استرس و فشار کاری احتمال سکته قلبی در روز شنبه را بالا می برد؟

به گزارش مجله ایرکا، صبح شنبه برای خیلی ها دلپذیر نیست. استرس شغلی یکی از مهم ترین مسائل جهانی امروز ما است. نارضایتی و خستگی از شغل مسئله ای است که بسیاری از مردم جهان با آن درگیر هستند. با این اوصاف عجیب نیست که صبح روز اول هفته برای بسیاری از افراد استرس زا و نامطلوب باشد. گروهی از محققان از مسئله ای به نام ملالِ صبحِ شنبه یاد می نمایند که شکلی از غم، اندوه و افسردگی همراه با استرس است که در صبح روز شنبه به اوج خودش می رسد.

استرس و فشار کاری احتمال سکته قلبی در روز شنبه را بالا می برد؟

پر استرس ترین روز هفته

دانشمندان با آنالیز اطلاعات افرادی که دچار حمله قلبی شده اند، به این نتیجه رسیده اند که اندازه وقوع حمله های قلبی در طول هفته الگوی خاصی دارد. آن ها متوجه شده اند که تعداد حمله های قلبی که اتفاق می افتد در خاتمه هفته بسیار کم است، سپس تعداد این حمله ها در اولین روز کاری یعنی شنبه، به صورت معناداری زیاد می گردد و دوباره در روز آدینه به پایین ترین اندازه خود می رسد. تحقیقات بر روی گروه گسترده ای از مردم در طول سال های طولانی و در کشورهای مختلف این ادعا را تأیید می نماید. آخرین آنالیز ها در سال 2018 نشان داد که احتمال حمله قلبی در روز اول هفته برای مردان 20 درصد و برای زنان 15 درصد بالاتر می رود. اما چرا مردم در اولین روز هفته دچار این مشکل مرگبار می شوند؟

علتی به نام آدرنالین

احتمال وقوع حمله قلبی در روز شنبه، 20 درصد بیشتر از باقی روزهای هفته است و بیشتر این حمله ها بین ساعت 4 تا 10 صبح روز شنبه اتفاق می افتد. این یعنی دقیقاً زمانی که افراد به آغاز اولین روز کاری هفته نزدیک می شوند یا حتی در محل کار خود حضور دارند. دانشمندان می گویند که در بدن افراد شاغل، ترشح هورمون های استرس آور مانند کورتیزول و آدرنالین، که باعث افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب می گردد، در روز شنبه افزایش پیدا می نماید. با این حساب می توانیم شنبه را پر استرس ترین روز هفته محسوب کنیم. اما این همه ماجرا نیست. همین که پس از یک آخر هفته آرام، می خواهید به سراغ کار بروید، کاملاً استرس آور است.

البته برخی از تحقیقات به جز استرس و تنش برای آغاز هفته، علت دیگری را برای این مشکل نام می برند. آن ها می گویند سبک زندگی مردم در خاتمه هفته تغییر می نماید. آن ها ممکن است در مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های الکلی زیاده روی نمایند. این گونه ناپرهیزی های غذایی در خاتمه هفته، اندازه چربی و فشار خون را بالا برده و همین مسئله در روز شنبه دردسرساز می گردد و استرس را تشدید می نماید. استرسی که ممکن است تا خاتمه عمر و حتی دوران بازنشستگی هم ادامه پیدا کند.

در این زمینه بخوانید:

استرس اجتناب ناپذیر است؛ درباره این واقعیت بخوانید!

احتیاط کنید! یک قدم تا فرسودگی شغلی فاصله دارید

مسئله ای برای تمام عمر

دانشمندان با آنالیز اندازه حمله های قلبی در سنین مختلف متوجه شدند که بیشتر بازنشستگان هم در روز شنبه دچار این مشکل می شوند. در حالی که بازنشستگان لازم نیست استرس سر کار رفتن داشته باشند، چرا باز هم نحسی شنبه به سراغ آن ها می آید؟ واقعیت این است که بدن روزهای کاری و استرس زا را پس از مدت ها کار، به یاد می آورد و پس از کنارگذاشتن کار یا بازنشستگی، بدن شما همچنان شنبه ها را روز پرمشغله ای حساب می نماید و اندازه ترشح آدرنالین در این روز از سایر روزهای بیشتر است. در نتیجه حتی در آن دوران هم از خطر حمله قلبی دور نخواهید شد.

فرار از شنبه های استرس آور

برای کاهش خطر حمله قلبی در اولین روز کاری هفته، بعد از ظهر آدینه استراحت کنید و تمرین آرامش داشته باشید. سعی کنید زودتر بخوابید تا صبح شنبه سرحال تر باشید و خواب آلوده نباشید. سرخودتان را در روز شنبه شلوغ نکنید و جلسات سنگین کاری را به روز دیگری موکول کنید. در روز شنبه ورزشهای سنگین انجام ندهید. صبح شنبه از تخت خواب به آرامی و خونسردی بلند شوید و قبل از بیرون آمدن از تخت، پاهایتان و بدنتان را کش دهید. اگر دچار مشکل فشار خون هستید حتماً صبح شنبه فشار خون خود را آنالیز کنید و در صورت بالا بردن فشار خون اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

برداشتی از نیویورک تایمز

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 19 مهر 1400 بروزرسانی: 19 مهر 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1161

به "استرس و فشار کاری احتمال سکته قلبی در روز شنبه را بالا می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس و فشار کاری احتمال سکته قلبی در روز شنبه را بالا می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید