احتیاج.

تهیه نقشه هایی چون ساخت (As Built) پروژه ها با سرعت فوق العاده بالا و فرآیند نیمه اتوماتیک.

تهیه نقشه های ایزومتریک دقیق که باعث سادگی بسیار زیادی در فرآیندهای تأمین و ساخت پروژه ها می شوند.

شبیه سازی و ارائه امکانات مناسب در جهت مدیریت بحران در مواقع انفجار و

آتش سوزی.

مدیریت اتوماتیک در انتخاب جنس و اندازه قطعات بر اساس کاتالوگ و شماره ردیف آنها.

جلوگیری صددرصدی از بروز اشتباهات انسانی بسیار رایج در پروژه ها.

امکان مشاهده تغییرات اعمال شده هر کاربر در پروژه، برای کاربران دیگر (در حالت به کارگیری تحت شبکه).

انعطاف پذیری و امکان ویرایش نقشه ها حتی پس از اتمام عملیات طراحی پلانت، با صرف کمترین هزینه و زمان.

امکان بهره گیری از آموزش دو زبانه به صورت فارسی و انگلیسی در محتوای نرم افزار.

کاربری آسان و یادگیری تمامی ماژول های نرم افزار تنها در 50 ساعت آموزش.

تقویت توان طراحی و مهندسی کشور و همچنین بی احتیاجی به نرم افزارهای خارجی.

جلوگیری از خروج ارز و از بین بردن وابستگی به کشورهای خارجی.

ایجاد امنیت در حوزه نرم افزار و همچنین در پروژه ها و صنایع حساس کشور.

قابلیت صدور نرم افزارهای فنی ومهندسی و همچنین خدمات مهندسی به خارج از کشور.

از بین بردن احتیاج به ابزار خارجی در فراوری نرم افزارهای فنی ومهندسی.

ایجاد اشتغال در سطح کلان.

ایجاد خلاقیت و نوآوری در کلیه سطوح علوم مهندسی کشور.

راه های ارتباط با شرکت پارلاصنایع

بسایت: parlaco.com

ایمیل: [email protected]

صندوق پستی: 1475613164

تلفن های تماس: 02146047204 و 02146047305

فکس: 02144429411

آدرس: تهران، بزرگراه همت غرب، جنت آباد مرکزی، کوچه دانش، ساختمان آرمان (پلاک 78)، طبقه چهارم

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 992

به "مدیریت دقیق و کاهش هزینه های پروژه با نرم افزار پارس پلانت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت دقیق و کاهش هزینه های پروژه با نرم افزار پارس پلانت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید