نقش عجیب توالت های عمومی ژاپن در یک فیلم ، روزهای عالی در کن می درخشد؟

به گزارش مجله ایرکا، ویم وندرس کارگردان نامدار آلمانی امسال با 2 فیلم؛ یکی مستند با عنوان آنسلم در بخش اکران ویژه و یک فیلم بلند داستانی در بخش رقابتی با عنوان روزهای عالی در جشنواره کن حضور دارد.

نقش عجیب توالت های عمومی ژاپن در یک فیلم ، روزهای عالی در کن می درخشد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از سایت کن، برنده نخل طلا برای پاریس، تگزاس در سال 1984، برنده جایزه بهترین کارگردانی در سال 1987 برای بال های آرزو و برنده جایزه بزرگ هیات داوران در سال 1993 برای فیلم بسیاردور، چنین نزدیک! امسال برای ششمین بار در بخش رقابتی اصلی جشنواره فیلم کن حضور دارد.

ویم وندرس در روزهای عالی درباره مردی که در توکیو توالت ها را تمیز می کند، با بازی کوجی یاکوشو امسال در بخش رقابتی کن حضور دارد. این کارگردان 77 ساله که برای نمایش فیلمش در کن حضور دارد، در مصاحبه ای از این فیلم سخن گفته است.

داستان فیلم در توکیو، سال ها پس از فیلمبرداری توکیو-گا [مستندی درباره یاسوجیرو اوزو] در سال 1985 می گذرد. چرا توکیو و آیا شما نیز از یاسوجیرو اوزو در فیلم روزهای عالی الهام گرفته اید؟

این ایده در توکیو به جهان آمد و نمی توانست جای دیگری ساخته شود. من عاشق این هستم که یک داستان و فضای آن از روی ناچاری به هم تعلق داشته باشند. ما فیلم های روزهای عالی را 60 سال پس از ساختن آخرین فیلم اوزو یعنی یک بعد از ظهر پاییزی در توکیو شروع کردیم و تصادفی نیست که نام قهرمان ما هم هیرایاما است.

چه چیزی باعث شد این موضوع را انتخاب کنید؟

از یک سو حس قوی خدمت و خیر مشترک در ژاپن، از سوی دیگر، زیبایی معماری محض مکان های بهداشتی عمومی. از اینکه چقدر توالت می تواند بخشی از فرهنگ روزمره باشد، نه فقط یک ضرورت تقریباً شرم آور، شگفت زده شدم.

این فیلم را یکی از شاعرانه ترین فیلم هایتان می دانید؟

شعر چیزی نیست که بتوانید در یک فیلم در پی آن باشید، بلکه بیشتر یک دریافت زیباست، هدیه ای است که به عنوان یک فیلمساز، از بازیگرانتان، از مکان ها، از نور، از همه چیزهایی که باید گرد هم آیند تا چیزی مانند شعر در حرکت را شکل دهند، می گیرید.

و کمی درباره بازیگران؟

کار با کوجی یاکوشو در نقش هیرایاما تجربه منحصر به فردی بود. ما فقط می توانستیم از طریق مترجم صحبت کنیم اما بین هیرایاما، فیلمبردارم فرانتس و من، به سرعت زبان بدنی بی صدایی کشف شد که گاهی اوقات کوچک ترین نشانه ای از نیاز به تعدیل هم نداشت. واقعا رویایی بود با فردی کاملا متعهد به شخصیت نقش کار کنم و به همین دلیل با این سرعت کار فیلمبرداری انجام باشد و گاهی بدون تمرین زیاد پیش رفت. همه بازیگران شگفت انگیز بودند. حتی برای نقش های کوچک بازیگرانی داشتیم که بالاترین احترام را در ژاپن داشتند.

اسکارلت جوهانسون در نقش یک هنرپیشه پرزرق و برق هالیوودی | این فیلم در کن تشویق شد

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1587

به "نقش عجیب توالت های عمومی ژاپن در یک فیلم ، روزهای عالی در کن می درخشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش عجیب توالت های عمومی ژاپن در یک فیلم ، روزهای عالی در کن می درخشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید