ناسا یک قدم به یافتن موثرترین راه آبیاری گیاهان در فضا نزدیک شد

به گزارش مجله ایرکا، اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) پس از اتمام پروژه مدیریت آبرسانی به گیاهان اکنون یک قدم به ایجاد موثرترین راه آبرسانی و هوادهی به گیاهان در فضا نزدیک شده است.

ناسا یک قدم به یافتن موثرترین راه آبیاری گیاهان در فضا نزدیک شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) پس از اتمام پروژه مدیریت آبرسانی به گیاهان (Plant Water Management) اکنون یک قدم به ایجاد موثرترین راه آبرسانی و هوادهی به گیاهان در فضا نزدیک شده است. این پروژه بخشی از تحقیقات تامین غذا برای فضانوردان در سفر های طولانی مدت به ماه و مریخ است.

تایلر هچ (Tyler Hatch) دانشمند این پروژه می گوید: ناسا در گذشته نشان داده است که پرورش گیاهان در فضا به نام منبع غذایی از منظر باغبانی امکانپذیر است.

در پروژه های پیشین فضانوردان دریافتند که یکی از مسائل پرورش گیاهان در فضا، رساندن آب و هوا به ریشه آن ها در شرایط بی وزنی است، زیرا ریشه ها در فضا به شکل متفاوتی رشد می کنند.

هچ و گروهش با زیست گیاه شناسان در مرکز فضایی کندی ناسا کار کردند تا نیاز های گیاهان و مسائلی که بر سر راه رشد گیاهان در فضا وجود دارد را بیابند.

محققان بر روی دو راه اصلی آبرسانی به گیاهان متمرکز شدند. اولین راه روش سنتی استفاده از خاک بود و روش دوم آب کشت بود. در این روش از خاک استفاده نمی شود و گیاه درون آب قرار می گیرد.

محققان از گیاهان شبیه سازی شده برای انجام این آزمایش استفاده کردند، زیرا استفاده از گیاهان واقعی به علت طول عمر آن ها، کاری چالش برانگیز است. محققان از پارچه نمدی، فوم و اسفنج برای ساخت گیاه مصنوعی استفاده کردند بنابراین نیازی به استفاده از گیاه واقعی نبود.

استفاده از آب میوه که دارای مواد مغذی و شکر است به شبیه سازی شرایط موجود در گیاهان روی زمین کمک کرد. همچنین رنگ آن هنگام جذب شدن به راحتی قابل مشاهده بود.

داده های به دست آمده بر روی ویژگی های ظاهری آزمایش و سرعت جذب مواد مغذی از طریق گیاه تمرکز داشت. دوربین ها هم این فرایند را ضبط کردند.

گفتنی است؛ اولین مرحله عملیاتی پروژه مدیریت آبرسانی به گیاهان در ایستگاه فضایی، اواخر ماه فوریه به پایان رسید. محققان اطلاعات ارزشمندی به دست آوردند و امیدوارند در آینده آزمایش های بیشتری انجام دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1080

به "ناسا یک قدم به یافتن موثرترین راه آبیاری گیاهان در فضا نزدیک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا یک قدم به یافتن موثرترین راه آبیاری گیاهان در فضا نزدیک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید