کلکسیونی ازاتهامات پیش روی پدرخوانده وزنه برداری جهان

به گزارش مجله ایرکا، به گزارش خبرنگاران، پس از گذشت ماهها از استعفای تاماش آیان رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری به اتهام فساد مالی، پرونده او همچنان از سوی ریچارد مک لارن مسئول رسیدگی به اتهام فساد مالی او دنبال می شود.

کلکسیونی ازاتهامات پیش روی پدرخوانده وزنه برداری جهان

طبق اعلام ریچارد مک لارن، اتهامات مالی تاماش آیان ابعاد بسیار وسیعی دارد و تنها به بحث مالی محدود نمی شود و هم اکنون به پنهانکاری در خصوص 40 مورد دوپینگ نیز متهم است. همچنین پرداخت رشوه برای پیروزی در کنگره انتخابات فدراسیون جهانی و همچنین مفقود شدن بیش از 10 میلیون دلار، از دیگر اتهامات مالی او به حساب می آید.

هر چند پدرخوانده وزنه برداری جهان که حدود نیم قرن در امور مدیریتی این رشته المپیکی نقش اصلی را ایفا می کرد، هیچکدام از این اتهامات را قبول نمی کند، اما ریچارد مک لارن به عنوان مسئول رسیدگی به این اتهامات با جدیت بدنبال اثبات آن است.

اتهاماتی که تاماش آیان در یک فقره آن به پرداخت بیش از 600 هزار دلار رشوه به صورت نقدی برای خریدا رای در دو کنگره متوالی فدراسیون جهانی در سال های 2013 و 2017 متهم شده است.

به گزارش خبرنگاران، تاماش آیان رئیس مجارستانی فدراسیون جهانی وزنه برداری از سال 1976 به عنوان دبیر کل و از سال 2000 به عنوان رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری فعالیت می کرد و حدود 44 سال در رأس امور این رشته المپیکی قرار داشت.

آیان سال گذشته به دلیل افشاگری یک شبکه آلمانی از فساد سیستماتیک مالی او متهم و از تمامی مسئولیت های خود تعلیق شد. به هر حال این فرایند با پیگیری برخی از اعضای هیأت رئیسه فدراسیون جهانی مبنی بر اخراج او از صحنه مدیریت وزنه برداری و ورزش جهان ادامه یافت تا اینکه او سرانجام استعفا کرد. البته حذف آیان از صحنه بین المللی ورزش جهان به وزنه برداری ختم نشد و او به ناچار از عضویت افتخاری کمیته بین المللی المپیک نیز کناره گیری کرد.

جانشینی موقت تاماش آیان در فدراسیون جهانی را فعلاً اورسالا پاپاندره آ رئیس فدراسیون وزنه برداری آمریکا بر عهده دارد تا سازمان های بین المللی به پفراینده فساد مالی آیان رسیدگی کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 409

به "کلکسیونی ازاتهامات پیش روی پدرخوانده وزنه برداری جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلکسیونی ازاتهامات پیش روی پدرخوانده وزنه برداری جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید