افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری از گوشی های هوشمند

به گزارش مجله ایرکا، تهران (پانا) - گفته می گردد اعضای اتحادیه اروپا در کوشش هستند تا شرکت های سازنده گوشی هوشمند مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری از محصولاتشان را به 7 سال برسانند.

افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری از گوشی های هوشمند

به گزارش زومیت، چند ماهی است که شرکت های سازنده گوشی هوشمند برای جلب رضایت مشتریان خود در پی افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری از محصولاتشان هستند. تا پیش از آغاز چنین اتفاقاتی، شرکت های سازنده تلفن هوشمند از محصولات پایین رده و میان رده به مدت 1 تا 2 سال و از محصولات بالارده به مدت 2 تا 3 سال پشتیبانی نرم افزاری می کردند.

شیوه پشتیبانی نرم افزاری به این صورت بود که گوشی های هوشمند مورد نظر با توجه به مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری آپدیت های عظیم دریافت می کردند که شامل نسخه های تازه اندروید می شد. در واقع محصولات میان رده یا پایین رده می توانستند 1 یا 2 نسخه بعدی سیستم عامل اندروید را تجربه نمایند و پرچم داران امکان دریافت 2 یا 3 نسخه ی بعدی اندروید را داشتند. البته سیاست های پشتیبانی نرم افزاری هر شرکت با دیگری متفاوت بود؛ اما به نظر می رسد اتفاقات اتفاق افتاده طی ماه های گذشته، تصمیمات شرکت های سازنده را به یکدیگر نزدیک تر نموده است.

پس از اینکه کاربران از افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری از گوشی های هوشمند استقبال کردند، شرکت های سازنده دست به افزایش آن برای محصولات مختلف خود زدند. حتی اخباری منتشر شد که سامسونگ در حال افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری از محصولات خود تا مدت 5 سال است.

اما به گزارش GSMArena، بعضی از اعضای اتحادیه اروپا در پی افزایش این مدت زمان تا 7 سال هستند. گویا دولت آلمان در حال لابی گری با اعضای دیگر اتحادیه اروپا است تا شرکت های سازنده گوشی هوشمند را وادار به افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری از محصولاتشان نمایند.

اگر آلمان بتواند اعضای دیگر اتحادیه اروپا را برای اعمال سیاست های تازه راضی کند، شرکت های سازنده گوشی هوشمند مجبور به ارائه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری برای مشتریان اروپایی به مدت زمان 7 سال خواهند بود؛ به این صورت که شرکتی مانند شیائومی یا سامسونگ باید در کنار ارائه پشتیبانی نرم افزاری از محصولاتشان به مدت 7 سال، خدمات پس از فروش شامل تعمیر و تعویض قطعات ارائه بدهند.

شاید چنین اتفاقی از نظر سخت افزاری ممکن باشد؛ به این صورت که شرکت های سازنده به مدت 7 سال خدمات پس از فروش شامل تعمیر یا تعویض قطعات ارائه دهند؛ اما مشکل اصلی ارائه پشتیبانی نرم افزاری خواهد بود. در واقع امکان دارد در نسخه تازه اندروید امکاناتی ارائه گردد که دستگاه های قدیمی قابل هماهنگ سازی یا پشتیبانی از ویژگی های آن نباشند. همین امر می تواند پشتیبانی نرم افزاری 7 ساله را به تنها ارائه پچ امنیتی یا رفع ساختن باگ های احتمالی خلاصه کند.

در هر صورت قوانین تازه به نفع کاربرانی خواهد بود که از گوشی هوشمندشان به مدت طولانی استفاده می نمایند و قصد تعویض آن را حداقل برای 7 سال ندارند. در حال حاضر بیشتر محصولات موجود در بازار از پشتیبانی نرم افزاری به مدت 2 سال برخوردار هستند که البته در پرچم داران به 3 سال افزایش می یابد. اگر از پرچم داران سامسونگ خریداری نموده باشید، می توانید از پشتیبانی نرم افزاری به مدت 4 سال برخوردار شوید.

پشتیبانی نرم افزاری در محصولات اپل البته کمی تفاوت دارد و دارندگان آیفون از 5 تا حتی 6 سال پشتیبانی نرم افزاری برخوردار می شوند که شامل انتشار نسخه تازه iOS است و در انتشار پچ های امنیتی خلاصه نمی گردد.

رسانه ها توجیهات قابل توجهی در خصوص افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری گوشی های هوشمند ارائه داده اند. گویا با پشتیبانی بلندمدت از تلفن های هوشمند می توان به افزایش عمر آن ها و درنتیجه کاهش فراوری زباله های مرتبط با تجهیزات الکترونیکی یاری کرد. درواقع تمامی کوشش های دولت آلمان علاوه بر یاریی که به کاربران گوشی هوشمند می نماید، برای محیط زیست هم مفید خواهد بود.

در کنار طرح 7 ساله، گویا طرح 5 ساله هم مطرح شده است؛ اما شرکت های سازنده گوشی هوشمند بر ارائه خدمات پس از فروش به مدت 3 سال پافشاری می نمایند. طبیعتا هرچه مدت زمان پشتیبانی از محصولات کمتر باشد به نفع شرکت های سازنده خواهد بود؛ زیرا کاربران را متقاعد می سازد که عمر مفید محصول در اختیارشان تنها 3 سال است و پس از انتها آن باید به فکر خرید تلفن هوشمند تازهی باشند.

نظر شما کاربران زومیت در خصوص طرح دولت آلمان چیست؟ آیا شما هم خواهان افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری از گوشی هوشمندتان هستید یا مانند شرکت های سازنده، عمر مفید تلفن هوشمندتان را 3 سال می دانید و پس از اتمام این مدت، گوشی هوشمند تازهی خریداری می کنید؟ نظر خود را در بخش نظرات با اعضای دیگر زومیت به اشتراک بگذارید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: ccirca.ir شناسه مطلب: 1131

به "افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری از گوشی های هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مدت زمان پشتیبانی نرم افزاری از گوشی های هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید